Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” prezentuje się naprawdę okazale. Marszruta odwiedzi Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz Góry Suche. Po drodze nie zabraknie lokalnych szczytów-klasyków, kultowych dla Sudetów Środkowych miejscówek oraz świetnych widoków. Witaj „Żyleto”, stęskniliśmy się za Tobą!

Tym razem jednak nie będzie już takiej sielanki. Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” ma mieć około 60 kilometrów długości oraz w przybliżeniu 3300 metrów sumy podejść, czyli tzw. pionów. Na jej pokonanie uczestnicy będą mieli 18 godzin. Tylko i aż!
Po stracie w Głuszycy uczestnicy stopniowo będą wgryzać się w Góry Sowie, przechodząc obok tajemniczych podziemi kompleksu Riese – Soboń, a następnie kierując się na szczyt Włodarz (811 m n.p.m.). Następnie przez Przełęcz Marcową zejdą do Jedlinki.
Za miejscowością marszruta wkroczy w Góry Wałbrzyskie, zaliczając kolejno Jałowiec (751 m n.p.m.) z platformą widokową, a po kilku kilometrach szczyty Małego Wołowca (718), Wołowca (776) oraz Kozła (774). To będzie jednak dopiero rozgrzewka, ponieważ chwilę później startujący będą wspinać się stromym czarnym szlakiem od Koziej Przełęczy na Borową (853).


A jak Sokołowsko, to klasyk „Żylety”, którego zabrakło w ostatniej edycji – mocne podejście na Włostową (903), Kostrzynę (906) i Suchawę (928). Te 300 metrów pionu na 45 kilometrze trasy będzie mogło dać się we znaki!

Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – mapa
Poniżej znajdziecie interaktywną mapę z oznaczoną trasą wydarzenia na portalu mapa-turystyczna.pl. Zamieszczamy także bezpośredni odnośnik do mapy. Aby pobrać GPX trasy, po przejściu na stronę portalu należy kliknąć strzałkę znajdującą się po prawej stronie nad mapą.
Przejdź na mapa-turystyczna.pl aby pobrać plik GPX
Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – punkty kontrolne i punkt żywieniowy
Na trasie zlokalizowanych będzie kilka Punktów Kontrolnych z sędziami. Obowiązkiem uczestników będzie wbicie do swoich kart startowych pieczątek z tych miejsc. Lokalizacja PK na „Żylecie” od kilku edycji nie jest ujawniana przed startem.

Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – gdzie uzupełnić płyny i prowiant
Na trasie znajduje się dosłownie kilka miejsc, gdzie można uzupełnić zapasy na własną rękę. Są to: sklep w Jedlince, schronisko PTTK „Andrzejówka” oraz sklep w Sokołowsku. Pamiętajcie jednak, że te miejsca nie są czynne 24h/dobę.
Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – trudne technicznie odcinki
Na całej trasie znajduje się kilka odcinków, na których należy zachować szczególną uwagę. Są to miejsca charakteryzujące się dużą stromizną lub trudnym podłożem, choć ten ostatni czynnik zależny jest w dużym stopniu od pogody.

Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – limit czasowy, prędkość, chodzenie i bieganie
Najbliższa edycja „Żylety” rozpocznie się w sobotę 11 lutego o godz. 8:00. Limit czasowy upływa w niedzielę 12 lutego o godz. 2:00 w nocy. Tym samym, na pokonanie całej trasy uczestnicy mają 18 godzin. Czy to wystarczająca ilość czasu? Zdecydowanie tak!
Wystarczy, że uczestnicy będą pokonywali trasę ze średnią prędkością około 3,5 km/h, jednocześnie nie robiąc zbyt często i zbyt długich postojów. Dobrą taktyką będzie szybszy marsz na odcinkach płaskich i na zejściach, bo jak wiadomo, na podejściach tempo znacznie spadnie.
Odnośnie biegania na trasie „Żylety” warto pamiętać, że impreza dedykowana jest piechurom. W związku z tym, godziny funkcjonowania Punktów Kontrolnych i Punktu Żywieniowego na trasie dostosowane będą do tempa marszu od 3 km/h do 6 km/h.
Trasa XII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – punkty odwrotu
Warto pamiętać, że na „Żylecie”, jak na większości tego rodzaju imprezach organizator nie zapewnia transportu na metę w przypadku rezygnacji z dalszej wędrówki. Poniżej znajdziecie propozycje miejsc, w których można zrezygnować i wrócić do Głuszycy:
Jedlina-Zdrój (około 9 km trasy, bus, autobus, pociąg do Głuszycy), Jedlina Górna i Kamieńsk (około 17 km trasy, bus, autobus, pociąg do Głuszycy), Przełęcz Kozia (około 20 km trasy, zejście szlakiem czarnym do Kamieńska lub Jedliny Górnej i powrót bus, autobus, pociąg), Rybnica Mała (około 24 km trasy, taksówka), Grzmiąca (27 km trasy, pieszo żółtym szlakiem do Głuszycy lub taksówka), „Andrzejówka” (około 33 km trasy, przejazd autobus do Wałbrzycha i powrót bus, autobus, pociąg do Głuszycy), Unisław Śląski (około 40 km trasy, autobus do Wałbrzycha i dalej bus, autobus, pociąg do Głuszycy), Przełęcz pod Granicznikiem (około 48 km trasy, pieszo szlakiem żółtym do Łomnicy i dalej poza szlakowo do Głuszycy).

Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Trasa XII Sudeckiej Żylety jest bardzo wymagająca .60 km z 3300 m przewyższeń przy limicie czasowym 18 godzin to daje średnią marszową 3.33 . Ze swojego doświadczenia wiem ,że do odległości wynikającej z map turystycznych są zawsze i kilka procent niższe niż faktyczny dystans przejścia szlaku (obejścia przeszkód , brak możliwości wyboru optymalnej linii drogi np nie po wąskim łuku drogi lecz z uwagi na kałuże szerokim itd) dlatego też faktycznie do przejścia jest ponad 62 km co daje średnią ciągłego marszu 3.44 , Oczywiście należy od tego odliczyć czas postojów wynikający z zatorami na początku trasy ,zatorami w punktach… Czytaj więcej »
Czołem! Dzięki za komentarz
Pozwolę sobie od punktów, ponieważ słabo z czasem stoję
1. „Żyleta” to „Żyleta”. Nie bez powodu nazywana jest najostrzejszą imprezą dla piechurów w Sudetach, a niektórzy twierdzą, że nawet w całym kraju. Tutaj nigdy nie było szczególnie łatwo i to nie jest jedna z tych imprez „do zaliczenia”. 2. Myślę, że między innymi po to powstają regulaminy imprez, aby każdy mógł wcześniej ocenić, czy dana wyrypa jest dla niego. Tutaj już przed zapisami było wiadomo, że trasa ma mieć około 60 km długości i 3000-3500 m sumy podejść. 3. To, że ktoś sprawnie pokonuje… Czytaj więcej »
Pociągi nie kursują na trasie przez Unisław
Dzięki za komentarz!
Faktycznie, chyba tylko w sezonie wakacyjnym…