Trasa XV Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” to pętla o długości około 75 kilometrów. Na jej pokonanie piechurzy będą mieli 22 godziny, a spora część wędrówki odbędzie się pod osłoną nocy. Na trasie nie zabraknie stromych podejść i popularnych szczytów Sudetów Środkowych. Zapraszamy!
Najbliższa edycja „Sudeckiej Żylety” odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia 2024 roku. Start wydarzenia zaplanowano na piątek na godz. 19:00. Uczestnicy wyruszą z terenu Kempingu Stawy Marcowe w Głuszycy, by kolejno przejść przez Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne wraz z ich popularną częścią, jaką są Góry Suche.
Na pierwszy ogień pójdą Góry Sowie, jednak ich udział w całej trasie będzie rozbity na dwa epizody. Startujący przejdą przy nazistowskim Kompleksie Soboń, następnie przez Włodarz i Przełęcz Marcową, a na koniec zejdą do Jedlinki. I po Górach Sowich!
Za Jedlinką trasa krótko będzie się wspinała na Przełęcz pod Wawrzyniakiem. Dalej, na raty zdobędzie Rybnicki Grzbiet w Górach Wałbrzyskich. Najpierw w kierunku Kazikowej Skały, a chwilę później pod Jałowca, skąd zejdzie na obrzeża miejscowości Jedlina-Zdrój.
Po zostawieniu zabudowy za sobą, uczestnicy przejdą -głownie poza szlakami- przy szczycie Kątna i przez wierzchołek Suchej. Za Przełęczą pod Borową oraz Przełęczą Kozią, piechurzy rozpoczną naprawdę mocne podejście czarnym szlakiem na Borową. To dopiero około 20 km trasy, jednak wielu już na tym etapie zacznie opadać z sił.
W dalszym przebiegu marszruta chwilowo straci sporo na wysokości. Zaraz za Rybnicą Małą rozpocznie się kolejne długie podejście w kierunku Rogowca. Za szczytem uczestnicy będą wędrować przez Skalną Bramę na Gomólnik Mały.
Kolejnym ciekawym miejscem mijanym po drodze będzie schronisko PTTK „Andrzejówka”. Tu warto będzie zrobić sobie krótką przerwę przed kolejnym etapem wędrówki. Za 30-stym km trasy do zdobycia będzie Bukowiec, jako przystawka przed kolejnym technicznym podejściem – na Stożek Wielki od Unisławia Śląskiego.
Na trasie letniej „Żylety” nie mogło zabraknąć urokliwego Sokołowska i… kolejnego sztywnego podejścia, które zafundują „Trzy Siostry” – Włostowa, Kostrzyna i Suchawa. Tak stawka startujących z niemałą zadyszką mocno zbliży się do 50-tego kilometra pętli.
Zanim to jednak nastąpi, trzeba będzie jeszcze wdrapać się na Ruprechticki Szpiczak. I choć mogłoby się wydawać, że do mety to już tylko długa prosta – nic bardziej mylnego. Od kilku edycji organizatorzy postanowili urozmaicić wędrówkę pasem granicznym w Górach Suchych.
Urozmaiceniem tym jest seria zejść i podejść – w dół do Ustronia i do góry pod Javorovy vrch, w dół do starego kamieniołomu „Kamyki” i do góry zboczami góry Raróg. I jeszcze trochę w dół… i jeszcze trochę do góry na Górę Źródlaną.
Kto przetrwał te ponad 60-kilometrów górskiego marszu, już powoli może zacząć wizualizować sobie metę. Pozostanie jeszcze tylko drugi epizod Gór Sowich. A w nim – okolice Kompleksu Osówka, raz jeszcze Kompleks Soboń i w dół do mety w Głuszycy!
Trasa XV Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – mapa z przebiegiem
Poniżej znajdziecie trasę letniej „Żylety” na mapach od mapy.cz. Bezpośredni link do mapy w portalu znajdziecie tutaj. Po przejściu na stronę możecie pobrać ślad GPX. W tym celu należy kliknąć w napis „Eksportuj” oraz potwierdzić operację klikając w przycisk „GPX”.
Ślad z trasą najbliższej edycji „Sudeckiej Żylety” można także pobrać z portalu mapa-turystyczna.pl (tutaj). W tym celu należy kliknąć w symbol strzałki skierowanej ku dołowi.
Trasa XV Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” – przydatne linki
- Strategia startu, czyli jak zaplanować udział w górskiej imprezie długodystansowej dla piechurów
- Ręcznik chłodzący na górskie wycieczki i wakacyjne podboje. Twój wybawca na upalne dni!
- Peleryna przeciwdeszczowa, pałatka, ponczo – 100% wodoodporności podczas górskich aktywności
Więcej tego typu wydarzeń znajdziecie w naszym Kalendarzu imprez dla piechurów
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.