Schronisko PTTK „Odrodzenie” jest jednym z większych schronisk w obrębie pasma. Obiekt położony jest mniej więcej w połowie drogi między Karpaczem a Szklarską Porębą. To dogodne miejsce na nocleg dla osób chcących przejść całe Karkonosze i dobra baza wypadowa na czeską stronę. Zapraszamy!
Spis treści
- Lokalizacja
- Krótko o historii
- Atrakcje w pobliżu
- Schronisko „Odrodzenie” – Trasa – jak dojść?
- Dojazd do schroniska
- Informacje praktyczne
Lokalizacja
„Odrodzenie” posadowione jest na zboczach Małego Szyszaka (1440 m n.p.m.) w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej. Budowla znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej, którą przebiega karkonoski odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego.
Ze względu na swoje położenie schronisko jest częstym wyborem pośród turystów chcących przejść całe pasmo Karkonoszy. Chętnie nocują w nim także piechurzy przemierzający wspomniany Główny Szlak Sudecki.
Krótko o historii
Schronisko PTTK „Odrodzenie” wzniesiono w 1928 roku jako schronisko młodzieżowe (niem. Jugendkammhaus „Rübezahl”). W późniejszych latach było to -między innymi- miejsce wypoczynku niemieckich oficerów.
W początkach lat dwutysięcznych obiekt nie cieszył się dobrą opinią. Dopiero od 2009 roku, kiedy pojawili się nowi gospodarze, schronisko odżyło i rozpoczął się nowy etap w jego historii – „Odrodzenie Odrodzenia”. Etap, który trwa do dziś.
Budowla to polski „rodzynek” w tej części Karkonoszy. Nieco niżej znajduje się czeska Špindlerova bouda oraz dawny budynek strażnicy WOP. Obecnie również we władaniu naszych sąsiadów z południa.
Schronisko PTTK „Odrodzenie” – atrakcje w pobliżu
Karkonoskie schronisko będzie dobrą bazą wypadową zarówno w zachodnią, jak i wschodnią część Karkonoszy. Stosunkowo szybko i prosto dojdziemy stąd na Śnieżne Kotły, Szrenicę, czy do Równi pod Śnieżką i na Śnieżkę.
„Odrodzenie” to też idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki w stronę atrakcji w czeskiej części Karkonoszy. Blisko stąd do Doliny Białej Łaby i boudy Bile Labe, czy na Kozie Grzbiety. W ramach kilkugodzinnej wycieczki spokojnie odwiedzimy także Dolinę Łaby, Wodospad Panczawy oraz Martinovą boudę.
Schronisko PTTK „Odrodzenie” – trasa – jak dojść?
Najkrótsza trasa do Schroniska „Odrodzenie”
Najkrótszą trasą dojściową do schroniska jest niebieski szlak turystyczny z Przesieki. Od skraju miejscowości (parking przy Pensjonacie „Marzenie”) to nieco ponad 5,5 kilometra podejścia wąskim asfaltem. W większości przebiegu trasa nie oferuje widoków ani atrakcji po drodze.
Do „Odrodzenia” z Karpacza
Znacznie ciekawsze są warianty dojścia od strony Karpacza. W prezentowanych trasach dla ułatwienia wędrówkę rozpoczynamy pod Świątynią Wang. Tak naprawdę można wykorzystać każdy szlak prowadzący w kierunku grzbietu Karkonoszy, jednak zwiększy się i długość trasy i czas jej pokonania.
W pierwszym wariancie wędrujemy żółtym szlakiem do Polany i nieco dalej w pobliże Pielgrzymów. Tam zmienimy szlak na zielony. To tzw. Ścieżka nad Reglami bogata w drewniane kładki. Po drodze nie ma zbyt wielu widoków, jednak okoliczności trasy są zadowalające. W ten sposób pokonujemy około 8 kilometrów.
Druga propozycja to zdecydowanie bardziej widokowa opcja! Tutaj również idziemy żółtym szlakiem do Polany i dalej za niebieskimi znakami koło „Samotni” z Kotłem Małego Stawu, „Strzechy Akademickiej” aż do Spalonej Strażnicy. Jest do góry, ale widoki rekompensują trudności!
Zobacz też: Schronisko PTTK „Samotnia” w Karkonoszach. Najpiękniejsze schronisko w Polsce?
Od Spalonej Strażnicy idziemy już grzbietem, a więc stosunkowo po płaskim terenie. Przechodzimy nad Mały i Wielkim Stawem oraz koło skały Słonecznik. Dalej w pobliżu Małego Szyszaka i w dół do „Odrodzenia”. Ta trasa ma blisko 13 kilometrów długości.
Trasa Szklarska Poręba – Schronisko „Odrodzenie”
Także warianty dojścia od strony Szklarskiej Poręby obfitują w ciekawe miejsca i piękne widoki. Podobnie jak przy wędrówce z Karpacza, tak i tutaj należy pokonać całkiem spore podejścia. Poniżej przedstawiamy dwa warianty dojścia do schroniska.
Pierwszy z nich niemal w całości pokrywa się z przebiegiem Głównego Szlaku Sudeckiego. Przechodzimy koło Wodospadu Kamieńczyka i następnie mocno do góry przez Halę Szrenicką w okolice Szrenicy. W ten sposób dostajemy się na grzbiet Karkonoszy.
Dalej w towarzystwie świetnych widoków osiągamy Śnieżne Kotły. Po trawersie zboczami Wielkiego Szyszaka mijamy Czeskie i Śląskie Kamienie, skąd długim zejściem przy Petrovej boudzie osiągamy Przełęcz Karkonoską. Do „Odrodzenia” pozostaje krótki odcinek do góry.
Drugi wariant zakłada wędrówkę zarówno zboczami Karkonoszy, jak i ich grzbietem. Ze Szklarskiej Poręby podchodzimy do góry żółtym szlakiem. Mijamy schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem” i nieco ponad nim skręcamy w lewo za zielonymi znakami.
Zobacz też: Śnieżne stawki w Karkonoszach, czyli cuda na dnie kotła polodowcowego
Po kilku chwilach szlak oferuje świetne widoki na Kotlinę Jeleniogórską oraz Śnieżne Kotły. Przechodzimy przez Śnieżne Stawki. Na Rozdrożu pod Wielkim Szyszakiem zmieniamy szlak na niebieski i podchodzimy na grzbiet. Dalej wędrujemy jak w poprzednim wariancie – czerwonym szlakiem.
Dojazd do schroniska „Odrodzenie”
„Odrodzenie” to jedno z trzech schronisk w polskiej części Karkonoszy, do których możliwy jest dojazd samochodem. Droga od Szpindlerowego Młynu do Przełęczy Karkonoskiej dostępna jest przez cały rok. Przy Špindlerovej boudzie znajduje się parking, z którego do „Odrodzenia” trzeba podejść 400 metrów.
Zobacz też: Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach
Schronisko „Odrodzenie” – informacje praktyczne
- Obiekt otwarty jest całą dobę. Recepcja czynna jest w godz. 8:00 – 21:00
- Schronisko posiada około 100 miejsc noclegowych w różnym standardzie
- Obiekt posiada pokoje wieloosobowe, jednoosobowe, pokoje z łazienkami oraz apartament z łazienką
- Na miejscu działa bufet z ofertą śniadaniową, obiadową oraz przekąskami i napojami. Bufet otwarty jest codziennie w godz. 8:00 – 21:00 (kuchnia o godzinę krócej)
- Schronisko akceptuje zwierzęta. Opłata za pasa wynosi 30 zł/ noc
- W okresie zimowym w schronisku działa wypożyczalnia nart zjazdowych, skiturów oraz akcesoriów narciarskich
- Więcej informacji w tym rezerwacje noclegów na oficjalnej stronie schroniska schroniskoodrodzenie.pl
Karkonosze – przydatne linki
- Szlaki w Karkonoszach zamknięte zimą. Kiedy zamykają? Które trasy omijać? Gdzie sprawdzać bieżącą sytuację?
- Wędrówka z psem po Karkonoszach. Gdzie nie można iść? Czy da się wejść na Śnieżkę? Czy można przejść GSS?
- Nieme znaki w Karkonoszach
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.