„Kamyki” w Górach Suchych, to atrakcja przecząca poglądowi, że ciekawe miejsca w górach są dziełem wyłącznie Matki Ziemii. Opisywana miejscówka powstała bowiem we współpracy natury i człowieka, a każda ze stron miała nie mały udział w tym, co możemy dziś oglądać. I choć pojawiają się pojedyncze głosy, że to paskudny przykład przekształconego krajobrazu, zdecydowana większość odwiedzajacych chwali ten niecodzienny obrazek i kiwa głowami z uznaniem. Witajcie na „Kamykach”!
„Kamyki” w Górach Suchych, to potoczna i lokalna nazwa starego kamieniołomu melafiru. Ta nieoficjalna atrakcja Gminy Głuszyca znajduje się w Górach Kamiennych. A wszystko to w Sudetach Środkowych – jakby ktoś pytał.
Prace w kamieniołomie trwały do lat 70-tych XX wieku. Wydobyty urobek trasportowano za pomocą kolejki linowej w dół w pobliże dzisiejszej stacji kolejowej Głuszyca Górna. Tam też znajdowała się kruszalnia, której betonowy szkielet straszy po dziś dzień.
To właśnie za sprawą pozyskiwania surowca powstało wyrobisko wgryzające się w zbocza niemal bliźniaczych gór Ostoja (753 m n.p.m.) oraz Raróg (750 m n.p.m.). Sztuczne zagłebienie w terenie wypełniła woda, z której wyrastają kilkudziesięcio metrowe skalne ściany. Od czasu zaprzestania wydobycia, sporą część kamieniołomu z powrotem przejęła we władanie natura, która wypuściła tyle zieleni, ile tylko było możliwe.Zobacz też: Gomólnik Mały w Górach Suchych. Turystyka omija – lokalsi uwielbiają!
Obecnie „Kamyki” stanowią bardzo malownicze i jednocześnie niezagospodarowane miejsce. Tutejszy zbiornik wodny częściowo przypomina górskie jezioro. Szczególnie warto przespacerować się wzdłuż jego brzegu pnącą się ku górze ścieżką, która doprowadzi nas do ciekawego punktu widokowego.
W okresie zimowym kamieniołom melafiru w Głuszycy Górnej staje się areną zmagań dla amatorów wspinaczki lodowej. Wszystko za sprawą lodospadów, które powstają na skutek zamarznięcia spływającej po sklanych ścianach wody. Niektóre z nich osiągają wysokość dochodzącą nawet do kilkudziesięciu metrów! Głuszyckie lodospady cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ do wspinaczki nie są potrzebne żadne pozwolenia. Wystraczą sprzęt i umiejętności.
„Kamyki” w Górach Suchych – informacje praktyczne
- dawny kamieniołom melafiru, to nieoficjalna atrakcja turystyczna Głuszycy – nie ma tu wytyczonej trasy, ani zabezpieczeń
- w miejsce to można dojechać samochodem lub dojść pieszo z Głuszycy Górnej lub Łomnicy
- zbiornik wodny powstały w wyniku zalania wyrobiska chętnie odwiedzają zarówno wędkarze, jak i amatorzy kąpieli i morsowania
- Polub nasz profil na Facebooku
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy 😉
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.