Wodospad Podgórnej to cel licznych wycieczek wśród osób odwiedzających Karkonosze. Samo miejsce, jak i jego najbliższa okolica są na tyle plastyczne, że z powodzeniem cieszą oko. Oko i.. ciało, ale o tym będzie poniżej! Zapraszam!
Wodospad Podgórnej ma 10 metrów wysokości. To trzeci pod tym względem wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wielkością kaskady ustępuje wodospadom – Kamieńczyka (27 m) oraz Szklarki (13 m). Woda spada tu dwiema kaskadami do obfitego kotła eworsyjnego.
Zobacz też: Wodospad Mumlawy w Karkonoszach. Największy wodospad Republiki Czeskiej!
Skoro nie wielkość ani wysokość – co w takim razie przyciąga tu ludzi poza ładnym wyglądem? To możliwość obcowania z przyrodą. I to na całego! Jest to bowiem najbardziej dostępny dla odwiedzających polski wodospad w Karkonoszach.
Kaskada na Kamieńczyku dostępna jest tylko w określonych godzinach, tylko w kasku i dodatkowo za opłatą. Widok jest świetny, jednak to typowe miejsce, w którym spędza się dosłownie kilka minut.
Wodospad Szklarki jest dość sporo odsunięty od trasy turystycznej, a liczne tabliczki przypominające o zakazie zbliżenia się choćby do koryta potoku psują klimat tego miejsca.
Jedynie Wodospad Pogórnej jest, kehem, udostępniony do zwiedzania na „luźnych” zasadach. Oczywiście wchodzenie na progi wodospadu nie jest najlepszym pomysłem, jednak moczenie nóg, pluskanie się, czy morsowanie w znajdującym się u jego podnóża kotle eworsyjnym jest już jak najbardziej dozwolone!
A skoro wywołaliśmy już do tablicy morsów… trzeba zaznaczyć, że w sporej mierze to właśnie oni rozreklamowali miejsce na całą Polskę. Kilka razy w przeciągu zimy odbywa się tu huczne morsowanie. Przy wodospadzie ustawiono nawet saunę, w której uczestnicy zimowego kąpanka mogą się ogrzać, a Przesieka ma swój własny klub morsów.
Wodospad Pogórnej – informacje praktyczne
- Miejsce jest ogólnodostępne, darmowe. Można się kąpać
- W zimowych miesiącach za sprawą zorganizowanego morsowania może być tu tłoczno, szczególnie w trakcie weekendów. Wodospad wygląda rewelacyjnie wiosną, latem, czy jesienią i to te pory roku będą najlepsze do odwiedzin
- Przy wodospadzie znajduje się miejsce odpoczynku w postaci wiaty turystycznej, ław i stołów
- Przy wodospadzie znajduje się niewielka budka z przekąskami i napojami
- W Przesiece znajduje się kilka dogodnych miejsc do zaparkowania auta, np. niewielki parking publiczny przy kościółku, parking przy ulicy Droga do Wodospadu lub parking przy Ogrodzie Japońskim Siruwia
Wodospad Podgórnej – jak dojść?
Do atrakcji można dojść na wiele sposobów. Znakowane szlaki turystyczne wiodą tu z okolicznych miejscowości – Sosnówki, Borowic, Podgórzyna, czy Jagniątkowa. Poniżej znajdziecie propozycje kilku zróżnicowanych tras.
Trasa z Przesieki – Ogród Japoński
Trasa z Jagniątkowa
Trasa z Sobieszowa
Będąc już przy Wodospadzie Podgórnej bardzo dobrym pomysłem będzie odwiedzenie innej, pobliskiej karkonoskiej kaskady – Kaskady Myi. A jeśli szukacie innych ciekawych miejsc w Karkonoszach – one są TUTAJ!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
dajcie znać w komenatrzach, który karkonoski wodospad jest Waszym ulubionym?!