
Trójpański Kamień, to kamień graniczny, znajdujący się na zboczach góry Leszczyniec w Górach Suchych. Te z kolei wchodzą w skład -zlokalizowanych w Sudetach Środkowych- Gór Kamiennych. Kamień znajduje się przy obecnej granicy polsko – czeskiej. Przebiega tędy niebieski szlak turystyki pieszej.
Zobacz też: Skalne ryty w Rudawach Janowickich: rozpaczliwy apel „Boże ukarz Anglię!”
Trójpański Kamień w Górach Suchych, to wysoki na 1,65 metra piaskowcowy obelisk o podstawie trójkąta. Ustawiono go w 1732 roku w miejscu, gdzie spotykały się granice Czech oraz nieistniejących już krain – Śląska oraz Hrabstwa Kłodzkiego. Każdy z trzech boków kamienia zarezerwowana była dla ówczesnych władców tych ziem – wyryto w nim herby oraz inicjały takowych.


Obecnie w najlepszej kondycji znajduje się „czeska” ścianka kamienia granicznego, na której do dziś można podziwiać wyryty herb broumovskiego opata. Obelisk znajduje się w linii granicy polsko-czeskiej, pomiędzy znacznie młodszymi biało-czerwonymi słupkami. Istnieje pogląd, że kamień w przeszłości traktowano jako słupek graniczny o czym mają świadczyć wyryte na nim numery.

Trójpański Kamień w Górach Suchych znajduje się niemal dokładnie w środku trójkąta
Głuszyca – Nowa Ruda – Broumov. Najszybciej można tu dotrzeć szlakami turystyki pieszej z Głuszycy Górnej, Bartnicy lub Świerków. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji tras dojściowych do opisywanego miejsca.

Trójpański Kamień – jak dojść?
Co możesz jeszcze zrobić?Obserwuj nasze konto na Instagramie! (klik)
Wspieraj nas na platformie patronite.pl! (klik)
Lub znajdź na naszej stronie podobne wpisy, o tu kawałeczek niżej 🙂
Jeszcze kawałek!

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Bibliografia:
1) SGTS, t. 9 „Góry Kamienne”, red. M.Staffa, Wrocław 1996
2) Art. „Zapraszamy do Bartnicy”, D. Brzóska w Gazeta Noworudzka, nr 567