Ruprechticki Szpiczak (czes. Ruprechtický Špičák), to wzniesienie w Sudetach Środkowych, zlokalizowane w samym środku trójkąta Głuszyca-Mieroszów-Mezimesti. Jest jedną z nielicznych gór w Sudetach, na której nazwie można sobie połamać język, a na stromym i niewygodnym zboczu kończyny. To także wybitne miejsce widokowe, którego walory podnosi posadowiona na szczycie wieża widokowa.
Ruprechticki Szpiczak (880 m n.p.m.), to wzniesienie położone w Górach Kamiennych, a dokładniej w ich południowo-wschodniej części – Górach Suchych. Ta wyróżniająca się w terenie góra o kształcie stożka swoje zbocza ma zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Sam szczyt jednak, zlokalizowany jest już u naszych południowych sąsiadów.
Na szczycie Szpiczaka znajduje się wybudowana w 2002 roku stalowa wieża telekomunikacyjna wyposażona w ogólnodostępny taras widokowy. Taras znajduje się na wysokości 22 metrów i aby do niego dotrzeć, trzeba pokonać jeszcze 100 stopni. Z platformy roztacza się niczym nie ograniczona panorama na sudeckie pasma.
Widać stąd Góry Stołowe i Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Góry Sowie, oczywiście Góry Kamienne, a także Masyw Ślęży. To właśnie szeroka panorama, jest głównym powodem, dla którego warto wdrapać się na szczyt Szpiczaka!
Dobrze rozbudowana sieć szlaków w okolicy powoduje, że Ruprechticki Szpiczak można osiągnąć rozpoczynając wędrówkę w kilku różnych miejscach – zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy.
Ruprechticki Szpiczak – informacje praktyczne
- Wstęp na wieżę jest darmowy. Wieża dostępna jest przez cały rok
- Przy wieży znajduje się niewielkie miejsce wypoczynku w postaci ław osłoniętych niewielkim daszkiem
- Niekorzystne warunki atmosferyczne można przeczekać w dolnej, murowanej części wieży
- Najbliższy obiekt gastronomiczny to restauracja w oddalonym o około 4,5 km schronisku PTTK „Andrzejówka”
- Parkingi w okolicy znajdują się przy schronisku „Andrzejówka”, w Mieroszowie, w Sokołowsku, w Mezimesti. Najbliżej położony parking znajduje się w maleńkiej Radosnej koło Łomnicy koło Głuszycy
- Miejscami, gdzie najbliżej dociera zbiorkom, będą: schronisko PTTK „Andrzejówka” (autobus z Wałbrzycha), Głuszyca (pociąg, autobus z Kłodzka i Wałbrzycha), Głuszyca Górna (pociąg i autobus z Kłodzka i Wałbrzycha), Sokołowsko (autobus z Wałbrzycha), Mezimesti (pociąg z Wałbrzycha w sezonie wakacyjnym)
Ruprechticki Szpiczak – jak dojść?
Chcąc osiągnąć wieże widokową od strony czeskiej, najprościej będzie rozpocząć wędrówkę z miasteczka Mezimesti. Z Mezimesti na szczyt prowadzi szlak żółty z okolic kościoła św. Jakuba, przez Ruprechtice (ok. 6 km i 450 m podejść) oraz szlak niebieski z centrum, przez Pomeznice (ok. 8 km i 550 m podejść). Optymalnym wariantem będzie wejście na szczyt jedną trasą i powrót drugą, co daje pętlę o długości około 15 km, której pokonanie spokojnym tempem powinno zająć około 4-5 godzin.
Dla wybierających się na szczyt od polskiej strony, najczęstszymi punktami wyjściowymi są: Obiekt PTTK „Andrzejówka”, Sokołowsko lub Głuszyca Górna.
Ruprechticki Szpiczak – inne ciekawe miejsca w okolicy„Kamyki” w Górach Suchych. Stary kamieniołom melafiru w Głuszycy Górnej
Trójpański Kamień w Górach Suchych. Relikt granic sprzed prawie 300 lat!
Wieża widokowa w Mieroszowie i ciekawa foto-miejscówka. Widoki z Gór Kamiennych!
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Bibliografia:
1) SGTS 9: Góry Kamienne, red. M. Staffa
2) Mapa Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne, Galileos 2018