Roque Bermejo na Teneryfie to ciekawe pod wieloma względami miejsce, w którym znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody, plażowicze oraz górscy wędrowcy. I nie tylko. A że wyspa chroni to, co ma najcenniejsze, dotrzeć można tu tylko pieszo lub łodzią. Idziemy?

Termin Roque Bermejo odnosi się do wielu skoncentrowanych na niewielkim obszarze miejsc. I wierzcie lub nie, ale każde z nich jest warte uwagi!
Wioska Roque Bermejo
To niewielka nadoceaniczna osada, na którą składa się kilkanaście niewielkich domostw, kaplica i przystań. Wioska znajduje się na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Teneryfy. Tutejsza zabudowa wciśnięta jest pomiędzy wody Oceanu Atlantyckiego, a pnące się ku górze zbocza Gór Anaga.


Co ciekawe, wioska powstała po wybudowaniu na jednym ze wzgórz latarni morskiej – Faro de Anaga. Wraz z prężnie działającym gospodarstwem była własnością szlacheckiej rodziny Ossuna.

Później przez kilkadziesiąt lat pomieszkiwali tu hipisi z całej Europy. Obecnie, choć oficjalnie osada nie posiada populacji, mieszka tu kilka osób, które tworzą wspólnotę.

W wiosce w jednym z domków znajduje się niewielki bar Venta Roque Bermejo, w którym można zamówić zimny napój lub kawę.
Plaża Roque Bermejo
Tutejsze dzikie plaże cieszą oko! Są tutaj dwie, przedzielone skalnym cyplem. Jedna z nich, nieco bardziej odseparowana to Playa de Roque Bermejo. Druga -bliżej osady- Playa del Muelle, choć nazwa ta zdaje się używana tylko w węższych kręgach.

Plaże pokryte są czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego i wgryzają się w strome zbocza Gór Anaga.



Skała Roque Bermejo
Roque Bermejo to także sporych rozmiarów skała o charakterystycznym kształcie. Skała znajduje się za plażą Roque Bermejo (to ta druga, nieco dalej od zabudowy). To właśnie od nazwy skały wzięła się nazwa osady.

Roqe Bermejo na Teneryfie – trasa, jak dojść?
W opisywane miejsce można (red. czy też można było) dojść na trzy sposoby:
- Szlakiem PR-TF 6 z Chamorgi – prosta trasa, cały czas w dół doliną potoku Barranco de Chamorga, około 3,4 km do celu
- Szlakiem PR-TF 6.1 z Chamorgi – to górski wariant dojścia, początkowo grzbietem przy szczycie Tafada, potem skalnymi półkami i ostrzejszym zejściem do celu, to jakieś 4,2 km do celu
- Szlakiem PR-TF 6 z El Draguillo – trasa okrężna przez osadę Las Palmas – zamknięta do odwołania

Zobacz też ciekawe miejsca i szlaki w Górach Anaga:



Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.