Ruprechticki Szpiczak (czes. Ruprechtický Špičák), to wzniesienie w Sudetach Środkowych, zlokalizowane w samym środku trójkąta Głuszyca-Mieroszów-Mezimesti. Jest jedną z nielicznych gór w Sudetach, na której nazwie można sobie połamać język, a na stromym i niewygodnym zboczu kończyny. To także wybitne miejsce widokowe, którego walory podnosi posadowiona na szczycie wieża widokowa.

Ruprechticki Szpiczak (880 m n.p.m.), to wzniesienie położone w Górach Kamiennych, a dokładniej w ich południowo-wschodniej części – Górach Suchych. Ta wyróżniająca się w terenie góra o kształcie stożka swoje zbocza ma zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Sam szczyt jednak, zlokalizowany jest już u naszych południowych sąsiadów.

Na szczycie Szpiczaka znajduje się wybudowana w 2002 roku stalowa wieża telekomunikacyjna wyposażona w ogólnodostępny taras widokowy. Taras znajduje się na wysokości 22 metrów i aby do niego dotrzeć, trzeba pokonać jeszcze 100 stopni. Z platformy roztacza się niczym nie ograniczona panorama na sudeckie pasma.


Widać stąd Góry Stołowe i Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Góry Sowie, oczywiście Góry Kamienne, a także Masyw Ślęży. To właśnie szeroka panorama, jest głównym powodem, dla którego warto wdrapać się na szczyt Szpiczaka!


Dobrze rozbudowana sieć szlaków w okolicy powoduje, że Ruprechticki Szpiczak można osiągnąć rozpoczynając wędrówkę w kilku różnych miejscach – zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy.

Ruprechticki Szpiczak – informacje praktyczne
- Wstęp na wieżę jest darmowy. Wieża dostępna jest przez cały rok
- Przy wieży znajduje się niewielkie miejsce wypoczynku w postaci ław osłoniętych niewielkim daszkiem
- Niekorzystne warunki atmosferyczne można przeczekać w dolnej, murowanej części wieży
- Najbliższy obiekt gastronomiczny to restauracja w oddalonym o około 4,5 km schronisku PTTK „Andrzejówka”
- Parkingi w okolicy znajdują się przy schronisku „Andrzejówka”, w Mieroszowie, w Sokołowsku, w Mezimesti. Najbliżej położony parking znajduje się w maleńkiej Radosnej koło Łomnicy koło Głuszycy
- Miejscami, gdzie najbliżej dociera zbiorkom, będą: schronisko PTTK „Andrzejówka” (autobus z Wałbrzycha), Głuszyca (pociąg, autobus z Kłodzka i Wałbrzycha), Głuszyca Górna (pociąg i autobus z Kłodzka i Wałbrzycha), Sokołowsko (autobus z Wałbrzycha), Mezimesti (pociąg z Wałbrzycha w sezonie wakacyjnym)
Ruprechticki Szpiczak – jak dojść?
Chcąc osiągnąć wieże widokową od strony czeskiej, najprościej będzie rozpocząć wędrówkę z miasteczka Mezimesti. Z Mezimesti na szczyt prowadzi szlak żółty z okolic kościoła św. Jakuba, przez Ruprechtice (ok. 6 km i 450 m podejść) oraz szlak niebieski z centrum, przez Pomeznice (ok. 8 km i 550 m podejść). Optymalnym wariantem będzie wejście na szczyt jedną trasą i powrót drugą, co daje pętlę o długości około 15 km, której pokonanie spokojnym tempem powinno zająć około 4-5 godzin.

Dla wybierających się na szczyt od polskiej strony, najczęstszymi punktami wyjściowymi są: Obiekt PTTK „Andrzejówka”, Sokołowsko lub Głuszyca Górna.
Ruprechticki Szpiczak – inne ciekawe miejsca w okolicy„Kamyki” w Górach Suchych. Stary kamieniołom melafiru w Głuszycy Górnej
Trójpański Kamień w Górach Suchych. Relikt granic sprzed prawie 300 lat!
Wieża widokowa w Mieroszowie i ciekawa foto-miejscówka. Widoki z Gór Kamiennych!



Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Bibliografia:
1) SGTS 9: Góry Kamienne, red. M. Staffa
2) Mapa Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne, Galileos 2018
Dodaj komentarz