Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo to klasyk wśród osób chcących pochodzić po Górach Anaga na Teneryfie. Trasa prawie cały czas prowadzi w dół, a mijany po drodze krajobraz jest mocno zróżnicowany – od lasu wawrzynowego w wyższych partiach, poprzez iście marsjańskie skały, a na Oceanie skończywszy. Zapraszamy!
Na skróty
Lokalizacja: Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Góry Anaga
Nazwa trasy: Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo
Oznaczenie szlaku: PR-TF 10
Długość trasy: 11,5 km
Suma podejść: 619 m
Suma zejść: 1385 m
Najwyższy punkt na trasie: 954 m n.p.m.
Cruz del Carmen to zurbanizowana plama na mapie Gór Anaga. Na wysokości blisko 1000 m n.p.m. przygotowano spory parking, restaurację, informację turystyczną, sklepiki z pamiątkami i przystanki autobusowe. To także -a może przede wszystkim?- popularny punkt widokowy. Cruz del Carmen można śmiało nazwać bazą wypadową w okoliczne partie tych gór.
Wybierając się w to miejsce, byliśmy bardzo niespokojni. Wszystko za sprawą sztormu, który nadciągał nad północne wybrzeże Teneryfy. Już w Santa Cruz walczyliśmy z silnym wiatrem i lejącym poziomo deszczem. Będąc już przy Cruz del Carmen w informacji turystycznej Parku Gór Anaga, dowiedzieliśmy się, że w ciągu dnia ma pojawić się kilka okienek pogodowych.
W końcu ruszyliśmy na szlak PR-TF 10 Cruz Del Carmen – Punta del Hidalgo. Pierwsza część trasy to odcinek leśny, który jakoś szczególnie nie zachwyca. Minęliśmy Casa del Rio i dwukrotnie przecięliśmy drogę asfaltową TF-145. W ten sposób dotarliśmy do miejsca Degollada de las Escaleras, gdzie szlak się rozdwaja.
Wybraliśmy „lewy” i zarazem główny wariant trasy. Na tym odcinku pojawiają się pierwsze zadowalające widoki. Co prawda w naszym przypadku góry mocno parowały po kilkugodzinnych opadach deszczu, przez co widoki były chwilami mocno ograniczone, ale i tak zapowiadało się ciekawie.
Po chwili wędrówki docieramy do niewielkiego gospodarstwa. Tutaj szlak skręca mocno na wschód, a my idziemy skrajem zielonego lasku. Przeczekując chmurę, która postanowiła na nas pochlapać, zajadamy zerwane z drzewa dzikie pomarańcze. Tak sobie dogadzamy! Kawałek dalej na lewo od szlaku bardzo fajny punkt widokowy.
Cały czas schodząc z wysokości, docieramy do niewielkiej miejscowości Chinamada. Jest w niej coś uroczego, jednak… gdzie się podziali wszyscy mieszkańcy? Na kilkanaście minut schodzimy ze szlaku, idąc w kierunku punktu widokowego Mirador de Aguaide. Warto!
Wracamy na szlak PR-TF 10. Trasa cały czas zawieszona jest nad górską doliną, którą mamy po lewej stronie. Od miejscowości Chinamada widoki są praktycznie nieograniczone, ponieważ zbocza porasta niska roślinność. W oddali przed sobą widzimy już Ocean i zabudowę Punta del Hidalgo.
W mgnieniu oka krajobraz zmienia się na iście marsjański! Otaczają nas poszarpane czerwone skały. Przechodzimy przez dwa punkty widokowe na Ocean i wybrzeże.
Trawersując zbocza, w końcu schodzimy do dna doliny. U jej wylotu zastajemy wspaniały widok na Ocean. Z tego miejsca do centrum miasteczka pozostaje jeszcze 10-15 minut wędrówki.
Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10) – informacje praktyczne
- Do Cruz del Carmen kursują autobusy z miejscowości San Cristobal de La Laguna
- Przy punkcie widokowym Cruz del Carmen znajduje się centrum informacyjne Parku Anaga, mała kawiarnia i sklep z pamiątkami oraz restauracja
- Po drodze znajduje się jeden lokal gastronomiczny. To niewielka restauracja La Cueva w miejscowości Chinamada. Podczas naszej wizyty lokal był zamknięty
- W miejscowości Punta del Hidalgo zlokalizowanych jest co najmniej kilkanaście lokali gastronomicznych
Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10) – przebieg szlaku
Zobacz też:
Jeżeli interesują Cię inne trasy w okolicy, zobacz również Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: górsko – oceaniczna pętla z Taganana przez Afur (PR-TF 8) oraz trasa Chamorga – Roque Bermejo (PR-TF 6 i 6.1) lub opisy miejsc i tras z innych zakątków Europy.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.