Słonecznik w Karkonoszach, to popularna atrakcja chętnie odwiedzana przez cały rok. Skała znajduje się przy Głównym Szlaku Sudeckim i można do niej dojść na wiele sposobów. Najczęściej wybierana trasa wiedzie tu z Karpacza. Słonecznik znany jest z fantazyjnych kształtów oraz nietypowej roli, jaką pełnił przed laty dla okolicznych mieszkańców. Witajcie na Słoneczniku, diabelskiej skale, co to bez wskazówek wskazywała godzinę!
Słonecznik, to bardzo charakterystyczna, a zarazem niezwykle fotogeniczna formacja skalna, znajdująca się w polskich Karkonoszach, w pobliżu krawędzi Kotła Wielkiego Stawu. Zlokalizowana jest przy Głównym Szlaku Sudeckim, pomiędzy Równią pod Śnieżą, a Przełęczą Karkonoską.
Zobacz też: Tabaczana Ścieżka w Karkonoszach. Dawna droga przemytników
Fantazyjne kształty, malownicze położenie i dostępność lokalizacji sprawiły , że Słonecznik stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w polskich Karkonoszach. Skała mierzy 12 metrów wysokości i widać ją z wielu miejsc w Kotlinie Jeleniogórskiej. Swój niezwykły kształt Słonecznik zawdzięcza długotrwałym procesom erozyjnym. Skrajny północny filar przypomina postać ludzką, co dało początek ludowym podaniom o diable zamienionym w skałę. Przewodnik przewodników, Tadeusz Steć pisał z kolei, iż skała posiada zarys „zakapturzonego mnicha”.
Mur skalny na przestrzeni lat nosił różne nazwy, takie jak „Diabelski Kamień”, czy „Gniazdo Ducha Gór” – od wspomnianych podań ludowych. Obecna nazwa – Słonecznik (Poledni kamen, Mittagstein) – związana jest z funkcją, jaką pełniła skała dla mieszkańców miejscowości Pogórza Karkonoskiego, takich jak Borowice, Przesieka, czy Podgórzyn. Słońce znajdujące się bezpośrednio nad nią, oznaczało południe.
Słonecznik w Karkonoszach – podsumowanie miejscówki
- malownicze położenie i fantazyjne kształty, sprawiają, że Słonecznik i jego okolice mogą być świetnym plenerem do fotografii
- bardzo dobry punkt widokowy z szerokimi panoramami na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma
- duża dostępność; najszybciej można tu dotrzeć z Karpacza Górnego (szlak niebieski do Polany i dalej żółty)
- położenie między schroniskami (od wschodu PTTK „Strzecha Akademicka” oraz PTTK „Samotnia”; od zachodu PTTK „Odrodzenie”), sprawia, że skała może być odwiedzana przez całe rodziny w trakcie całodziennej wycieczki
- ludowe podania oraz funkcja, jaką pełnił Słonecznik, dodają temu miejscu wyjątkowego klimatu.
Słonecznik w Karkonoszach – jak dojść?
Trasa krótsza z Karpacza Górnego
Trasa dłuższa z Karpacza Górnego
Trasa od Przełęczy Karkonoskiej
Klikanie w reklamy naprawdę pomaga! Zobacz krem, który przez mamy, turystów oraz długodystansowców nazywany jest cudokremem! Co możesz jeszcze zrobić?Obserwuj nasze konto na Instagramie! (klik)
Wspieraj nas na platformie patronite.pl! (klik)
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżej 🙂
Jeszcze kawałek!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.