Włodzicka Góra to wzniesienie, które było popularnym celem wędrówek już przeszło 100 lat temu. Tak jak przed laty, tak i teraz, przychodzi się tu głównie po widoki. Tym bardziej że kilka lat temu wybudowano na szczycie nową wieżę widokową. Górę odwiedzają także osoby zdobywające odznaki turystyczne. Zapraszamy!
Włodzicka Góra (757 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Wzgórz Włodzickich. To niewielkie pasmo górskie zlokalizowane jest w Sudetach Środkowych, gdzieś na zapleczu Gór Swoich. Dokładniej? Jesteśmy między Głuszycą a Nową Rudą w woj. dolnośląskim.
Tak jak wspomniano we wstępie, szczyt był chętnie odwiedzany już wiele lat temu. Pierwsza budowla umożliwiająca podziwianie widoków powstała tu w 1927 roku, jednak już dwie dekady później popadła w ruinę.
W 2018 roku na szczycie posadowiono nową budowlę. Co ciekawe, postarano się, aby odwzorować pierwotną wieżę widokową. Wykorzystano ten sam budulec, nadano taki sam kształt. Nawet ilość schodów prowadzących na taras widokowy jest jednakowa.
Z wieży widokowej można oglądać Góry Sowie i nieco bardziej oddalone szczyty Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i ich odseparowanej części, jaką są Góry Suche.
Włodzicka Góra to także naturalny punkt widokowy. Ten znajduje się około 200 metrów na południowy wschód od szczytu i oferuje cieszący oko obrazek w postaci szczytów Gór Sowich. Widać stąd także fragment zabudowy Ludwikowic Kłodzkich.
Ogólnie w opisywanym miejscu i w jego okolicy panuje dość kameralna atmosfera. Owszem, bywają dni, kiedy jest tu sporo turystów. Porównując jednak do pobliskich szczytów posiadających wieże widokowe (red. Borowa, Wielka Sowa, a nawet Góra św. Anny), jest tu znacznie spokojniej.
Włodzicką Górę chętnie odwiedzają zdobywcy różnych odznak turystycznych. Ta najważniejsza to Korona Sudetów Polskich. Wzniesienie występuje także na listach innych turystycznych wyróżnień jak choćby Sudecki Włóczykij oraz Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej.
Włodzicka Góra – informacje praktyczne
- Na wzniesieniu istnieją dwa miejsca wypoczynku w postaci drewnianych ław – jedno za wieżą wraz z miejscem do palenia ognisk i drugie poniżej naturalnego punktu widokowego
- Najbliższe parkingi znajdują się w Świerkach. Jeden przy szlaku czerwonym prowadzącym na szczyt – tutaj. Kolejny w Świerkach Dolnych przy stacji PKP Świerki Dolne przy zielonym szlaku prowadzącym na szczyt – tutaj
- Do Świerków Dolnych można dojechać także pociągami Kolei Dolnośląskich od strony Nowej Rudy i Kłodzka oraz od strony Wałbrzycha
- Wstęp na wieżę jest darmowy. Obiekt dostępny jest przez cały rok
Lokalizacja na mapie
Trasa na Włodzicką Górę – jak dojść?
Na szczyt można dotrzeć kilkoma trasami. Warto zarekomendować szlak zielony z Nowej Rudy. Trasa w większości przebiega polnymi drogami po odkrytej przestrzeni i co tu dużo mówić – jest ładna!
Trasa z Nowej Rudy – szlak zielony
Trasa ze Świerków – szlak czerwony
Trasa ze Świerków Dolnych – szlak zielony
Trasa z Ludwikowic Kłodzkich – szlak czerwony
Włodzicka Góra – ciekawe miejsca w pobliżu
- „Kamyki” w Górach Suchych. Stary kamieniołom melafiru w Głuszycy Górnej
- Trójpański Kamień w Górach Suchych. Relikt granic sprzed prawie 300 lat!
- Ruprechticki Szpiczak. Góra z genialnymi widokami!
- Platforma widokowa na Gomólniku Małym. Nowa atrakcja w Górach Suchych!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Moje rodzinne okolice piękne widokowo i aby zareklamować Wzgórza Włodzickie mam zaplanowaną trasę na Maraton Pieszy, pętle Świerki – Świerki ponad 55km z przewyższeniem około 2200m i mam nadzieje że zrealizuję swoje marzenie