Wędrówka z psem po Karkonoszach? Dla osób, które nie ruszają się z domu bez czworonożnych przyjaciół sprawa jest oczywista – jadę w Karkonosze z psem! Tymczasem, tylko część odwiedzających najwyższe pasmo Sudetów zdaje sobie sprawę z ograniczeń, jakie obowiązują na sporym obszarze tego prawnie chronionego obszaru. Jesteście ciekawi, na które szlaki wolno Wam wejść z psem? Zapraszamy!
W połowie maja 2021 roku Karkonoski Park Narodowy opublikował mapę, na której oznaczono szlaki niedostępne podczas wędrówek z psami. Sam zakaz wprowadzania psów na obszar KPN-u wynika z ustawy o ochronie przyrody. Jak poinformowano na profilu Parku w mediach społecznościowych, każdy Park Narodowy we własnym zakresie może te ograniczenia złagodzić.
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Szlak grzbietowy i Główny Szlak Sudecki
Przez Karkonosze przebiega czerwony szlak grzbietowy, nazywany też Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej. Trasa ta, to także fragment Głównego Szlaku Sudeckiego poprowadzonego od Świeradowa Zdroju do Prudnika. Czy da się legalnie przejść ten odcinek z czworonogiem?
Jeśli chodzi o sam szlak grzbietowy wraz z wejściem na ten grzbiet (od strony Kamieńczyka, Szklarska Poręba), poruszanie się z psem jest dozwolone. To bardzo dobra informacja, ponieważ trasa ta gwarantuje świetne widoki i odwiedza wiele ciekawych miejsc, jak choćby Śnieżne Kotły, skałę Słonecznik, czy schroniska „Odrodzenie” i „Dom Śląski”.
Zobacz też: Szlaki zamknięte w Karkonoszach. Jakie są powody? Jak sprawdzić które i kiedy?
Odnośnie karkonoskiego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego – już nie jest tak kolorowo. Jak to?! – zapytacie – Przecież dopiero co napisaliście, że szlak grzbietowy pokrywa się z GSSem! To prawda, jednak GSS przy schronisku „Dom Śląski” schodzi przez Kocioł Łomniczki w kierunku Karpacza. I ten odcinek – do schroniska „Nad Łomniczką” – jest wyłączony z psiego ruchu.
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Czy można wejść na Śnieżkę?
Tu akurat nie powinno być większego problemu, ponieważ z psem na Śnieżkę wolno! Może to być dłuższy trekking od Szklarskiej Poręby, Jagniątkowa lub Przesieki, a także jeden ze szlaków z Karpacza.
- z Karpacza Górnego (św. Wang) szlakiem niebiskiem przez „Samotnię” i „Strzechę Akademicką” do „Domu Śląskiego”
- z Karpacza Górnego (Świątynia Wang) szlakiem niebieskim do Polany i dalej Szlakiem żółtym do skały Słonecznik
- z Karpacza Biały Jar żółtym szlakiem do „Strzechy Akademickiej” i dalej czarnym przez Kopę i „Dom Śląski”
- z Karpacza Biały Jar czarnym szlakiem przez Biały Jar, Kopę i „Dom Śląski”
- z Karpacza Wilcza Poręba czarnym szlakiem przez Sowią Dolinę na Sowią Przełęcz i dalej Czarnym Grzbietem
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Na które szlaki nie wolno wchodzić z psami?
Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego wędrówka z psem zakazana jest łącznie na 34 kilometrach szlaków pieszych. Są to:
1) szlak zielony od granicy KPN w okolicach Przedziału przez Halę Szrenicką do szlaku czerwonego w pobliżu Petrovej boudy
2) szlak zielony od Schroniska PTTK „Odrodzenie” w okolice formacji skalnej Pielgrzymy
3) szlak czerwony na odcinku od odejścia szlaku czarnego w okolicy Borówczanych Skał do szlaku niebieskiego
4) szlak czarny od miejsca Trzecia Droga do miejsca Rozdroże pod Jaworem (u podnóża Czarnego Kotła Jagniątkowskiego)
5) szlak czarny (tzw. Petrówka) na odcinku od Jagniątków – odbicie żółtego szlaku pieszego do grzbietu – okolice Petrovej boudy
6) szlak zielony na odcinku od Polany do czerwonego szlaku grzbietowego
7) szlak czerwony na odcinku od schronisko „Dom Śląski” do schronisko PTTK „Nad Łomniczką”
8) szlak żółty od schroniska PTTK „Nad Łomniczką” do Betonowego Mostu
9) szlak niebieski przez Kowarski Grzbiet od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj – rozwidlenie szlaków zielonego i niebieskiego
Niedostępny dla wędrujących z psami jest także Wąwóz i Wodospad Kamieńczyka (trasa turystyczna).
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Czy można wjechać wyciągiem z Karpacza na Kopę?
Jest taka możliwość! Karpacz Ski Arena przypomina jednak, że kolej linowa nie jest specjalnie dostosowana do przewozu psów. Można przewozić je na własną odpowiedzialność (mniejsze i średniej wielkości rasy), trzymając pupila na kolanach lub sadzając obok, o ile jest wolne miejsce. Za przewóz psów nie jest pobierana dodatkowa opłata.
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Grzbiet Lasocki
Grzbiet Lasocki, to najmniej przekształcona, a zarazem najrzadziej odwiedzana część Karkonoszy, której swoim zasięgiem nie obejmuje Karkonoski Park Narodowy. W związku z tym, dopuszczalna jest wędrówka z psami po wszystkich wytyczonych w tej okolicy szlakach. Uwaga! Zanim jednak się tu wybierzecie sprawdźcie, czy któryś ze szlaków nie jest zamknięty ze względu na okres ochronny cietrzewia!
Zobacz też: Łysocina – najwyższy szczyt Grzbietu Lasockiego w Karkonoszach
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Czeska część Karkonoszy z psem
W czeskim odpowiedniku Karkonoskiego Parku Narodowego – KRNAP – turyści mogą wędrować z psami po wszystkich aktualnie dostępnych wyznaczonych szlakach pieszych.
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Czeską gondolą na Śnieżkę
Czeska kolej gondolowa działa przez cały rok wwożąc turystów z Peca pod Śnieżką niemal na sam szczyt Śnieżki. Istnieje możliwość przewozu psów, jednak tu nie obejdzie się bez kagańca i smyczy. Bilet – bez względu na to, czy jedziemy do góry, czy w dół, do stacji pośredniej, czy całą trasę – zawsze kosztuje 50 CZK. Można płacić gotówką lub kartami MasterCard lub Visa.
Zobacz też: Kozie Grzbiety w Karkonoszach. Jedyna taka „grań” w Sudetach!
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Kary pieniężne
Za popełnienie wykroczenia Straż Karkonoskiego Parku Narodowego może nałożyć mandat w wysokości nawet do 500 złotych. W przypadku, gdy wykroczenia łączą się, np. wędrujemy z naszym pupilem po nieudostępnionym dla turystów z psami szlaku i nie prowadzimy psa na smyczy, kara może wynieść nawet 1000 złotych. Są to oczywiście maksymalne stawki kar pieniężnych. Warto również pamiętać, że celem Karkonoskiego Parku Narodowego nie jest masowe wystawianie mandatów, a ochrona przyrody i edukacja odwiedzających.
Wędrówka z psem po Karkonoszach
Mapy
Karkonoski Park Narodowy wydał mapę w wersji papierowej, na której oznaczone są te dostępne oraz niedostępne dla wędrujących z psami szlaki. Mapa dostępna jest w ośrodkach Karkonoskiego Parku Narodowego, kasach KPN, a także w GOPR Karkonosze i wielu innych miejscach – informuje KPN w swoich mediach. Poprawiono również wersję elektroniczną takiej mapy, którą znajdziecie tutaj.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Pies w lesie nie musi być na smyczy, pies ma być na uwięzi, co nie znaczy że na smyczy. Jeśli pies jest posłuszny i idzie przy nodze, sam się nie odwołuje, to jest to pies na uwięzi !!!! Gdyż nie robi co chce. Wiele wyroku sądowych było właśnie z taką interpretacją, dla nadgorliwych leśników
Masz może gdzieś zapisane takie wyroki? Chętnie poczytam jak to wygląda.
Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za komentarz! 🙂 Las lasem, jednak gdy mówimy o parku narodowym, zastosowanie mają odrębne przepisy. Racja? 🙂