
Równia pod Śnieżką znajduje się na Śląskim Grzbiecie w Karkonoszach. To bardzo interesujący pod względem turystycznym obszar, przez który przebiega kilka szlaków. Bliskość popularnych ośrodków – Karpacz i Pec pod Śnieżką – a także obecność kolejek linowych -na Kopę i na Śnieżkę – sprawiają, że w sezonie bywa tu naprawdę tłoczno!
Nie ma się co dziwić. To właśnie tędy biegną popularne trasy wejściowe na Śnieżkę. To tutaj w szybki sposób można „przeskoczyć” na czeską stronę Karkonoszy oraz powędrować Głównym Szlakiem Sudeckim w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Osoby, które nie przepadają za tłumami na górskich szlakach, muszą uzbroić się w cierpliwość lub zawitać tu poza sezonem letnim.

Równia pod Śnieżką otoczona jest od kilku stron dolinami i kotłami polodowcowymi. Po polskiej stronie są to Kocioł Łomniczki, Biały Jar oraz Kocioł Małego Stawu. Z kolei po czeskiej stronie płaskowyż ograniczają Upska jama, Obří důl oraz Dolina Białej Łaby.
Zobacz też: Bouda Bílé Labe w Karkonoszach. Pyszna czeska kuchnia w Dolinie Białej Łaby
Opisywane miejsce robi spore wrażenie oglądane ze szczytu Śnieżki lub z okolicy Studniční hory. Kiedy nie zalega tu śnieg, swoim wyglądem przypomina rozległą sawannę, która szczególnie atrakcyjnie wygląda na jesień. Wówczas porastające okolicę trawy nabierają złoto-brązowych kolorów. Będąc w okolicy, koniecznie należy przejść niebieskim szlakiem turystycznym spod Luční boudy do Domu Śląskiego. Nie na odwrót!

Trasa ta przebiega przez drogocenne torfowisko wysokie, nad którym przerzucono dwie całkiem spore drewniane kładki. To bardzo popularny kadr zarówno wśród profesjonalnych fotografów, jak i w mediach społecznościowych.

Należy też wspomnieć o tutejszych schroniskach. Pierwszym z nich jest charakterystyczny żółty „Dom Śląski”. Znacznie bardziej interesująca pod względem turystycznym wydaje się Luční bouda. Budynek stanowi jeden z największych tego typu obiektów w Karkonoszach, a w jego wnętrzach urządzono browar. To właśnie stąd pochodzi piwo o przewrotnej nazwi – Parohač.

Równia pod Śnieżką – informacje praktyczne
- Równia pod Śnieżką znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, po którym poruszamy się wyłącznie po wytyczonych szlakach turystycznych
- Bilety wstępu na teren KPN należy zakupić w jednej z kas zlokalizowanych przy wejściu do parku lub online. Ceny jednodniowego biletu to 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy)
- Najszybszą drogą dojściową od polskiej strony jest czarny szlak z Karpacza przez Biały Jar
- Na Równie pod Śnieżką możemy dostać się także kolejką liniową. Z Karpacza wjeżdżamy na Kopę i dalej przez moment idziemy czarnym szlakiem turystycznym w kierunku „Domu Śląskiego”
Poniżej prezentujemy najszybszą trasę dojściową z Karpacza wraz z małą „pentelką” po Równi pod Śnieżką.
Pod wpisem, na samym dole znajdziecie inne ciekawe miejsca w Karkonoszach!

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.