Różanka w Górach Kaczawskich to nieco zapomniany przez turystykę szczyt. Kiedyś miejsce było popularnym celem wycieczek. Była tu wieża widokowa, a nico niżej funkcjonowało schronisko. Dziś szczyt stanowi naturalny punkt widokowy. Zapraszamy do lektury!
Różanka (625 m n.p.m.) to niepozorny szczyt w Górach Ołowianych. Te z kolei stanowią część Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich.
Będąc dokładniejszym – Góry Ołowiane to część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Jeśli nazwa ta nic Wam nie mówi, podpowiemy, że w tym samym grzbiecie zlokalizowany jest zaliczany do Korony Gór Polskich Skopiec.
Zobacz też: Skopiec – Korona Gór Polski, Korona Sudetów, trasa i informacje praktyczne
Różanka w Górach Kaczawskich przez wiele lat była popularnym celem wędrówek wśród odwiedzających te tereny turystów. Potwierdzeniem tych słów niech będzie fakt, że już w 1885 roku nieco poniżej szczytu funkcjonowała gospoda.
Blisko dwie dekady później oberżę przebudowano, tworząc tym samym Schronisko Różnaka (niem. Rosenbaude). Z okien budynku rozpościerała się piękna panorama, a w niej, m.in. Karkonosze.
Być może to właśnie widoki przyciągnęły tu niemieckiego znanego przyrodnika. Alexander von Humboldt – bo o nim mowa – określił ten widok jednym z piękniejszych na świecie.
Zobacz też: Organy Wielisławskie na Pogórzu Kaczawskim. Skalne organy sprzed niemal 300 milionów lat!
Na Różance posadowiono także wieżę widokową. Miało to miejsce w 1899 roku. Żadna z tych budowli nie przetrwała do czasów obecnych.
Dziś Różanka nie jest już tak licznie odwiedzana, jak kiedyś. Szczyt stanowi jednak całkiem dobry punkt widokowy. Widać stąd fragment Gór Kaczawskich, Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską oraz nieco bardziej oddalone Karkonosze.
Co ciekawe, zarówno Różanka, jak i Góry Ołowiane znajdują się na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Różanka w Górach Kaczawskich – trasa
Choć w opisywane miejsce można dotrzeć na różne sposoby, najpopularniejszymi trasami na szczyt są szlaki z okolicznych miejscowości.
Trasa z Radomierza – krótsza i łatwiejsza
Trasa z Janowic Wielkich – bardziej pod górkę
Różanka w Górach Ołowianych – pozostałe informacje praktyczne
- Miejsce znajduje się w pobliżu Szlaku Zamków Piastowskich. Dotarcie od wspomnianej trasy na szczyt zajmuje raptem kilka minut
- Miejsce wypoczynku w postaci wiaty, ław i stołów znajduje się poniżej Różanki (na skraju lasu idąc czarnym szlakiem w kierunku Radomierza)
- W Radomierzu znajduje się bezpłatny parking. Na Mapach Google znajduje się on tutaj
- W Janowicach Wielkich darmowy parking znajduje się przy stacji PKP
- Komunikacją publiczną można dojechać zarówno do Janowic Wielkich (autobusy PKS Jelenia Góra, pociągi od strony Szklarskiej Poręby i Wałbrzycha) jak i do Radomierza (autobusy MZK Jelenia Góra)
- Różanka zaliczana jest do odznaki Korona Kaczawska
Zobacz też: Odznaka turystyczna „Korona Kaczawska”
Więcej ciekawych miejsc w Górach Kaczawskich znajdziesz tutaj. Z kolei tutaj spora baza atrakcji Sudetów. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.