Taras widokowy Terezínka to urokliwe miejsce w Górach Izerskich. Z budowli roztacza się widok na czeski Tanvald otoczony z każdej strony górskimi szczytami. I choć lata swojej świetności ma już zapewne za sobą, zdecydowanie warto się tu wybrać, penetrując najbliższą okolicę!
Terezínka jest zabytkowym kamiennym tarasem widokowym nadbudowanym na szczycie około 15-metrowej skały. Budowla znajduje się na zboczach wzniesienia Muchov (797 m n.p.m.). To Czarnostudniczny Grzebień (czes. Černostudniční hřeben) będący częścią Gór Izerskich.
Zobacz też: Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
Powstanie tarasu ma związek z wiedeńskim przedsiębiorcą. Johann Mayer – bo o nim mowa – w XIX wieku posiadał w pobliskim Tanvaldzie przędzalnię bawełny. To właśnie z jego inicjatywy w 1853 roku powstał ten niecodzienny punkt widokowy.
Jak głoszą podania, żona Mayera bardzo lubiła widok z tego miejsca. To właśnie od jej imienia (Teresa) nazwę wzięła platforma. Już wtedy okolice tarasu widokowego cieszyły się sporym zainteresowaniem, a ruch turystyczny w tej okolicy kwitł w najlepsze.
Taras widokowy Terezínka – jak dojść?
Najprostszą i najkrótszą trasą będzie przechadzka czerwonym szlakiem turystycznym z miejscowości Tanvald. Krótko, ale cały czas pod górę. Inną opcją jest znacznie dłuższy treking z miejscowości Lučany nad Nisou na szczyt Černá studnice i dalej całym grzbietem do tarasu widokowego i do Tanvaldu. To tylko dwa przykłady, a opcji na odwiedzenie tarasu widokowego jest jak zawsze sporo!
Taras widokowy Terezínka – informacje praktyczne
- Taras dostępny jest przez cały rok. Wstęp jest darmowy
- Przy atrakcji (kierunek szczyt Muchov) znajduje się niewielka wiata turystyczna
- Zabytkowa platforma znajduje się przy czerwonym szlaku turystyki pieszej biegnącym z Tanvaldu w kierunku szczytów Muchov oraz Černá studnice
- Najbliższymi większymi miejscowościami w okolicy są Tanvald, Velké Hamry i znacznie mniejsza Smržovka
Lokalizacja atrakcji na mapie
Taras widokowy Terezínka – inne miejsca widokowe w okolicy
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.