Zimowe skarpety trekkingowe to dla wielu absolutny must have podczas wędrówek po okrytych śniegiem i lodem górach. Są też jednak tacy, którzy nie przywiązują wagi do tego elementu garderoby i sięgają po pierwsze lepsze skarpetki. Kto ma rację? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Ciepłe skarpety w góry – dla kogo?
- Zimowe skarpety trekkingowe – funkcje
- Rodzaje ciepłych górskich skarpet – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
- Górskie skarpety na zimę – stereotypy i najczęstsze błędy
- Przykłady popularnych skarpet zimowych, po które chętnie sięgają górscy wędrowcy
- Podsumowanie
Ciepłe skarpety w góry – dla kogo?
Zimowe skarpety trekkingowe to grupa produktów stworzonych z myślą o tych, którzy pozostają aktywni w chłodnej i mroźnej porze roku. Warto podkreślić, że mowa tu o aktywności na świeżym powietrzu, kiedy przez dłuższy czas nasze stopy pozostają wystawione na niesprzyjające czynniki atmosferyczne.
Ciepłe górskie skarpety można oczywiście wykorzystywać do mniej intensywnych aktywności, np. w trakcie zimowego spaceru z psem, czy robiąc „rundkę” wokół komina. Bez względu na rodzaj podejmowanej aktywności, przed wyborem odpowiednich skarpet warto nieco rozeznać się w temacie.
Zimowe skarpety trekkingowe – funkcje
Skarpety trekkingowe na zimę pełnią kilka istotnych funkcji. Choć większość osób sprowadza ich rolę wyłącznie do ochrony przed niską temperaturą, te mają do wykonania znacznie więcej „zadań specjalnych”.
- Izolacja od zimna – podstawowym zadaniem zimowych skarpet jest izolowanie stóp od niskiej temperatury. To właśnie dobór odpowiednich skarpet ma chronić nas przed dyskomfortem, wychłodzeniem oraz powstającymi w jego wyniku odmrożeniami
- Odprowadzanie wilgoci – ciepła górska skarpeta musi także odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz. Spocona stopa przy ujemnych temperaturach? Na dłuższą metę to nie jest dobry pomysł, a w skrajnych warunkach pogodowych wystarczy kilka minut do momentu, aż zapali się czerwona lampka
- Amortyzacja – to poboczna funkcja skarpet, jednak warto i o niej wspomnieć. Grubsze skarpety dają dodatkową amortyzację. To szczególnie istotne przy dłuższym marszu w sztywnym zimowym obuwiu górskim
- Ochrona przed drobnymi urazami – twarda cholewka, czy wyższy profil buta mogą przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju defektów stóp, jak obtarcia, czy odciski. Zimowe skarpety trekkingowe z powodzeniem spowalniają ten niechciany proces lub całkowicie go eliminują.
Rodzaje ciepłych górskich skarpet – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Gama zimowych skarpet trekkingowych jest bardzo szeroka. Występujące w niej produkty można podzielić ze względu na kilka czynników. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Materiał główny
Materiały, z których powstają ciepłe zimowe skarpety, można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to włókna syntetyczne, m.in. Coolmax, Drytex Termical, Thermolite. Drugą natomiast tworzą naturalne budulce – wełna i wełna merino z owiec merynosów.
Zobacz też: Bluza polarowa Dynafit Speed Polartec 1/2 – jestem na tak!
Każdy z tych surowców ma swoich zwolenników i przeciwników. Wyroby syntetyczne potrafią szybciej odprowadzać wilgoć na zewnątrz, jednak dla wielu będą mniej przyjemne w dotyku. Są za to znacznie trwalsze.
Tutaj znajdziesz ciepłe syntetyczne skarpety górskie hiszpańskiego producenta Chiruca
Górskie skarpety szyte z obydwóch rodzajów materiałów wykorzystują naturalne i syntetyczne przędze w różnych proporcjach i dają sporo wsparcia na zimowym szlaku.
Dzięki naturalnym właściwością bakteriobójczym wełny merino skarpety dłużej zachowają świeżość i w kontakcie ze skórą dadzą więcej komfortu. Przy długotrwałym wzmożonym wysiłku mogą jednak wolniej odprowadzać nadmiar ciepła.
Tutaj znajdziesz skarpety górskie z wełną merino w sklepie górskim 8a.pl
Tutaj znajdziesz skarpety górskie z wełną merino w sklepie górskim Skalnik.pl
Warto również zauważyć, że ten segment rynku outdoor -podobnie jak wiele innych- cały czas ewoluuje. Producenci śmiało sięgają po kolejne technologie i wdrażają je do górskich skarpet. Świetnym przykładem będą tu skarpety z membraną ze stajni Bridgedale lub Smartwool.
Tutaj znajdziesz wodoodporne skarpety Bridgedale StormSock w sklepie górskim 8a.pl
Tutaj znajdziesz wodoodporne skarpety Bridgedale StormSock w sklepie górskim skalnik.pl
Długość
Skarpety na zimową górską włóczęgę powinny być odpowiednio długie. Najczęstszym wyborem są takie, które kończą się przed połową łydki. Na rynku znajdziemy też dłuższe modele sięgające powyżej łydki, jednak nie są one jakoś szczególnie popularne wśród piechurów.
Budowa
Wybierając ciepłe skarpetki w góry, warto zwrócić uwagę na ich budowę. Modele z płaskimi szwami lub wykonane w technologii bezszwowej wśród przewodnich producentów stały się już standardem.
Równie istotne będą strefowe wzmocnienia skarpetek w newralgicznych miejscach (np. place, pięta). Takie wzmocnienia łatwo rozpoznać dzięki innym włóknom, innej grubości, a czasem i odmiennym kolorze.
Zobacz też: Bluza termoaktywna Brubeck Thermo – pierwsza warstwa dla aktywnych na chłodne i mroźne dni
Przeznaczenie
Wśród skarpet otagowanych jako „zimowe” lub „ciepłe” znajdziemy bardzo zróżnicowane produkty. Każdy z nas ma inne preferencje, a nasze stopy potrzebują różnego podejścia. Dlatego przed zakupem zimowych skarpet warto dokładnie wczytać się w ich opis na stronie producenta, sklepu lub na opakowaniu.
Może się bowiem okazać, że kupimy podstawowe skarpety, które będą zapewniały komfort tylko przy lekkim minusie za oknem. I w drugą stronę – może się okazać, że trafimy na model skrojony pod naprawdę niesprzyjające warunki i podczas „standardowego” użytkowania okaże się on zbyt ciepły.
Niektórzy producenci różnicują swoje skarpetki według określonych parametrów (np. grubość). Z kolei w sklepchiruca.pl skarpety opisane są wskaźnikiem TCR (Thermal Comfort Range), podając zakres temperatur odpowiedni do korzystania z poszczególnych modeli.
Górskie skarpety na zimę – stereotypy i najczęstsze błędy
Jak przy innych produktach z kategorii outdoor, tak i przy skarpetach trekkingowych narosło wiele mitów i chętnie powtarzanych stereotypów.
- Im skarpeta grubsza, tym daje więcej ciepła lub tylko grube skarpety chronią przed mrozem – to oczywiście nie prawda. Wszystko zależy od składu produktu, zatem wiele cieńszych modeli może izolować od zimna lepiej niż te grubsze skarpety
- Podgrzewacze w połączeniu ze zwykłymi skarpetami w góry dadzą tyle, co ciepłe skarpety trekkingowe – to też nie jest prawda. Podgrzewacze do stóp działają punktowo i oddziałują tylko na fragment stopy. Owszem, warto je mieć przy sobie na wypadek napotkania skrajnych warunków na szlaku, ale to tyle
- Skarpety bawełniane to dobry wybór w góry – doświadczeni turyści dobrze wiedzą, że bawełna nie jest najlepszym materiałem, jeśli chodzi o górską garderobę. Materiał ten kumuluje wilgoć, zamiast transportować ją na zewnątrz. Mokre skarpety przy ujemnych temperaturach – w wielu przypadkach to nie może skończyć się dobrze
- Lepsze nieco większe skarpety niż dopasowane na „styk” – niekoniecznie. Jedna para skarpet obejmuje kilka rozmiarów, np. od 39 do 41, kolejna od 42 do 44 i tak dalej. Nosząc buty w rozmiarze, np. 42 lepiej wybrać skarpety z zakresem 39-41. Dzięki temu skarpeta będzie ściśle opinać stopę i jest małe ryzyko, że powstaną jakieś fałdki, które mogą powodować dyskomfort.
Przykłady popularnych skarpet zimowych, po które chętnie sięgają górscy wędrowcy
Spośród wielu modeli ciepłych górskich skarpet, można wyróżnić takie, które zyskały spore grono zwolenników. Część z nich, to naprawdę dobrze dopracowane modele. W przypadku innych o popularności zadecydowała głównie rozpoznawalność producenta lub dostępność na naszym rynku.
Poniżej znajdziecie kilka polecanych modeli w losowej kolejności
Icebreaker Hike+ Medium Crew
[ Zobacz w: 8a.pl | Skalnik.pl ]
Icebreaker Hike+ Heavy Crew
[ Zobacz w: Skalnik.pl ]
Bridgedale Explorer Heavy Merino P Boot
[ Zobacz w: 8a.pl | Skalnik.pl ]
Smartwool MTN Classic Edition MC
[ Zobacz w: 8a.pl | Skalnik.pl ]
Smartwool Classic Mountaineer Maximum Cushion Crew
[ Zobacz w: 8a.pl | Skalnik.pl ]
Icebreaker Mountaineer Expedition Mid Calf
[ Zobacz w: Skalnik.pl ]
Podsumowanie
Wybór idealnych skarpet na mrozy to czasem czasochłonny proces. Jednym pasują cieplejsze modele, inni stawiają na te pośrednie. Jeszcze inni na zimowe wędrówki ubierają dwie pary skarpet, jako pierwszą warstwę stosując cienkie linery.
Zobacz też: Chiruca Dynamic Jubilee/Force GTX – wysokie buty trekkingowe w góry
Ważne, aby w odniesieniu do swoich preferencji dobrać taki model, w którym zimowe górskie wędrówki będą komfortowe i zarazem bezpieczne.
Podsumowując – ciepłe skarpety w góry powinny być dobrze dopasowane do stopy (opinające, nieluźne) i sięgać w okolice połowy łydki. Przed zakupem koniecznie należy zapoznać się z ich przeznaczeniem. Warto poświęcić uwagę skarpetom, które posiadają wzmocnienia w newralgicznych miejscach i są uszyte z wykorzystaniem zarówno naturalnych, jak i syntetycznych włókien.
A Wy jakie skarpety na zimowe górskie wędrówki polecacie? Dajcie znać w komentarzach!
Ten tekst nie jest tekstem sponsorowanym, jednak zawiera linki do zewnętrznych sklepów internetowych, które można potraktować jako formę reklamy.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.