Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie dają możliwość odwiedzenia malowniczych zakątków wyspy. Góry są piękne, raczej mało wymagające, a tras całkiem sporo. Są ludzie, dla których połączenie gór i wody, stanowi idealne połączenie. Pętla ze startem i końcem w miejscowości Taganana to właśnie tego rodzaju duet. Zapraszamy!

Na skróty
Lokalizacja: Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Góry Anaga
Nazwa trasy: Circural Afur – Taganana
Oznaczenie szlaku: PR-TF 8
Długość trasy: 15 km
Suma podejść: 1235 m
Najwyższy punkt na trasie: 901 m n.p.m.


Taganana to bardzo malowniczo położona miejscowość w Górach Anaga. Dosyć rozciągnięta i nieco rozczłonkowana. W krajobrazie dominuje tutaj biel budynków, kontrastująca z zielenią bijącą od przyrody. A może na odwrót?

Na szlak wchodzimy w pobliżu placu La Cuestilla, przy którym znajduje się niewielki kościółek i knajpka. Dość zachłannie zdobywamy kolejne metry wysokości, idąc pośród charakterystycznej zabudowy. Szybko wychodzimy na obrzeża miejscowości, gdzie czeka na nas pierwszy punkt widokowy.

Dla takich, jak my, co to wcześnie rano wstali, miejscówka może okazać się idealna na spałaszowanie pierwszego śniadania. Po chwili ruszamy w kierunku El Choro. To niewielka osada, która wyglądem przypomina… ogródki działkowe.

Odcinek trasy za El Choro to jakieś niepoprawne nieporozumienie! Idziemy wąską ścieżką nad klifami. Po lewej stronie pnące się ku niebu zbocza, po prawej szum i bezkres Oceanu. Przygotujcie się na jedno – co chwila, niemal co zakręt, otwierać będzie się przed Wami wspaniały widok. Nas nikt nie ostrzegał i dość często wpadaliśmy w zachwyt.


Jeżeli macie wrażliwe oko, pokonanie tego odcinka może się nieco wydłużyć. W końcu docieramy w okolice niewielkiej kamienistej plaży. Playa de Tamadite znajduje się na prawo od szlaku. To jedyne miejsce na trasie, w którym można dotknąć Oceanu. Chyba nie muszę wspominać, że warto?


Zapach i szum wody zostawiamy za sobą. Przez najbliższych kilkadziesiąt minut poruszamy się górską doliną, a szlak stopniowo zyskuje na wysokości. Im wyżej, tym krajobraz robi się co raz bardziej urozmaicony.


W końcu docieramy do niewielkiej miejscowości Afur. Znajduje się tu parking, mały kościółek i… klimatyczny lokal Jose Canon, w którym urządzamy sobie krótką przerwę. Dotychczas przeszliśmy 7 kilometrów.


Kolejna część trasy -która cały czas pnie się ku górze- daje sporo ciekawych widoków. Mijamy Casa El Nene – jedną z nielicznych restauracji w okolicy zlokalizowaną przy drodze dojazdowej do Afur. Dalej szlak wkracza do niesamowicie klimatycznego lasu!




Trasa prowadzi nas w dół nieskończoną ilością trawersów. Prawo – lewo – prawo – lewo. I tak do znużenia! Gdy zeszliśmy około 600 metrów w pionie, ponownie ukazała nam się biała zabudowa miejscowości Taganana.


Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: trasa PR-TF 8 – informacje praktyczne
- Trasę można podzielić na trzy części. W pierwszej poruszamy się w miarę po płaskim. Od Playa de Tamadite do okolic przystanku Casa Forestal podchodzimy do góry ponad 800 m w pionie. Następnie już do samego końca schodzimy w dół
- Już na pierwszym kilometrze trasy znajduje się niewielki sklep spożywczy
- Na szlaku mijamy dwa lokale gastronomiczne. Pierwszy w Afur (red. Jose Canon) oferuje zimne napoje, lody, przekąski. Drugi około kilometr dalej (red. Casa El Nene) z typową ofertą restauracyjną
- Trasa w całości jest oznakowana (red. żółty pas pomiędzy białymi)
- Do miejscowości Taganana dojeżdża autobus numer 946 z San Andres (red. do San Andres dużo połączeń ze stolicy – Santa Cruz) . Aby wyruszyć na opisywany szlak najlepiej wysiąść na przystanku La Cuestilla. Rozkład jazdy znajdziecie tutaj

Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: trasa PR-TF 8 – przebieg szlaku
Poniżej znajdziecie interaktywną mapę z zaznaczonym przebiegiem szlaku PR-TF 8. Bezpośredni link do mapy z trasą znajdziecie tutaj.
Jeżeli interesują Was inne szlaki na Teneryfie – zostańcie z nami! W przyszłości na naszej stronie pojawią się opisy innych tras i ciekawych miejsc na wyspie. Tymczasem zapraszamy do innych europejskich zakątków tutaj 🙂 Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.
Dodaj komentarz