Trasa XIII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” ogłoszona! Tegoroczna edycja tej popularnej imprezy dla piechurów odbędzie się w dniach 25-26 sierpnia. Uczestnicy będą mieli do pokonania pętlę o długości niespełna 70 kilometrów. Interesują Cię parametry trasy i jej przebieg? Zapraszamy!
Letnia edycja „Sudeckiej Żylety” rozpocznie się w piątek 25 sierpnia o godz. 20:00. Tym razem zaplanowane nowe miejsce startu, którym będzie teren przy niedawno otworzonym Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy – Kemping Stawy Marcowe.
Profil trasy jak na „Żyletę” przystało – okazały!
Zaraz za startem rozpocznie się pozaszlakowe podejście w kierunku Kompleksu Soboń oraz szczytu o tej samej nazwie. Kiedy stawka już nieco wgryzie się w Góry Sowie, uczestnicy przez Rozdroże pod Moszną dotrą do kolejnej owianej tajemnicą budowli. Mowa tu o Kompleksie Włodarz.
Stąd marszruta poprowadzi do Przełęczy Marcowej, następnie do Jedlinki, z której startujący będą wspinać się przez Przełęcz pod Wawrzyniakiem na Grzbiet Rybnicki w Górach Wałbrzyskich.
Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”, fot. A. Danel
Skoro Grzbiet Rybnicki, to nie mogło zabraknąć takich szczytów, jak Jedliniec, Jałowiec Wielki z platformą widokową oraz Jałowiec Mały.
W dalszym przebiegu trasa zejdzie do Grzmiącej, by następnie dotrzeć na Gomólnik Mały z nową platformą widokową na szczycie. Niewiele dalej uczestnicy ponownie zaczną zdobywać metry w pionie, wchodząc na Rogowiec z ruinami zamku, skąd przez Skalną Bramę i Trzy Strugi dotrą do schroniska PTTK „Andrzejówka”.
Przy „Andrzejówce” warto będzie chwilę odsapnąć, bo już kawałek dalej rozpocznie się bardzo sztywne podejście na Waligórę – najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Kolejnymi szczytami, które tym razem zdobywane będą w odwrotnej niż zazwyczaj kolejności, będą Suchawa, Kostrzyna i Włostowa.
Punkt Żywieniowy na trasie, fot. A. Danel
Długie i miejscami niewygodne zejście sprowadzi startujących do Sokołowska. A co będzie dalej? Między innymi szczyt Garbatka, który kilka edycji wydarzenia wstecz napsuł krew wielu osobom. Na pętli nie mogło zabraknąć również Ruprechtickiego Szpiczaka z wieżą widokową.
Kolejny odcinek trasy to zielony szlak przebiegający pasem granicznym w Górach Suchych z kilkoma zejściami i podejściami jedno po drugim. Ktoś kiedyś nazwał ten odcinek rollercoasterem… i nie sposób się z tym nie zgodzić!
Po minięciu uroczych „Kamyków” trasa dotrze do Głuszycy Górnej, a następnie do Kolców. Stąd mocno rozciągnięta stawka uczestników dotrze do kolejnego, trzeciego już Kompleksu Gór Sowich, jakim jest Osówka. Do mety zostanie raptem kilka kilometrów.
Trasa XIII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” będzie miała około 69 kilometrów długości oraz 3300 metrów sumy podejść. To właśnie liczne podejścia i zejścia są znakiem firmowym „Żylety”. Na pokonanie pętli uczestnicy będą mieli 20 godzin. Tylko i aż – w zależności od kondycji.
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Sudecka żyleta – nazwa mówi sama za siebie