Pielgrzymy należą do jednej z najbardziej okazałych grup skalnych w całych Karkonoszach. Tutejsze skały, nie dość, że osiągają wysokość przekraczającą 20 metrów, to jeszcze przybierają fantazyjne kształty. Całość przyciąga całkiem sporo gapiów, którym zastane widoki mocno pobudzają wyobraźnię. Witajcie na Pielgrzymach! Tutaj człowiek staje się taaaaki malutki!
Pielgrzymy znajdują się w -mniej więcej- centralnej części Karkonoszy, co oznacza dokładnie tyle, że znacznie bliżej tu z Karpacza, aniżeli ze Szklarskiej Poręby. A z Kowar, to już w ogóle! Ta stworzona przez naturę atrakcja turystyczna składa się z kilku grup skalnych oraz porozrzucanych pomiędzy nimi granitowych bloków. Wszystko to na wysokości około 1200 m n.p.m.
O wyjątkowości tego miejsca stanowią co najmniej dwa powody. Pierwszym z nich jest ogrom skał. Stojąc u ich podnóża można poczuć się jak mrówka. Tutejsze baszty wyrastają z murów o długości 50-60 metrów. Pielgrzymy zachwycają również swoim wyglądem. Z masywnych granitowych fundamentów wyrastają rozmaite kształty i kamienne wieże. Te swoiste atrakcje powstawały przez tysiące lat w skutek wystawienia granitu na ciężkie warunki klimatyczne. Do dziś możemy podziwiać „odciśnięte” w skale kotły wietrzeniowe, czy rynny erozyjne.
Karkonoskie Pielgrzymy, to popularne i chętnie odwiedzane miejsce. Położone w niewielkiej odległości od Karpacza stanowią cel wycieczek dla mniej wprawionych wędrowców. Inni traktują je wyłącznie jako przystanek w drodze do nieco bardziej oddalonych atrakcji Karkonoszy. U podnóża skał swój początek ma zielony szlak turystyczny nazywany Ścieżką nad Reglami. Ta ciekawa trasa prowadzi turystów niezliczoną ilością kładek do schroniska „Odrodzenie” i dalej w kierunku Szklarskiej Poręby.
Pielgrzymy – informacje praktyczne
- formacja skalna znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego wstęp jest płatny
- Pielgrzymy położone są przy żółtym szlaku turystycznym pomiędzy Polaną i Słonecznikiem
- w sezonie letnim u podnóża skał bywa tłoczno
- samochód można zostawić na jednym z parkingów poniżej Świątyni Wang lub w okolicy górnej stacji wyciągu kanapowego w Białym Jarze
Pielgrzymy – jak dojść?
Najprościej dotrzeć tu z Karpacza. Planując wycieczkę na Pielgrzymy można wyruszyć spod Świątyni Wang i za niebieskimi i żółtymi znakami dojść do Polany. Alternatywą dla tego odcinka jest nieco mniej wygodny szlak zielony z Rozdroża Łomnickiego (okolice górnej stacji „kanapy”). Od Polany do Pielgrzymów idziemy już tylko za żółtymi znakami.
Co możesz jeszcze zrobić?
Obserwuj nasze konto na Instagramie! (klik)
Wspieraj nas na platformie patronite.pl! (klik)
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżej 🙂
Jeszcze kawałek!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.