Wieża widokowa Světlý vrch to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Gór Izerskich. Budowla posadowiona jest w czeskiej części pasma nad malowniczo położoną miejscowością Albrechtice. Jak tu dotrzeć? Co widać z wieży? Czy warto? Zapraszamy!

Wieża widokowa Světlý vrch została wybudowana w 2020 roku i dostępna jest dla odwiedzających od 1 stycznia 2021 roku. Budowla ma wysokość 21,5 metra, a żeby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 105 schodów. Czubek wieży dzięki zastosowaniu nieregularnych drewnianych elementów przypomina bocianie gniazdo.

Z tarasu rozpościera się 360-stopniowa panorama. Widać stąd głównie Góry Izerskie z takimi szczytami jak Tanvaldský Špičák, Muchov, Hvezda, czy Buková. W dalszej perspektywie w krajobrazie można wyróżnić także kilka karkonoskich szczytów, m.in. Kotel. Taras wyposażony jest w kilka pulpitów ułatwiających właściwą interpretację zastanych widoków.


Nowa wieża widokowa wzięła nazwę od szczytu, na którym ją wybudowano. Světlý vrch (729 m n.p.m.) wcześniej nie wyróżniał się niczym szczególnym. Obecnie poza wieżą znajduje się tu miejsce wypoczynku dla odwiedzających, tablica informacyjna z mapą, czy instalacja artystyczna będącą wariacją na temat podpisu tego miejsca.


Wieża widokowa Světlý vrch – jak dotrzeć?
Do atrakcji można dotrzeć na kilka sposobów. Najkrótsza trasa wiedzie od położonych nieopodal Albrechtic. Nieco bardziej wymagające będą szlaki z miejscowości Tanvald lub Desna. Poniżej znajdziecie kilka wariantów.
Trasa z Albrechtic
Trasa z Tanvaldu
Trasa z Desny
Wieża widokowa Světlý vrch – informacje praktyczne
- Wieża otwarta jest przez cały rok 24 godziny na dobę
- Wstęp na wieżę jest bezpłatny
- Najbliższy parking (płatny) znajduje się około 1 kilometr od atrakcji. Po prawej stronie drogi, na początku miejscowości Albrechtice, jadąc od strony miejscowości Desna
Wieża widokowa Světlý vrch – co ciekawego w okolicy?
W promieniu kilku kilometrów znajdziemy wiele urokliwych miejsc oraz ciekawe atrakcje turystyczne. Należy wymienić tu pobliski Tanwaldzki Szpiczak z wieżą widokową, Fanterovą skałą i górską chatą lub punkt widokowy na Małym Szpiczaku. Możemy też powędrować w kierunku szczytu Jizera lub do osady Jizerka.

Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.