
Zobacz też: Nowa wieża widokowa Světlý vrch w Górach Izerskich
Forma nowej budowli mocno kontrastuje z okoliczną przyrodą. Najczęściej porównuje się ją do jakiejś kosmicznej instalacji lub łyżki, jednak inspiracje zaczerpnięto zupełnie gdzie indziej. Poniżej skał, na których stoi konstrukcja, znajdował się kiedyś tor bobslejowy. I to właśnie te obłe pojazdy, które niegdyś mknęły po lodowym torze w kierunku miasteczka, były inspiracją podczas projektowania tej niewielkiej platformy.






Punkt widokowy Špička na Malém Špičáku – informacje praktyczne
- Platforma na Malém Špičáku dostępna jest przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny
- Platformę dość łatwo wprawić w ruch. Jedna osoba może sprawić, że taras zacznie się kołysać, zatem będąc na górze należy zachować ostrożność
- Bezpośrednio pod punktem widokowym nie ma ław i stołów. Miejsce do wypoczynku i palenia ognisk znajduje się około 500 metrów poniżej szczytu
- Najbliższe parkingi znajdują się w górnej części miejscowości Albrechtice (płatny) oraz w górnej części Tanvaldu – Horni Tanvald (darmowy)
- Do Tanvaldu można dojechać czeskim pociągiem ze Szklarskiej Poręby lub Liberca
Punkt widokowy Špička na Malém Špičáku – jak dojść?
Wykorzystując okoliczną sieć szlaków turystycznych, w miejsce można dotrzeć na wiele sposobów z różnych miejscowości. Najpopularniejsze trasy wiodą tu jednak z Tanvaldu oraz Albrechtic.
Trasa z parkingu Horni Tanvald
Pętla Tanvald – Tanvald
Trasa z Albrechtic
Punkt widokowy Špička na Malým Špičáku – ciekawe miejsca w okolicy
- Tanvaldský Špičák – wieża, punkt widokowy
- Wieża widokowa Svetly vrch w Albrechticach
- Wieża widokowa „Szczepanka” na szczycie Hvezda

Co możesz jeszcze zrobić?

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.