Zapisy na imprezę dla piechurów potrafią wzbudzić wiele pozytywnych emocji… ale mogą też napsuć krwi. Rejestracja online na najpopularniejsze wydarzenia dla piechurów trwa kilka godzin, kilkadziesiąt lub nawet… kilka minut! Jak zapisać się na górską wyrypę? Jak zwiększyć swoje szanse na udane zapisy? Zapraszam!
Na starcie Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta”, fot. A. Danel
Zapisy na imprezę dla piechurów Informacje ogólne
Zapisywanie się na długodystansowe imprezy dla piechurów za pośrednictwem Internetu jest już standardem. Rejestracja uczestników odbywa sie zazwyczaj na kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy przed samym wydarzeniem.
Zapisy online najczęściej przeprowadzane są za pomocą specjalnych platform internetowych, takich jak, m.in. datasport.pl, czy ultimasport.pl. Czasem trafimy na formularze rejestracyjne bezpośrednio na oficjalnych witrynach imprez. Z kolei zapisy za pomocą wiadomości email należą obecnie do rzadkości… ale się zdarzają.
Zapisy na imprezę dla piechurów Dwa etapy
Rejestracja na imprezę składa się najczęściej z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest wypełnienie w określonym terminie formularza rejestracyjnego, do którego wpisujemy swoje dane osobowe. Kolejnym krokiem jest opłacenie swojego startu.
Przykładowy uproszczony (dla zarejestrowanych na platformie uczestników) formularz zapisów na wydarzenie na platformie ultimasport.pl
Dopiero spełnienie tych dwóch warunków daje prawo startu w wydarzeniu. Warto pamiętać, że na uregulowanie opłaty startowej mamy określoną ilość dni wynikającą z regulaminu imprezy. Jeżeli nie zachowamy tego terminu, zostaniemy bezpowrotnie usunięci z listy uczestników. Wiele osób o tym zapomina.
Zapisy na imprezę dla piechurów Ile trwa rejestracja?
O tym, jak długo dostępne są wolne miejsca na daną imprezę, najczęściej decyduje jej popularność. Na jedne wydarzenia zapisy będą trwały kilka miesięcy lub tygodni, w przypadku innych to kwestia zaledwie godzin lub minut.
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej to jedna z najpopularniejszych imprez tego typu w kraju, fot. D. Koszela, źródło: przejsciekotliny.org
Do imprez, na które najciężej jest się zapisać należą: Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta”, Zimowy Maraton Świętokrzyski, Maraton Pieszy „Przedwiośnie”, czy edycje z serii Potrójna Korona. Co zatem zrobić, by stać się szczęśliwym posiadaczem pakietu na te wydarzenia?
Zapisy na imprezę dla piechurów Praktyczne wskazówki
Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zwiększycie swoje szanse na zapisanie się na wymarzoną górską wyrypę. Wielu piechurów korzysta z tych sposobów od lat, jednak zazwyczaj nie mówi się o nich głośno.
1.Nie odkładaj zapisów „na później”, bo albo o nich zapomnisz, albo zanim się namyślisz, wyczerpie się limit dostępnych miejsc. O ile to możliwe, staraj się rejestrować w dniu, kiedy rozpoczynają się zapisy
2.Jeszcze przed rozpoczęciem rejestracji zrób rekonesans na platformie z zapisami. Często zdarza się, że aby w ogóle rozpocząć rejestrację, trzeba posiadać konto w danym serwisie.
3.Włącz stronę z zapisami kilka minut przed pojawieniem się/ otwarciem formularza rejestracyjnego i zaloguj się do swojego konta z wyprzedzeniem. Nie odświeżaj strony co kilka sekund!
4. Zapisuj się za pomocą komputera stacjonarnego – dzięki temu widok formularza będzie bardziej przejrzysty, a Tobie będzie łatwiej nawigować i wprowadzać dane osobowe
5. Włącz w przeglądarce funkcję auto uzupełniania formularzy, dzięki której po wpisaniu, np. swojego imienia, kolejne pola uzupełnią się automatycznie. Więcej o tym przeczytasz tutaj
6. Alternatywa: przygotuj w edytorze tekstu (np. notatnik) swoje podstawowe dane, takie jak adres, numer telefonu, itd. i kopiuj je do formularza. Użyj skrótów klawiszowych ctrl+c (kopiju) i ctrl+v (wklej)
Osoby zarejestrowane na platformie z zapisami mogą zaoszczędzić sporo czasu, np. nie muszą wpisywać w formularz swoich danych osobowych. Przykład panelu logowania/ rejestracji na stronie datasport.pl
Zapisy na imprezę dla piechurów Częste pytania i odpowiedzi na nie
Strona z zapisami przestała działać. Co teraz?
Spokojnie, to się zdarza. W takiej sytuacji najlepiej poczekać na usunięcie awarii, co może potrwać 5 minut, ale i godzinę. Jeżeli to jedno z „tych” wydarzeń, warto chwilę poczekać.
Pojawił się problem. Z kim mam się skontaktować?
Wpisanie błędnych danych, nie ten rozmiar koszulki, problem uniemożliwiający opłacenie startu – takie rzeczy się dzieją. Jeżeli zapisy odbyły się na zewnętrznej platformie, należy kontaktować się z jej obsługą. Jeśli rejestracja ma miejsce na stronie wydarzenia – skontaktuj się z organizatorami. Nie na odwrót.
Nie udało się zapisać. Co teraz?
Nic straconego! Bardzo często organizatorzy przeprowadzają dogrywkę zapisów. Osoby, które w podanym terminie nie opłacą startu, zostają usunięte z listy uczestników. W ten sposób powstaje pula miejsc na dogrywkę.
Nie udało się zapisać w dogrywce. Czy są jeszcze jakieś szanse?
Częstą praktyką jest odsprzedawanie pakietu przez osoby, którym udało się zapisać na wydarzenie, jednak nie mogą wziąć w nim udziału. Ogłoszenia sprzedaży pakietu najlepiej szukać w tematycznych grupach na FB, np. Górscy Długodystansowcy lub bezpośrednio na stronach imprez na FB.
Jak bezpiecznie odkupić pakiet?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy osoba oferująca pakiet w ogóle znajduje się na liście uczestników. W tym celu należy odnaleźć platformę, na której odbywały się zapisy, następie wyszukujemy imprezę i listę uczestników.
Po drugie, trzeba zapoznać się z regulaminem wydarzenia. Przepisywanie pakietów na inne osoby ma określony termin, np. do tygodnia przed imprezą. To najczęstsza nieuczciwa praktyka – odsprzedawanie pakietu po regulaminowym terminie. Warto też dopilnować, aby osoba sprzedająca pakiet poinformowała o tym organizatorów.
Czy można zapisać się na stracie?
Jeżeli zawiodły inne sposoby, można spróbować szczęścia i przyjechać na wydarzenie w „ciemno”. Czasami uczestnicy na ostatnią chwilę rezygnują z udziału w imprezie i informują o tym organizatorów. Wówczas organizatorzy mogą dopisać Was do listy uczestników bezpośrednio przed startem. Pamiętajcie jednak, że to dość ryzykowne.
Na trasie Maratonu Pieszego Wojcieszów
Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłem nieco temat zapisów na długodystansowe imprezy dla piechurów, a opisane przeze mnie wskazówki pomogą Wam w dostaniu się na listy startowe Sudeckich Żylet, Przejść Kotliny i innych tego typu spędów.
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Fajne informacje , pomocne , ja natomiast mam taką drobną sugestię żeby może już zacząć tworzyć nowy kalendarz z imprezami na 2023 rok Oczywiście nie usuwając tegorocznego
Dzień dobry
Fajne informacje , pomocne , ja natomiast mam taką drobną sugestię żeby może już zacząć tworzyć nowy kalendarz z imprezami na 2023 rok


Oczywiście nie usuwając tegorocznego