Chatka Górzystów w Górach Izerskich to miejsce po trzykroć wyjątkowe. O tej wyjątkowości stanowi historia okolicy, charakter i klimat obiektu oraz to, co przyciąga tu rzesze turystów – naleśniki. I wcale nie trzeba szukać daleko, by wymienić jeszcze kilka powodów, dla których powinniście tutaj zawitać! Zapraszamy!
Spis treści
- Położenie
- Kiedyś kolonia Groß-Iser
- Schronisko inaczej
- Najlepsze naleśniki na Dolnym Śląsku?
- Chatka Górzystów – trasa
- Pozostałe informacje praktyczne
- Atrakcje w pobliżu
Chatka Górzystów – położenie
Chatka Górzystów znajduje się w Górach Izerskich w Sudetach Zachodnich. A będąc dokładniejszym – położona jest na skraju Izerskiej Łąki poniżej wysokiego grzbietu Gór Izerskich oraz ponad meandrami rzeki Izery.
Chatka zlokalizowana jest pomiędzy miejscowościami Świeradów-Zdrój oraz Szklarska Poręba. Istnieje jednak jeszcze kilka dogodnych miejsc, z których można tu dotrzeć. O tym będzie jednak w dalszej części tekstu.
Kiedyś kolonia Groß-Iser
Izerska Łąka poza tym, że cieszy oko, to jeszcze pachnie historią! Przed laty sporą jej część zajmowała bowiem dobrze prosperująca osada Groß-Iser. Ta miała powstać już w XVII wieku. W szczytowym okresie rozwoju było tu ponad 40 domów mieszkalnych, młyn, szkoła, trzy gospody oraz inne budowle.
Po wojnie… jak to po wojnie. Kolonia zaczęła wymierać za sprawą działań wojsk radzieckich i wyludniania niemieckich mieszkańców. Opuszczone domy popadały w ruiny. Obecnie w wielu miejscach łąki widać wystające ponad trawę fundamenty.
Do dziś przetrwał tylko jeden budynek. To Nowa Szkoła wybudowana w 1938 roku. To Chatka Górzystów.
Schronisko inaczej
Dziś w chatce znajduje się niewielkie schronisko turystyczne. Przy czym określenie „schronisko” w czasach, gdy dawne obiekty przerabiane są na górskie pensjonaty i hotele, to dla niektórych zbyt wiele.
Chatka Górzystów to ostoja ludzi gór. Tych autentycznych, dla których od luksów ważniejsza jest atmosfera miejsca. Nie ma tu wygód. W piecu palą goście, zmrok przełamuje światło świec i latarek, a wykąpać można się w pobliskim strumieniu.
Jest tu też bufet…
Najlepsze naleśniki na Dolnym Śląsku?
Bufet w Chatce Górzystów jest dla niej tym, czym ołtarz dla światynii. Odwiedzający stoją do niego przodem, jeden za drugim, cierpliwie, przeważnie z należytym poszanowaniem pozostałych i nierzadko z pewną zadumą. Wszyscy wpatrują się w niewielkie okienko, a w wielu głowach rozgrywa się bitwa na myśli – „na słodko, czy wytrawnie?„.
Tak. Klimat i historia chatki mogą zauroczyć, jednak w ogólnym ujęciu największe emocje budzą podawane tu naleśniki. To do nich każdego roku biją rzesze turystów. To wieść o „pysznych”, „wyjątkowych” i „jedynych takich” naleśnikach jest najlepszą reklamą i wizytówką miejsca.
Naleśniki na grubym jakby biszkoptowym cieście – na słodko z białym serem polane jagodami lub wytrawne z żółtym serem i pieczarkami. Był taki czas, kiedy tutejsza kuchnia załapała małą zadyszkę i naleśniki smażono wyłącznie dla śpiących w chatce osób. Szybko jednak przywrócono właściwy porządek spraw.
Bufet mimo natłoku gości i pracy na pełnych obrotach jest dobrze zorganizowany, a obsługa jest bardzo uprzejma. I żeby nie było – z kuchni wychodzą też inne pyszne potrawy, np. zupa gulaszowa, czy pierogi.
Chatka Górzystów – trasa
W opisywane miejsce można dotrzeć z różnych stron. Najpopularniejszymi miejscami startowymi są Świeradów-Zdrój oraz Jakuszyce. Można tu też dotrzeć z Rozdroża Izerskiego, z czeskiej osady Jizerka lub ze Szklarskiej Poręby. Poniżej propozycje tras dojściowych.
Świeradów-Zdrój
Stóg Izerski
Rozdroże Izerskie
Osada Jizerka
Jakuszyce
Chatka Górzystów – pozostałe informacje praktyczne
- Bufet w Chatce Górzystów czynny jest w godz. 8:15 – 19:45. Od godz. 16:00 do godz. 16:30 przerwa obiadowa
- Chatka (bufet) zamknięta jest w Boże Narodzenie, Wielkanoc i Wszystkich Świętych
- W obiekcie znajduje się 40 miejsc noclegowych w pokojach 6-, 7- i 12-osobowych. Nocleg kosztuje 30 złotych (+ewentualnie 10 zł za pościel). Istnieje możliwość rozbicia namiotu przy Chatce
- Osoby śpiące w Chatce mogą korzystać z ogólnodostępnej kuchni. W obiekcie znajdują się też ogólnodostępne toalety
- Odwiedzając miejsce w sezonie wakacyjnym należy się liczyć z długimi kolejkami do bufetu.
Atrakcje w pobliżu
- Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
- Schronisko Orle w Górach Izerskich. Kiedyś huta szkła, dziś popularna atrakcja
- Izera – rzeka-atrakcja z Gór Izerskich
- Wieża widokowa na Młynicy w Górach Izerskich
- Jizera w Górach Izerskich. Świetny szczyt i punkt widokowy!
- Wieża widokowa na Smreku. Dobry widok na Góry Izerskie!
Więcej ciekawych miejsc w Górach Izerskich znajdziesz tutaj. A tutaj spora baza atrakcji w Sudetach. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.