Trasa na Dłużek w Górach Kaczawskich, którą dziś przedstawię, to optymalny wariant wycieczki na szczyt z wieżą widokową. Marszruta nie jest wymagająca i odwiedza interesujące miejsca w okolicy. Dodatkowo, nie jest to ani najkrótsza, ani najdłuższa możliwa trasa. Jej pokonanie nie powinno zająć więcej niż 3-4 godziny.

Dłużek, to niepozorny szczyt w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W 2018 roku w pobliżu szczytu wzniesiono wieże widokową, z której rozpościera się ciekawa panorama na okoliczne pasma. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym miejscu, koniecznie przeczytaj wpis na jego temat klikając tutaj lub w link poniżej.
Na trasę wyruszamy spod pałacu w Wojcieszowie. Przez najbliższy czas będziemy poruszali się ścieżką dydaktyczną wytyczoną u podnóża Rezerwatu przyrody Miłek. To Szlak Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Po prawej stronie mijamy nieczynny wyciąg. Kawałek dalej możemy na moment zejść z trasy na prawo, aby zobaczyć cmentarz rodziny Bergmanów.
Zobacz też: Wieża widokowa na Dłużku. Idealny cel wycieczek w Górach Kaczawskich!

Idąc skrajem lasu, po lewej stronie widzimy kilka wzniesień w tym cel naszej wędrówki – Dłużek. Choć wzniesienie wydaje się być stosunkowo blisko, minie jeszcze trochę czasu, zanim je osiągniemy. Wkraczamy na rozległe pola, którymi prowadzi nas szeroka droga. Warto obrócić się na moment, ponieważ Góra Miłek z tej perspektywy prezentuje się całkiem ciekawie. W miarę zbliżania się do miejscowości Radzimowice warto jeszcze dwa razy zboczyć na parę minut z trasy.

Najpierw na wzniesieniu po prawej stronie możemy obejrzeć kamienny krąg – Radzimowickie Stonehenge. Ot, ciekawostka. A może miejsce mocy? Kiedy jej już trochę nabierzemy, wracamy do naszej polnej drogi. Po dosłownie chwili marszu schodzimy z niej na lewo. Teraz wdrapujemy się na kolejny pagórek, na którego czubku widzimy maszt z trzepoczącą na wietrze flagą Polski.

Flaga to nie jedyna atrakcje tego miejsca. Znajduje się tu także drewniana ławeczka. Konsumpcja widoków z jej perspektywy to dodatkowa atrakcja dla miłośników gór i przyrody. Warto zasiąść choćby na chwilę!

Wchodzimy pomiędzy niewielką zabudowę Radzimowic. W lewo prowadzi szlak żółty do Wojcieszowa – to nas nie interesuje, chyba że już się zmęczyliśmy. My idziemy prosto, szlakiem w kolorze niebieskim. Po drodze mijamy niewielki budynek z czerwonej cegły przyozdobiony różnobarwnymi elementami z ceramiki. To Centrum Edukacji Ekologicznej. Tak szybko, jak weszliśmy do miejscowości, tak i ją opuszczamy, kierując się wygodną drogą w stronę lasu.


I tak idąc sobie leśną drogą, docieramy do Rozdroża pod Marcińcem. Niebieski szlak odchodzi w prawo, a my skręcamy w lewo na mający w tym miejscu początek szlak czarny. Po prawej stronie ponad szlakiem mijamy szczyt Marciniec, następnie jest Rozdroże pod Rogaczem i sam Rogacz kawałek dalej. To trochę mniej spektakularny odcinek, jednak atrakcje dopiero się zaczną!


W końcu mijamy po lewej szczyt Dłużka. Czemu mijamy, skoro miała być na nim wieża widokowa? Ano dlatego, że budowla znajduje się nieco poniżej szczytu. Przy wieży warto zrobić sobie dłuższą przerwę, by skonsumować panoramę, jaka się z niej rozpościera, kanapki, czy co tam macie w zwyczaju konsumować. Aha! Dłużek to kolejny szczyt zaliczany do Korony Kaczawskiej!


Dalsza droga mogłaby odwiedzić jeszcze kilka bardzo ciekawych miejsc – sztolnię poszukiwawczą uranu, starą szubienicę, czy stary kamieniołom „Gruszka”. Mogłaby, jednak trzeba zostawić sobie coś na kolejne wycieczki po okolicy! Po chwili wędrówki czarnym szlakiem schodzimy z niego na lewo. Wchodzimy na ścieżkę edukacyjną „Gruszka”, którą przez pola schodzimy do Wojcieszowa. Po drodze możemy jeszcze podziwiać Górę Miłek oraz zjedzony przez kopalnię Połom.


Trasa na Dłużek w Górach Kaczawskich – wycieczka z Wojcieszowa przez Radzimowice. Informacje praktyczne, mapa
- W Wojcieszowie znajduje się kilka sklepów spożywczych oraz markety Biedronka i Dino
- Na zaproponowanej trasie brak lokali gastronomicznych
- Bardziej w centrum miejscowości znajduje się darmowy parking

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.