Trasa na Alto del Chorrillo z Trevelez do najdłuższych nie należy, jednak oferuje ciekawe widoki na pasmo Sierra Nevada, a także może myć traktowana jako część szlaku na najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii – Mulhacen. Już na wstępie warto zaznaczyć, że czasowa wycena na pokonanie tego 6-kilometrowego szlaku wynosi prawie trzy godziny. Trzy godziny wspinaczki, bo do pokonania mamy blisko 1200 metrów w pionie. Jeszcze tu jesteście? Zapraszam!
Pasmo Sierra Nevada (hiszp. Góry Śnieżne) znajduje się na południu Hiszpanii i wchodzi w skład większej jednostki, jaką są Góry Betyckie. To właśnie tu położony jest najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii – Mulhacen.
Trasa, jaką dziś opisuję, może być traktowana na dwojaki sposób. Po pierwsze, to może być krótka ale intensywna wycieczka na Alto del Chorillo i z powrotem. I po drugie – to może być część trasy w drodze na Mulhacen lub do schroniska Poqueira. Zresztą… miejscówki te jeszcze kiedyś opiszę!
Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Trevelez, z którego za biało-czerwonymi znaczkami (red. tu pokrywają się szlaki długodystansowe GR 7 i GR 240) docieramy na obrzeża miejscowości. W kilka minut docieramy do tablicy informacyjnej, która ustawiona jest przy początku szlaku SL – A81.
Po około 500 metrach trafiamy na rozwidlenie – „długodystansówki” odchodzą w lewo, my za zielonymi znakami ruszamy w prawo. Powoli oswobadzamy się z krzakopodobnej roślinności i wychodzimy na odsłoniętą przestrzeń. I tak już będzie do końca.
Trasa na Alto del Chorillo dzielenie trawersuje strome zbocza. Po drodze musimy pokonać kilkadziesiąt „zygzaków”, jednak trend przeważający na tej trasie jest w sumie tylko jeden – prostopadle do poziomic na mapie.
Po drodze mijamy kilka pozostałości po pasterskich szałasach. Mimo, że obszar wydaje się być dość surowy, tutejsze zbocza wykorzystywane są do wypasu bydła. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na przedstawicieli udomowionych czterokopytnych.
Wraz ze zdobywaniem wysokości za naszymi plecami otwiera się ciekawy widok na Trevelez i okolice. W końcu docieramy do niewielkich skałek na których znajduje się punkt widokowy na wspomnianą przed chwilą miejscowość. Szczerze, to widok z niższych partii szlaku jest ciekawszy.
Kończymy wspinaczkę wchodząc na szeroką szutrową drogę, którą wędrujemy po płaskim mniej więcej pół kilometra. Przed nami otwiera się widok na najwyższe partie pasma Sierra Nevada. Odbijamy w lewo by po chwili znaleźć się na wierzchołku Alto del Chorrillo.
Ze szczytu rozpościera się ciekawa panorama z której można wyróżnić co najmniej kilka trzytysięczników. Od prawej strony bardzo ładnie widać szczyt Mulhacen II (3362), a w dalszej perspektywie Punta de la Caldera (3222), Pico de Loma Pelada (3183) i -wodząc wzrokiem w lewo- jeszcze kilka szczytów wyrastających z obrysu grzbietu.
Co dalej? Jeżeli godzina młoda, a pogoda sprzyja, można pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu pasma, jakim jest Mulhacen (przez szczyt Mulhacen II, około 5 km). Można też zejść wygodną drogą do schroniska turystycznego Poqueira (około 3 km) lub ruszyć szlakiem rowerowym w kierunku miejscowości Capileira, złapać szlak GR 240 (red. już dziś o nim było) i w ten sposób wrócić do Trevelez.
Trasa na Alto del Chorrillo – informacje praktyczne
- Szlak SL – A81 oznaczony jest w terenie kolorem zielonym
- Długość szlaku to 6 km, a suma przewyższeń dodatnich to 1150 metrów
- Z parkingu przy ul. Calle Pista Bario Medio do początku szlaku jest jakieś 10-15 minut drogi
- Po drodze brak infrastruktury turystycznej (ławy, stoły, wiaty). W kilku miejscach po drodze kamienne murki po pasterskich szałasach
Trasa na Alto del Chorrillo – mapa z oznaczoną trasą
Jeśli podobają Ci się takie wpisy z europejskich – mniej lub bardziej – górskich zakątków, zostań z nami. W przyszłości pojawi się jeszcze kilka wpisów z opisami tras i miejsc w hiszpańskim paśmie Sierra Nevada i nie tylko. Tymczasem, może zainteresują Cię inne wpisy z tej kategorii:
- Włochy || Dolomity: via ferrata Giovani Lipella w masywie Tofan
- Włochy || Dolomity: via ferrata Ettore Bovero na szczyt Col Rosa
- CZARNOGÓRA || Perast w Zatoce Kotorskiej i niesamowita Wyspa Matki Boskiej na Skale
- Trekking na szczyt Rumija – najwyższy szczyt pasma Rumija w Czarnogórze. Wędrówka ze Starego Baru
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.