Okole w Górach Kaczawskich to jeden z chętniej odwiedzanych szczytów w obrębie tego pasma. Znajduje się tu niewielka platforma widokowa oraz wiata turystyczna. Są też skałki oraz widoki na okolice. Którędy tu dojść? Zapraszamy!
Spis treści
- Położenie
- Okole w Górach Kaczawskich
- Czy Okole to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich?
- Trasa na Okole
- Pozostałe informacje praktyczne
Położenie
Okole (722 m n.p.m., a według innych źródeł 725 m n.p.m.) to szczyt w Górach Kaczawskich. To Sudety Zachodnie, zajmujące część Dolnego Śląska. Największą miejscowością w okolicy zdecydowanie jest Jelenia Góra. Znacznie mniejsze, ale i znajdujące się bliżej osady ludzkie to Lubiechowa i Chrośnica.
Okole w Górach Kaczawskich
Okole to najwyższy szczyt Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich. Miejsce jest popularnym celem zwłaszcza krótszych wędrówek. W ostatnich latach okolica mocno zyskała także w oczach rowerzystów. Wszystko za sprawą sigletracków, które wytyczono na tutejszych zboczach.
Szczytowe partie Okola zajmuje rozległa grupa skalna. Nie są to jednak formy skalne o wymyślnych kształtach, jakie znamy choćby z pobliskich Rudaw Janowickich, czy Karkonoszy. Te skały to zieleńce, które przyjmują bardziej kanciaste kształty.
Zobacz też: Punkt widokowy na górze Bielec w Górach Kaczawskich – nowy, mały, ale cieszy!
Szczyt Okola to nie tylko twory przyrody. W zagospodarowaniu wierzchołka swój udział mieli także ludzie, a proces ten rozpoczął się już blisko 200 lat temu. Na przestrzeni dekad powstawały kolejne budowle umożliwiające podziwianie okolicy, jednak każda z nich z czasem popadała w ruinę.
Dopiero w 2008 roku Okole w Górach Kaczawskich zyskało nową konstrukcję. To drewniana platforma dość umiejętnie wkomponowana w otoczenie. Z punktu widokowego można podziwiać położone po sąsiedzku szczyty Gór Kaczawskich oraz już bardziej odległe Karkonosze.
Poza platformą widokową na szczycie powstała też niewielka wiata turystyczna, w której można przeczekać niekorzystne warunki pogodowe. Choć bywają i tacy, którzy uznają wiatkę za dogodne miejsce na nocleg w śpiworze.
Okole – czy to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich?
Wraz z rozwojem technologii oraz kolejnymi pomiarami górskich szczytów, dość często dochodzi do sytuacji, kiedy to dotychczas najwyższy szczyt danego pasma okazuje się tak naprawdę nie być najwyższym szczytem.
Taka sytuacja miała miejsce właśnie w Górach Kaczawskich, gdzie za najwyższy szczyt przez lata uznawano Skopiec (718). W późniejszym czasie ten zaszczytny tytuł uzyskała niepozorna i zalesiona Folwarczna (722).
Zobacz też: Skopiec – Korona Gór Polski, Korona Sudetów, trasa i informacje praktyczne
Jak się jednak później okazało, dotychczasowa zmierzona wysokość Okola (714) była błędna. Zgodnie z najnowszymi pomiarami Okole jest o osiem metrów wyższe, niż pierwotnie szacowano, a to stawia szczyt na równi z Folwarczną.
Trasa na Okole
Przez szczyt, jak i zboczami Okola przebiegają znakowane trasy turystyczne. Co prawda szlaki są tylko dwa, jednak to daje już jakieś możliwości do zaplanowania trasy. Mimo wszystko przeważająca ilość zdobywców szczytu trafia tu możliwie najkrótszą drogą z pobliskiego leśnego parkingu.
Trasa z leśnego Parkingu
Trasa z Chrośnicy – krótsza
Trasa z Chrośnicy – dłuższa
Trasa z Lubiechowej
Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich – pozostałe informacje praktyczne
- Wstęp na platformę widokową jest darmowy i możliwy przez cały rok
- Mimo że szczyt jest najwyższy w Górach Kaczawskich, do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów zaliczany jest niższy o kilka metrów Skopiec
- Darmowy leśny parking znajduje się przy Przełęczy pod Świerkami przy ul. Długiej ponad Lubiechową
- Szczyt zaliczany jest do regionalnej odznaki turystycznej „Korona Kaczawska”
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych punktów widokowych. Tutaj więcej atrakcji Gór i Pogórza Kaczawskiego. A tutaj spora baza ciekawych miejsc w Sudetach. Zapraszamy!
Zobacz też: Odznaka turystyczna „Korona Kaczawska”
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.