Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo to klasyk wśród osób chcących pochodzić po Górach Anaga na Teneryfie. Trasa prawie cały czas prowadzi w dół, a mijany po drodze krajobraz jest mocno zróżnicowany – od lasu wawrzynowego w wyższych partiach, poprzez iście marsjańskie skały, a na Oceanie skończywszy. Zapraszamy!

Na skróty
Lokalizacja: Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Góry Anaga
Nazwa trasy: Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo
Oznaczenie szlaku: PR-TF 10
Długość trasy: 11,5 km
Suma podejść: 619 m
Suma zejść: 1385 m
Najwyższy punkt na trasie: 954 m n.p.m.


Cruz del Carmen to zurbanizowana plama na mapie Gór Anaga. Na wysokości blisko 1000 m n.p.m. przygotowano spory parking, restaurację, informację turystyczną, sklepiki z pamiątkami i przystanki autobusowe. To także -a może przede wszystkim?- popularny punkt widokowy. Cruz del Carmen można śmiało nazwać bazą wypadową w okoliczne partie tych gór.

Wybierając się w to miejsce, byliśmy bardzo niespokojni. Wszystko za sprawą sztormu, który nadciągał nad północne wybrzeże Teneryfy. Już w Santa Cruz walczyliśmy z silnym wiatrem i lejącym poziomo deszczem. Będąc już przy Cruz del Carmen w informacji turystycznej Parku Gór Anaga, dowiedzieliśmy się, że w ciągu dnia ma pojawić się kilka okienek pogodowych.


W końcu ruszyliśmy na szlak PR-TF 10 Cruz Del Carmen – Punta del Hidalgo. Pierwsza część trasy to odcinek leśny, który jakoś szczególnie nie zachwyca. Minęliśmy Casa del Rio i dwukrotnie przecięliśmy drogę asfaltową TF-145. W ten sposób dotarliśmy do miejsca Degollada de las Escaleras, gdzie szlak się rozdwaja.
Wybraliśmy „lewy” i zarazem główny wariant trasy. Na tym odcinku pojawiają się pierwsze zadowalające widoki. Co prawda w naszym przypadku góry mocno parowały po kilkugodzinnych opadach deszczu, przez co widoki były chwilami mocno ograniczone, ale i tak zapowiadało się ciekawie.


Po chwili wędrówki docieramy do niewielkiego gospodarstwa. Tutaj szlak skręca mocno na wschód, a my idziemy skrajem zielonego lasku. Przeczekując chmurę, która postanowiła na nas pochlapać, zajadamy zerwane z drzewa dzikie pomarańcze. Tak sobie dogadzamy! Kawałek dalej na lewo od szlaku bardzo fajny punkt widokowy.


Cały czas schodząc z wysokości, docieramy do niewielkiej miejscowości Chinamada. Jest w niej coś uroczego, jednak… gdzie się podziali wszyscy mieszkańcy? Na kilkanaście minut schodzimy ze szlaku, idąc w kierunku punktu widokowego Mirador de Aguaide. Warto!


Wracamy na szlak PR-TF 10. Trasa cały czas zawieszona jest nad górską doliną, którą mamy po lewej stronie. Od miejscowości Chinamada widoki są praktycznie nieograniczone, ponieważ zbocza porasta niska roślinność. W oddali przed sobą widzimy już Ocean i zabudowę Punta del Hidalgo.


W mgnieniu oka krajobraz zmienia się na iście marsjański! Otaczają nas poszarpane czerwone skały. Przechodzimy przez dwa punkty widokowe na Ocean i wybrzeże.


Trawersując zbocza, w końcu schodzimy do dna doliny. U jej wylotu zastajemy wspaniały widok na Ocean. Z tego miejsca do centrum miasteczka pozostaje jeszcze 10-15 minut wędrówki.


Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10) – informacje praktyczne
- Do Cruz del Carmen kursują autobusy z miejscowości San Cristobal de La Laguna
- Przy punkcie widokowym Cruz del Carmen znajduje się centrum informacyjne Parku Anaga, mała kawiarnia i sklep z pamiątkami oraz restauracja
- Po drodze znajduje się jeden lokal gastronomiczny. To niewielka restauracja La Cueva w miejscowości Chinamada. Podczas naszej wizyty lokal był zamknięty
- W miejscowości Punta del Hidalgo zlokalizowanych jest co najmniej kilkanaście lokali gastronomicznych

Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10) – przebieg szlaku
Zobacz też:


Jeżeli interesują Cię inne trasy w okolicy, zobacz również Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: górsko – oceaniczna pętla z Taganana przez Afur (PR-TF 8) oraz trasa Chamorga – Roque Bermejo (PR-TF 6 i 6.1) lub opisy miejsc i tras z innych zakątków Europy.

Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.