Supí hnízdo to szczyt w Broumoskich stěnach – czeskiej kontynuacji Gór Stołowych. Szczyt zwieńczony jest skałami, na których urządzono punkt widokowy. Atrakcja znajduje się przy czerwonym grzbietowym szlaku.
Supí hnízdo (pol. sępie gniazdo) określane także jako Supí koš to szczyt o wysokości 702 m n.p.m. Wędrując czerwonym szlakiem grzbietowym, uwagę przykuwają trzy skalne baszty. To Emil, Emilka oraz znajdujące się między nimi Dítě (pol. Dziecko).
Tuż przy skałach znajdują się kamienne schodki, które prowadzą na tutejszy punkt widokowy. Ten ulokowany jest na czubku skał.
Punkt widokowy Supí hnízdo daje rozległy widok na Kotlinę Broumovską. Sam skalny balkon ulokowany jest na wprost głównego miasta tego regionu, jakim jest Broumov. Na dalszym planie widać grzbiet Gór Suchych, który z tej perspektywy nie prezentuje się zbyt okazale.
Supí hnízdo to tylko jedna z atrakcji tej okolicy. Nieopodal znajduje się fantastyczny punkt widokowy Skalní divadlo (pol. skalny teatr), skalne labirynty, szczyt Hvezda z kaplicą i zabytkowym schroniskiem oraz wiele więcej!
To może Cię zainteresować: Skalní divadlo w Broumovskych stěnach. Widok na skalny teatr w czeskich partiach Gór Stołowych
Supí hnízdo – informacje praktyczne
- Punkt widokowy dostępny jest przez cały rok. Wstęp jest darmowy
- Miejsce znajduje się na obszarze rezerwatu przyrody Broumovské stěny
- Przy skalnych basztach urządzono miejsce wypoczynku w postaci drewnianych ław i stołów
- Najbliższym lokalem gastronomicznym jest stylowa Chata Hvezda oddalona od atrakcji kilkanaście minut drogi
Lokalizacja na mapie
Broumovské stěny – Sępie gniazdo – jak dojść?
W opisywane miejsce można dotrzeć z kilku stron. Wszystkie trasy poza tą z parkingu pod Hvezdą zawierają nieco dłuższe podejście. Poniżej prezentujemy kilka propozycji tras dojściowych.
Trasa z parkingu pod Hvezdą
Trasa z parkingu przy restauracji Ameryka
Trasa z parkingu – Hlavňovský rybník
Zobacz też inne ciekawe miejsca na sudeckim pograniczu polsko-czeskim!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.