Černohorské rašeliniště, to ciekawe miejsce w Karkonoszach, będące niemałą atrakcją dla miłośników przyrody. Torfowisko powstało kilka tysięcy lat temu i stanowi bardzo cenny ekosystem. Obecnie można je podziwiać dzięki wieży obserwacyjnej oraz za sprawą kilku kilometrów kładek. Witajcie na Czarnogórskim torfowisku! Tutaj rosiczka zjada robaka, a Śnieżkę widać od pleców strony!
Czarnogórskie torfowisko swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji. Znajduje się ono bowiem na zboczu Czarnej góry (czes. Černá hora). Ta z kolei, z wysokością 1299 m n.p.m. jest jedną z większych atrakcji czeskich Karkonoszy, którą odwiedzają setki turystów dziennie. Ten niezwykle cenny twór przyrody położony jest tak naprawdę pomiędzy dwoma szczytami – wspomnianą już Czarną górą oraz szczytem Svetla (1244 m n.p.m.).
Torfowisko znajduje się w pobliżu karkonoskich kurortów Pec pod Śnieżką oraz Jańskie Łaźnie. Do 2008 roku było pomnikiem przyrody. Znajduje się na wysokości około 1200 m n.p.m. Na miejscu znajdziemy wieżę obserwacyjną (nie widokową!), która znacznie ułatwia podziwianie tutejszej przyrody. Przez cały teren przechodzi także ścieżka dydaktyczna o długości 3,5 kilometra. Miłośnicy kładek będą zachwyceni!
Černohorské rašeliniště – informacje praktyczne
- Atrakcja jest darmowa
- Torfowisko znajduje się na terenie czeskiego Parku Narodowego – dozwolone jest tylko poruszanie się po wyznaczonych szlakach
- W pobliżu atrakcji znajduje się górski hotel Cerna hora oraz Kolinska bouda z ofertą gastronomiczną
- Samochód można zaparkować w pobliskich miejscowościach – Pec pod Sněžkou lub Velká Úpa
- Z Jańskich Łaźni na Czarną górę można wjechać kolejką gondolową
- Przy ścieżce edukacyjnej znajduje się punkt widokowy Hubertova vyhlidka. W tym miejscu drewniane ławy i stół jako miejsce wypoczynku
Černohorské rašeliniště – jak dotrzeć?
Do atrakcji dotrzemy pieszo jednym z dostępnych szlaków turystycznych od strony Peca pod Śnieżką, Wielkiej Upy, Jańskich Łaźni lub Czarnego Dołu. Z Peca pod Śnieżką do torfowiska jest zaledwie około 6 km drogi, zatem w dwie strony spokojnie można obrócić w pół dnia. Inną opcją dotarcia do opisywanego miejsca jest wjazd kolejką gondolową na Czarną górę (Černá hora) od strony Jańskich Łaźni. Do torfowiska pozostaną jeszcze niespełna 2 km. Poniżej kilka propozycji na mapkach.
Trasa z Czarnej Góry
Trasa z Velkej Upy
Zobacz też: Dolina Białej Łaby w Karkonoszach, czyli kraina zieleni i wodospadów
Zobacz też: Wodospad Mumlawy w Karkonoszach. Największy wodospad Republiki Czeskiej!
Co możesz jeszcze zrobić?Zobacz też: Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.