Trekking na szczyt Rumija może być miłą odskocznią od zwiedzania starych miasteczek lub plażowania nad Adriatykiem. To nie jest topowa atrakcja Czarnogóry. To nie są topowe góry w kraju. Mimo wszystko, miłośnicy górskich wędrówek docenią te okolice i oferowane przez nie widoki. Idziemy na „czarnogórską Śnieżkę”?

O samym szczycie i jego położeniu pisałem więcej w tym wpisie. Z najważniejszych rzeczy – szczyt Rumija położony jest w paśmie górskim Rumija, które wchodzi w skład Gór Dynarskich. Pasmo ma około 30 kilometrów długości i położone jest między wodami Adriatyku oraz Jeziora Szkoderskiego. I to wszystko w Czarnogórze.

To może Cię zainteresować: CZARNOGÓRA || Rumija. Najwyższy szczyt pasma Rumija w Górach Dynarskich
Początek szlaku znajduje się na obrzeżach Starego Baru, zatem musimy przejść praktycznie przez całe miasteczko. Świetnie nadaje się do tego Starobarska carsija – kamienny dukt pnący się ku górze wzdłuż zabytkowego starego miasta. O Starym Barze opowiem innym razem, bo muszę przyznać, że ta miejscówka zapadła mi w pamięci!




Zobacz też: Ręcznik chłodzący na górskie wycieczki i wakacyjne podboje. Twój wybawca na upalne dni!
Po jakimś czasie po prawej stronie mijamy kolejny pojedynczy budynek. Gdyby w tym miejscu zejść z trasy na prawo, po kilkuset metrach można dojść do całkiem ładnego wodospadu. My jednak kontynuowaliśmy naszą wspinaczkę, wiedząc, że każda minuta bez palącego słońca jest na wagę złota. Po lewej mijamy stary cmentarzyk.







Docieramy do okrytej złotym dachem cerkwi Św. Sergiusza z Radoneża, czczonego w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Przy świątyni znajduje się niewielki klasztor. W tym niejako wyrwanym z kontekstu miejscu urządzamy krótką przerwę.



Wracamy się nieco do krzyżówki szlaków i rozpoczynamy ostatni i najbardziej wymagający odcinek trasy. Najpierw zyskujemy metry przechodząc przez niewielki lasek, by w końcu wyjść na bardziej otwartą przestrzeń. Docieramy do górskiej przełęczy, która daje świetny widok na główny grzbiet Gór Rumija ciągnący się w kierunku granicy z Albanią.




- Do Starego Baru można dojechać samochodem lub autobusem miejskim z Baru. Parkingi oraz przystanek autobusowy znajdują się w dolnej części miejscowości
- Aby dostać się do początku szlaku należy przejść wzdłuż zabytkowego starego miasta Starobarską carsiją. Szlak rozpoczyna się na wysokości meczetu Skanjevica dzamija
- Jedyne „czynne” źródło wody jakie mijaliśmy na trasie znajduje się chwilę za Starym Barem, na lewo od szlaku
- Rzeka/ potok Bunar w okresie letnim w górnym przebiegu jest zazwyczaj wyschnięta
- Na tym obszarze występuje żmija nosoroga. Po drodze widzieliśmy jedną – przekrojoną na pół
- Cerkiew Św. Sergiusza z Radoneża i klasztor – podczas naszej wizyty ogrodzone płotem i brak dostępu
- Po drodze brak jakiegokolwiek zagospodarowania turystycznego w postaci ław, wiat, etc.

Trekking na szczyt Rumija – trasa
Opisana trasa ma około 11 kilometrów długości w jedną stronę i na jej pokonanie trzeba przeznaczyć 4 do 5 godzin. Trekking na szczyt Rumija można podzielić na trzy etapy. Pierwszy, to podejście ze Starego Baru do drogi szutrowej (3,6 km od startu). Drugi odcinek, praktycznie płaski, to przejście drogą szutrową i fragmentem szlaku Primorska planinarska transverzala do rozdroża przy Dobri Do (9 km od startu). Ostatnim etapem wędrówki jest dość sztywne podejście na szczyt Rumija (11 km od startu), gdzie na niecałych 2 kilometrach trasy robi się blisko 700 metrów pionu!
Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.