Labská bouda to bardzo popularny czeski obiekt posadowiony nad malowniczą Doliną Łaby w Karkonoszach. Jedni boudę uznają za ciekawą i oryginalną. Nie brakuje też głosów, że budynek jest brzydki lub że jest jednym z karkonoskich „architektonicznych koszmarów”. Jak tu karmią? Jak dojść? Co ciekawego w okolicy? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Położenie
- Krótko o historii
- Labská bouda dziś – bufet, restauracja
- Jak dojść? Trasy
- Ciekawe miejsca w pobliżu
- Pozostałe informacje praktyczne
Labská bouda – położenie
Jesteśmy w Karkonoszach, a dokładniej w czeskiej części tego pasma. Budowla znajduje się w środku trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają miejscowości Szklarska Poręba, Harrachov oraz Szpindlerowy Młyn. Obiekt wzniesiono na wysokości 1340 m n.p.m. na południe od Łabskiego Szczytu i na północ od Doliny Łaby.
Krótko o historii
Początki Labskiej boudy nie różnią się znacznie od historii pozostałych karkonoskich obiektów. Początkowo był to zwykły szałas, w którym odwiedzającym te tereny sprzedawano sery, mleko i napoje powszechnie uważane za wyskokowe. A było to w pierwszej połowie XIX wieku.
Z czasem niewielka buda została rozbudowana, przebudowana, aż w końcu w jej miejscu z inicjatywy hrabiego Jana Harracha powstała spora górska chata, która dobrze prosperowała przez kolejnych kilka dekad. W 1965 roku budowla spłonęła, a w jej miejscu już w 1975 roku oddano do użytku nową.
Nowy, modernistyczny obiekt o charakterystycznym kształcie działa do dziś. Zarówno bryła budynku, jak i wykorzystane materiały, mimo upływu lat nadal budzą kontrowersje. Wygląd górskiej boudy często jest tematem prześmiewczych komentarzy.
Labská bouda dziś – bufet, restauracja i hotel
Dziś w boudzie dzieje się całkiem sporo. Do budynku wchodzi się przez szeroki taras. Od razu po lewej stronie znajduje się dość spory bufet turystyczny. Obok, również po lewej stronie ulokowana jest hotelowa recepcja, natomiast wszystko wieńczy duża sala restauracyjna.
Bufet turystyczny
Bufet turystyczny jest częściowo samoobsługowy i nie posiada obsługi kelnerskiej. Warto o tym wspomnieć, ponieważ wśród czeskich górskich obiektów nie jest to takie oczywiste. Turyści podchodzą do długiej lady w kształcie litery „L” i przechodzą przez kolejne „stanowiska”.
Obsługa bufetu nakłada wybrane dania główne, następnie wybieramy napoje. Możemy też samodzielnie nakładać na tacę wystawione wzdłuż lady przekąski, m.in. batoniki, ciastka, czy napoje. Na samym końcu siedzi osoba, która „nabija” zawartość tacy na kasę.
Bufet turystyczny nie ma stałego menu. Zazwyczaj do wyboru są dwie – trzy zupy (np. czosnkowa, bulion mięsny) oraz do pięciu dań głównych. Wśród nich króluje knedlik z jagodami. Często można zamówić też gulasz lub jakąś pieczeń z ziemniaczanym puree, a jako uzupełnienie – kiełbasę lub parówki.
Dania serwowane w bufecie są całkiem smaczne, porcje wystarczające, jednak zaskoczeniem mogą być obowiązujące tutaj ceny. Bardzo często w karkonoskich restauracjach z obsługą kelnerską zapłacimy mniej niż w bufecie w Labskiej boudzie. Obiad (dwa dania i napój bezalkoholowy) kosztuje tu około 70 złotych.
Restauracja
Restauracja znajdująca się w górskiej chacie posiada obsługę kelnerską. Potrawy wybieramy z karty. Są to, m.in. zupy – kapuśniak lub kulajda, przystawki – chleb ze smalcem, marynowany Camembert z chlebem, saładka Caprese, dania główne – wieprzowina z zasmażaną czerwoną kapustą i knedlami, gulasz wołowy z knedlami, wołowina w sosie pomidorowym z makaronem.
Jeżeli chodzi o ceny, są one bardzo zbliżone do tych z bufetu turystycznego. Niektóre pozycje są tańsze, inne nieco droższe. Kuchnia jest poprawna, jednak jeśli ktoś szuka dobrze doprawionych dań z charakterem, gdzie kucharz nie szczędzi ziół, czosnku, czy soli – tutaj bywa z tym różnie.
Labská bouda – jak dojść
Do górskiej chaty można dotrzeć na wiele sposobów. Najprostsze trasy od czeskiej strony wiodą tu ze Szpindlerowego Młyna oraz z miejscowości Horní Mísečky. Z Polski najbliżej będzie ze Szklarskiej Poręby, z Michałowic lub z Jagniątkowa – w każdej opcji sporo pod górę.
Trasa z miejscowości Szpindlerowy Młyn
Trasa z miejscowości Horní Mísečky
Trasa ze Szklarskiej Poręby
Trasa z Jagniątkowa
Labská bouda – ciekawe miejsca w pobliżu
W pobliżu budowli znajduje się sporo ciekawych miejsc – zarówno tych po polskiej, jak i czeskiej stronie. Zaraz poniżej boudy znajduje się Wodospad Łaby, u podnóża którego rozciąga się szeroka Dolina Łaby.
Nad doliną, na skraju stromych skalnych ścian warto odwiedzić jeden z najlepszych punktów widokowych w Karkonoszach. To Ambrožova vyhlídka. Rzut kamieniem dalej znajdują się górne kaskady Wodospadu Panczawy.
W przeciwnym kierunku warto przejść się do Martinovej boudy. Na północ od Labskiej boudy znajduje się chętnie odwiedzane źródło rzeki Łaby. Jeszcze kawałek dalej można podziwiać fenomenalne Śnieżne Kotły.
Labská bouda – informacje praktyczne
- Bufet w obiekcie otwarty jest codziennie w godzinach 10:00 – 16:00
- Restauracja otwarta jest codziennie od godziny 16:00 do godziny 21:00 (kuchnia do 19:00)
- Dania główne w bufecie turystycznym kosztują 230 koron czeskich. Z kolei dania główne w restauracji kosztują od 210 do około 300 koron czeskich. Stan na 2024 rok
- Do obiektu nie można dojechać własnym samochodem. Komunikacja publiczna najbliżej chaty dojeżdża pod Vrbatovą boudę (czeski autobus ze Szpindlerowego Młyna)
- Najprostsza trasa to niebieski szlak prowadzący Doliną Łaby. Dopiero na ostatnim odcinku szlak wspina się zakosami mocniej do góry
- Wybierając się w to miejsce od polskiej strony należy pamiętać o zakupie biletu do Karkonoskiego Parku Narodowego – online lub w kasie.
Więcej ciekawych miejsc w Karkonoszach znajdziesz tutaj. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.