Dzień Świętego Wawrzyńca w Karkonoszach, to wyjątkowe Święto Ludzi Gór, które ma miejsce co roku 10 sierpnia. To właśnie tego dnia na najwyższy szczyt Sudetów przybywają setki osób, by wziąć udział w uroczystej mszy, wspominać i… świętować! Tylko czemu Śnieżka? O których ludziach gór mowa? I jaki przebieg mają uroczystości? Zapraszamy do lektury!

Św. Wawrzyniec, to męczennik, który zgodnie z legendą zmarł w Rzymie na rozżarzonym do czerwoności ruszcie. A było to kilkanaście stuleci temu. Jego kult był szczególnie mocny w średniowieczu. Z czasem święty stał się patronem, m.in. przewodników górskich. Jest także patronem miasta Karpacz.
Co roku 10 sierpnia na szczycie Śnieżki w Karkonoszach zbierają się ludzie gór – przewodnicy górscy, ratownicy GOPR, działacze lokalnych Parków Narodowych, czy pracownicy tutejszych schronisk. Nie brakuje też osób zasłużonych dla regionu, znanych osobistości (np. były prezydent Republiki Czeskiej – Vaclav Klaus) ale i zwykłych ludzi – turystów, miłośników gór.
Zobacz też: Górska chata Růžohorky w Karkonoszach, czyli o domowej kuchni i czarownicach
Punktualnie o godz. 12:00 na szczycie przy kaplicy Św. Wawrzyńca rozpoczyna się uroczysta msza święta. Zgodnie z tradycją liturgia prowadzona jest w trzech językach i bierze w niej udział kilkaset osób. Niektóre media co roku podają, że tak naprawdę są to tysiące uczestników, jednak wątpliwe jest, by ktoś ich wszystkich policzył i by te „tysiące” zmieściły się na szczycie.
Następnie część uczestników schodzi do Kotła Łomniczki do miejsca określanego, jako Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Tam mają miejsce dalsze uroczystości – wspominki zmarłych oraz odsłanianie pamiątkowych tablic ludzi zasłużonych Karkonoszom.

Tak naprawdę świętowanie kończy się późno w nocy. Po oficjalnych uroczystościach wiele osób udaje się do górskich schronisk, gdzie żywe dyskusje trwają jeszcze godzinami. Dla wielu „górskich działaczy” Dzień Świętego Wawrzyńca w Karkonoszach jest okazją, by spotkać się po latach i wspominać choćby początki organizacji ruchu turystycznego w regionie.
Warto zauważyć, że Dzień Świętego Wawrzyńca oficjalnie nie jest świętem ratowników górskich. Były Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR w zeszłym roku przypominał na łamach portalu ratownictwogorskie.eu
Teksty, które mogą Cię zainteresować:
Kozie Grzbiety w Karkonoszach. Jedyna taka „grań” w Sudetach!
Bouda Klínovka w Karkonoszach – najwyżej w Czechach położona farma. Czy to był gulasz mojego życia?
Obři důl, czyli niesamowicie malownicza dolina polodowcowa w Karkonoszach

Poznaj ciekawe miejsca w Karkonoszach lub przejrzyj naszą bazę atrakcji na sudeckim polsko-czeskim pograniczu! 🙂

Jeszcze kawałek!

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.