Trasa XIII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” ogłoszona! Tegoroczna edycja tej popularnej imprezy dla piechurów odbędzie się w dniach 25-26 sierpnia. Uczestnicy będą mieli do pokonania pętlę o długości niespełna 70 kilometrów. Interesują Cię parametry trasy i jej przebieg? Zapraszamy!
Letnia edycja „Sudeckiej Żylety” rozpocznie się w piątek 25 sierpnia o godz. 20:00. Tym razem zaplanowane nowe miejsce startu, którym będzie teren przy niedawno otworzonym Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy – Kemping Stawy Marcowe.
Zaraz za startem rozpocznie się pozaszlakowe podejście w kierunku Kompleksu Soboń oraz szczytu o tej samej nazwie. Kiedy stawka już nieco wgryzie się w Góry Sowie, uczestnicy przez Rozdroże pod Moszną dotrą do kolejnej owianej tajemnicą budowli. Mowa tu o Kompleksie Włodarz.
Stąd marszruta poprowadzi do Przełęczy Marcowej, następnie do Jedlinki, z której startujący będą wspinać się przez Przełęcz pod Wawrzyniakiem na Grzbiet Rybnicki w Górach Wałbrzyskich.
Skoro Grzbiet Rybnicki, to nie mogło zabraknąć takich szczytów, jak Jedliniec, Jałowiec Wielki z platformą widokową oraz Jałowiec Mały.
W dalszym przebiegu trasa zejdzie do Grzmiącej, by następnie dotrzeć na Gomólnik Mały z nową platformą widokową na szczycie. Niewiele dalej uczestnicy ponownie zaczną zdobywać metry w pionie, wchodząc na Rogowiec z ruinami zamku, skąd przez Skalną Bramę i Trzy Strugi dotrą do schroniska PTTK „Andrzejówka”.
Zobacz też: Platforma widokowa na Gomólniku Małym. Nowa atrakcja w Górach Suchych!
Przy „Andrzejówce” warto będzie chwilę odsapnąć, bo już kawałek dalej rozpocznie się bardzo sztywne podejście na Waligórę – najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Kolejnymi szczytami, które tym razem zdobywane będą w odwrotnej niż zazwyczaj kolejności, będą Suchawa, Kostrzyna i Włostowa.
Długie i miejscami niewygodne zejście sprowadzi startujących do Sokołowska. A co będzie dalej? Między innymi szczyt Garbatka, który kilka edycji wydarzenia wstecz napsuł krew wielu osobom. Na pętli nie mogło zabraknąć również Ruprechtickiego Szpiczaka z wieżą widokową.
Zobacz też: Ruprechticki Szpiczak. Góra z genialnymi widokami!
Kolejny odcinek trasy to zielony szlak przebiegający pasem granicznym w Górach Suchych z kilkoma zejściami i podejściami jedno po drugim. Ktoś kiedyś nazwał ten odcinek rollercoasterem… i nie sposób się z tym nie zgodzić!
Po minięciu uroczych „Kamyków” trasa dotrze do Głuszycy Górnej, a następnie do Kolców. Stąd mocno rozciągnięta stawka uczestników dotrze do kolejnego, trzeciego już Kompleksu Gór Sowich, jakim jest Osówka. Do mety zostanie raptem kilka kilometrów.
Zobacz też: „Kamyki” w Górach Suchych. Stary kamieniołom melafiru w Głuszycy Górnej
Trasa XIII Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta” będzie miała około 69 kilometrów długości oraz 3300 metrów sumy podejść. To właśnie liczne podejścia i zejścia są znakiem firmowym „Żylety”. Na pokonanie pętli uczestnicy będą mieli 20 godzin. Tylko i aż – w zależności od kondycji.
Trasa na portalu mapy.cz – tutaj znajdziesz GPX do pobrania. Plik GPX można także pobrać z portalu mapa-turystyczna.pl
Trasa częściowo przebiegać będzie szlakami turystyki pieszej, jednak pojawi się także sporo odcinków pozaszlakowych. Cała pętla będzie oznakowana.
Teksty, które mogą Cię zainteresować:
Strategia startu, czyli jak zaplanować udział w górskiej imprezie długodystansowej dla piechurów
Ręcznik chłodzący na górskie wycieczki i wakacyjne podboje. Twój wybawca na upalne dni!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Sudecka żyleta – nazwa mówi sama za siebie