Łysocina (1188), to wyjątkowy szczyt w Karkonoszach. A może należałoby napisać – wyjątkowo położony…? Wzniesienie jest zwieńczeniem Grzbietu Lasockiego – najsłabiej zagospodarowanej i jednocześnie najrzadziej odwiedzanej przez turystów części Karkonoszy. Gratka dla miłośników gór i przyrody, nie tam jakiś folklor!
Grzbiet Lasocki stanowi wyraźnie wydzieloną w terenie część Karkonoszy. W przeciwieństwie do bardziej znanych – Grzbietu Śląskiego, Grzbietu Czarnego, czy Grzbietu Kowarskiego – Grzbiet Lasocki ma położenie południkowe. Oznacza to dokładnie tyle, że na mapach widnieje jako „pionowy” twór.
Łysocina znajduje się we wschodniej części Karkonoszy. Swoim charakterem szczyt w ogóle nie przypomina „kuzynów” z pozostałego obszaru pasma. Nie ma tu spektakularnych skalnych ścian, ani rozległych hal, a tutejszcze drogi i ścieżki jeszcze nie zostały wybrukowane, jak przez włodarzy pobliskiego Parku Narodowego. Ze względu na słabe zagospodarowanie i brak popularnych ośrodków turystyczny w sąsiedztwie, Łysocina nie należy do miejsc nawiedzanych przez dzikie hordy turystów. Zazwyczaj jest tu cicho i spokojnie – zupełnie nie jak w Karkonoszach!
Przez Łysocinę przebiega granica państwowa między Polską, a Czechami. Wytyczono tu także szlak pieszy o kolorze zielonym prowadzący z Przełęczy Okraj w okolice Lubawki. W pogodne dni ze szlaku można podziwiać widoki na prawo i lewo. Widać zarówno kontynuację Karkonoszy, a po drugiej stronie – wyraźne obniżenie Bramy Lubawskiej, Góry Krucze oraz Rudawy Janowickie. Tutejsze szlaki umożliwiają realizowanie wielu ciekawych wycieczek, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie grzbietu. Dzięki obecności schronisk turystycznych „Srebry Potok” w Jarkowicach oraz „Na Przełęczy Okraj”, można zaplanować kilkudniowe trasy.
Łysocina – jak dojść?
Istnieje wiele wariantów wejścia na szczyt, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsza i zarazem najkrótsza trasa prowadzi za zielonymi znakami szlaku pieszego od Przełęczy Okraj. Sporo osób decyduje się też na trekking niebieskim szlakiem od miejsca oznaczonego na mapach jako „Pod Średniakiem” lub nieco ambitniej – żółtym szlakiem od schroniska „Srebrny Potok” w Jarkowicach.
Trasa od schroniska „Na Przełęczy Okraj”
Trasa od „Pod Średniakiem”
Trasa od schroniska „Srebrny Potok”
Informacje praktyczne
- Łysocina znajduje się na terenie czeskiego Parku Narodowego, po którym poruszamy się wyłącznie po wyznaczonych szlakach
- w pobliżu szczytu znajduje się schronisko „Na Przełęczy Okraj” oraz niewielki parking
- w pobliżu szczytu znajduje się przejście graniczne do miejscowości Horni Mala Upa, gdzie znajdziemy szereg knajpek serwujących specjały czeskiej kuchni
- poniżej szczytu na Rozdrożu pod Łysociną znajduje się niewielka wiata turystyczna, w której można przeczekać niekorzystne warunki pogodowe
Zobacz też: Kozie Grzbiety w Karkonoszach. Jedyna taka „grań” w Sudetach!
Położenie na mapie
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Łysocina nie znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego
Szlak niebieski jest od dłuższego czasu zamknięty że względu na ochronę cietrzewia.
Czy szlak jest nadal dostępny? , chciałem zrobić Okraj-Jarkowice a częściowo to jest pogranicze pl/cz.
Czołem! Odradzamy poruszanie się szlakiem granicznym – zielonym. W całych Karkonoszach -zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie- przez kilka tygodni można było spotkać patrole żołnierzy i innych wyznaczonych służb. Jak jest obecnie? Nie wiemy. Odnośnie wędrówek w niższych partiach Lasockiego Grzbietu – nie powinno być z tym problemu. Pamiętaj jednak, że część szlaków może być zamkniętych ze względu na ochronę cietrzewia 🙂 Pozdrawiamy!
Dziękuję za odpowiedź