Zbójeckie Skały, to grupa skalna znajdująca się w Górach Izerskich nad Szklarską Porębą Dolną. Cała ta okolica ma ciekawą i bogatą historię. Warto wspomnieć o fakcie, że przez stulecia był to obszar intensywnych prac górniczych. Już średniowieczu poszukiwacze skarbów wymieniali to miejsce, jako obfite w drogocenne kruszce. Kilka stuleci później wydobywano tu piryt, a kilkadziesiąt lat wstecz poszukiwano rudy uranu. Reliktem tych czasów są liczne sztolnie, z których część stanowi mniej lub bardziej oficjalną atrakcję turystyczną Szklarskiej Poręby.
Zobacz też: Sztolnie dawnej kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie
Obszar Zbójeckich Skał został odkryty także turystycznie, a miało to miejsce wiele lat temu. Skała, na której współcześnie wzniesiono taras, stanowiła popularny punkt widokowy. U jej podnóża funkcjonowała nawet gospoda, przekształcona później w schronisko Moltkefelsbaude. Zagospodarowanie turystyczne najbliższej okolicy uzupełniała niewielka wieża widokowa, a także pomnik pruskiego feldmarszałka Moltke.
Budowę platformy rozpoczęto w 2020 roku. To sporych rozmiarów drewniany taras wsparty na stalowych nogach. Patrząc na jego plastyczny kształt, można mieć wrażenie, że podest „rozlewa” się między otaczającymi go drzewami. Całość została ograniczona barierami imitującymi zardzewiały metal. Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach znajduje się na tym samym poziomie, co przebiegający obok szlak. Od wąskiej dróżki prowadzi na nią wijący się podest.
Widoki z tarasu są zadowalające. Głównym obiektem westchnień są rzecz jasna Karkonosze. Z panoramy można wyróżnić Szrenicę, Śnieżne Kotły, Śnieżkę oraz wiele, wiele więcej szczytów i charakterystycznych miejsc. Bardzo dobrze widoczny jest także Karkonoski Padół Śródgórski, a wprawne oko dostrzeże także Zamek Chojnik.
Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach – informacje praktyczne
- Na platformę najszybciej dojdziemy ze Szklarskiej Poręby Dolnej, spod stacji PKP, gdzie można zostawić samochód lub przyjechać pociągiem. Parking znajduje się też przy Zakręcie Śmierci, skąd w opisywane miejsce można dotrzeć w około 30 minut
- Platforma dostępna jest przez cały rok. Wstęp na nią jest darmowy
- Przy platformie znajduje się wiata turystyczna z miejscem do palenia ognisk
- Taras wyposażony jest w pulpit z rozpisaną panoramą
Platforma widokowa na Zbójeckich Skałach – jak dojść?
Istnieje kilka zróżnicowanych wariantów dotarcia do nowej atrakcji. Są to zarówno krótkie trasy, jak i nieco bardziej czasochłonne. Wszystko zależy od tego, ile czasu możemy poświęcić na spacer oraz, jak sporo chcemy zobaczyć. Poniżej kilka propozycji.
W przypadku tej trasy powrót można zrealizować szlakiem żółtym do ul. Wiejskiej i dalej do miejsca startu.
Trasa krótka – z Zakrętu Śmierci
Trasa krótka – z Piechowic Górnych
Trasa średnia – z centrum Szklarskiej Poręby
Co możesz jeszcze zrobić?
- Polub nasz profil na Facebooku
- Obserwuj nas na Instagramie
- Zostań naszym Patronem na patronite.pl
- Czerp wiedzę, dziel się doświadczeniami, komentuj, udostępniaj i klikaj w reklamy 😉
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Witam, czy któraś trasę na platformę widokowa da radę przejść z wózkiem (na dużych kołach)?
Dziękuję za komentarz! 🙂 Od strony stacji PKP może być ciężko. Trasa jest krótka, ale stromo do góry. Od strony Zakrętu Śmierci można spróbować. To jest leśna droga, trochę kamieni, trochę błota, czasem rozjeżdżona przez leśny sprzęt, jednak jak ktoś się uprze, to da radę z wózkiem na dużych kółkach.