Jizera, to trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Izerskich oraz drugi -w tej samej kategorii- w czeskiej części pasma. O wyjątkowości tego miejsca stanowi przede wszystkim grupa granitowych skałek, którymi zwieńczona jest góra. Ten naturalny punkt widokowy z szeeeroką panoramą, jest wystarczającym powodem, aby odwiedzić to miejsce. Dacie wiarę na słowo?
Jizera (1122 m n.p.m.), to wzniesienie położone w północno-środkowych Czechach, w czeskiej części Gór Izerskich – Jizerských horach. Dla miłośników Sudetów mam dobrą wiadomość – to nadal są Sudety! Zachodnie, bo zachodnie, no ale!
Patrząc z perspektywy turysty, największym atutem wzniesienia jest grupa granitowych skał zdobiących jego szczyt. Skałki te zostały udostępnione za pomocą wykutych w kamieniu schodów oraz metalowych drabinek.
Wdrapanie się na wierzchołek tej naturalnej platformy widokowej zajmuje kilka minut i pochłania trochę energii, jednak nagroda dla wytrwałych jest zacna. Nagrodą jest -mogłoby się wydawać nieograniczony, niekończący się- wspaniały widok!
Naturalny punkt widokowy posiada drewniany krzyż i ograniczony jest barierką. To tak na wszelki wypadek, gdyby komuś od tej szerokiej panoramy miało zakręcić się w głowie. Jako że widać naprawdę sporo, ja tu ograniczę się tylko do najbardziej charakterystycznych punktów.
Widać zaporę Souš z 1915 roku, a bardziej na lewo lubianą polanę Osady Jizerka z górującym nad nią szczytem Bukovec. A za tym wszystkim dumne i wysokie Karkonosze.
Podążając za panoramą dalej w lewo, bardzo łatwo można wyróżnić z niej kolejne szczyty, m.in. Stóg Izerski oraz Smrk, czy Černou horę. Dobrze widoczna jest też linia Grzbietu Jesztedzkiego z Jesztedem na czele. Jest na co popatrzeć!
To może Cię zainteresować: Taras widokowy Terezínka w Górach Izerskich
Szczytowe partie Jizery obejmuje rezerwat przyrody „Prales Jizera”. Tak, dobrze kombinujecie, chodzi o pralas, a konkretnie pozostałości cennej pierwotnej świerczyny. Cennej, tym bardziej że w okolicy dominują młode nasadzenia będące konsekwencją katastrofy ekologicznej, jaka miała tu miejsce przed laty.
Znacznie poniżej szczytu, przy czerwonym szlaku turystycznym możemy zobaczyć kolejny rezerwat przyrody „Klecove louky” obejmujący kilka torfowisk z cennym ekosystemem. Znajduje się tu nawet drewniana kładka biegnąca w głąb torfowiska i niewielki podest umożliwiający obserwację przyrody.
Jizera – informacje praktyczne
- W pobliżu szczytu przy czerwonym szlaku turystycznym znajduje się niewielki bufet gastronomiczny – horska stanice „Knajpa”
- Bezpośrednio pod szczytowymi skałkami (jednak nieco od szlaku) znajduje się niewielki drewniany schron – Přístřešek Jizera. W przypadku załamania pogody można przeczekać w zadaszonym przedsionku
- Kosz pozostawienia samochodu na parkingu przy drodze nr 290 (Parkoviště Smědava) to 100 czeskich koron za dzień
- Przy tym samym parkingu znajduje się Restauracja Smědava, otwarta w godz. 10:00 – 17:00. Ceny dość wysokie
Lokalizacja na mapie
Jizera – jak dojść?
Na sam szczyt Jizera prowadzi tylko jeden szlak… ale spokojnie, można do niego dojść na różne sposoby. Mamy do wyboru zarówno krótsze trasy, jak i te bardziej wymagające. Poniżej znajdziecie kilka propozycji tras.
Trasa najkrótsza – z parkingu przy drodze nr 290 (Parkoviště Smědava)
Trasa dłuższa – z miejscowości Desná
Trasa dłuższa – z osady Jizerka
Ciekawe miejsca w pobliżu:
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.