Maciejowa, to obecnie dzielnica Jeleniej Góry, wyraźnie odseparowana od zwartej zabudowy miasta. Dawna wieś rozciąga się wzdłuż krajowej „3” u podnóża Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W tym z pozoru nie mającym nic do zaoferowania miejscu, można odnaleźć kilka perełek. Wśród nich z pewnością znajdą się takie atrakcje, jak zabytkowy park i wieża widokowa w Maciejowej. Z racji swojej lokalizacji, Maciejowa będzie dobrym miejscem na postój w trakcie dłuższej trasy. Z kolei okoliczni mieszkańcy chętnie zaglądają tutaj, aby pospacerować w miłych dla oka okolicznościach.
Parki w minionych stuleciach bardzo często powstawały w pobliżu różnych rezydencji. Podobnie było w Maciejowej, gdzie już w XVII wieku niejaki Carvath wzniósł dwukondygnacyjny pałac.
W skład założenia wchodziły jeszcze budynki gospodarcze oraz właśnie park. Pałac nie wytrzymał próby czasu i po wojnie popadł w ruinę. Finalnie, został rozebrany w latach 60-tych XX wieku.
Od początku istnienia pałacowy park miał „dziki” charakter. Zgodnie z wizją architekta o jego świetności nie miały stanowić równo przystrzyżone trawniki, czy upstrzone wieloma barwami rabatki. Jego atutem było wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu oraz cenne nasadzenia. Do dziś na tutejszych wzniesieniach odnajdziemy rzadkie gatunki drzew, jak, m.in. cyprysik groszkowy, daglezja zielona, czy żywotnik zachodni.
Po wyburzeniu tutejszego pałacu zabytkowy park jeszcze bardziej zdziczał. Tutejsze aleje spacerowe oraz stawy zarosły. Od kilku lat grupa mieszkańców Maciejowej własnymi nakładami stara się przywrócić świetność temu miejscu. Teren jest systematycznie sprzątany, wytyczono tu trasy spacerowe, które oznakowano i zaopatrzono w tabliczki informacyjne.
Lokalni społecznicy zadbali także o skryte pomiędzy 200-letnimi drzewami zabytki. Jednym z nich jest wieża posadowiona na parkowym wzniesieniu. Wieża widokowa w Maciejowej została wzniesiona w 1875 roku z inicjatywy Emila Beckera – berlińczyka, radcy handlowego, który był jednym z kolejnych właścicieli pałacu i przylegającego do niego parku.
Budowla posiada pięć kondygnacji – dwie pierwsze z kamienia i trzy kolejne z czerwonej cegły. Całość mierzyła 24 metry wysokości, a na szczycie znajdował się 6-metrowy maszt, na którym wywieszano flagę. Opiekun wieży mieszkał w przypałacowej zabudowie i jak głoszą zapiski, chętnie udostępniał turystom klucze poza godzinami jej otwarcia. Podobno panorama Karkonoszy widziana z wieży prezentowała się znakomicie.
W 2017 roku wieża widokowa w Maciejowej została odpowiednio zabezpieczona. Jej dach pokryto papą, na poszczególnych kondygnacjach zamontowano podesty, a także założono odgromnik. Wieżę zaopatrzono w maszt, na którym docelowo ma zawisnąć flaga z herbem Maciejowej.
Mimo dwucyfrowego stażu na liście zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz wykonania prac zabezpieczających zgodnie z przepisami, budowla nie może doczekać się finansowego wsparcia ze strony konserwatora zabytków… W marcu 2019 roku wieża nie była jeszcze dostępna dla turystów.
Na terenie zabytkowego parku w Maciejowej, oprócz wieży, znajdziemy kilka innych ciekawych miejsc. Należą do nich dawny wąwóz, którego dno wypełniały kiedyś prawdopodobnie stawy, granitowe skałki, kolekcja oryginalnych drewnianych rzeźb oraz mauzoleum Emila Beckera.
Informacje praktyczne
Klikanie w reklamy naprawdę pomaga! Dzięki temu utrzymujemy naszą stronę 🙂 Kliknij w reklamy poniżej, a my zabierzemy Cię w kolejne ciekawe miejsce! …no i może coś ciekawego wpadnie Ci w oko 😉
Bibliografia:
1) SGTS: Kotlina Jeleniogórska, Red. M. Staffa
2) Jelonka.com, art: Co dalej z wieżą w Maciejowej? (2017)
[…] Zobacz też: Zabytkowy park i wieża widokowa w Maciejowej […]
[…] Zobacz też: Zabytkowy park i wieża widokowa w Maciejowej […]