Izera to główna rzeka Gór Izerskich, która za sprawą swoich kształtnych meandrów cieszy oczy odwiedzających. Rzeka zresztą koi nie tylko zmysł wzroku. W trakcie letnich upałów turyści chętnie wchodzą z jej wodami w bliższe relacje. Ta rzeka to atrakcja. Zapraszamy nad Izerę!
Izera (czes. Jizera) to całkiem konkretna rzeka mająca swoje źródła zarówno w czeskiej, jak i polskiej części Gór Izerskich. Jej źródła odnajdziemy na zboczach szczytów Smrk (1124 m n.p.m.) oraz Stóg Izerski (1107 m n.p.m.).
Zobacz też: Jizera w Górach Izerskich. Świetny szczyt i punkt widokowy!
Rzeka płynie 164 kilometry, by w końcu w pobliżu Pragi wpaść do Łaby i dużo dalej już pod zmienionym szyldem do Morza Północnego. Swoją obecność Izera zaznacza także w nazwach popularnych ośrodków turystycznych. I tak mamy Rokytnice nad Jizerou, Jablonec na Jizerou, czy Vysoke nad Jizerou.
Choć rzeka w całej swojej rozciągłości ma wiele interesujących fragmentów, tak dla nas, ludzi gór, piechurów, najciekawszy będzie początkowy odcinek w Górach Izerskich. To właśnie tutaj Izera na długości około 15 kilometrów stanowi naturalną granicę między Polską a Czechami.
I przyznać trzeba, że to wyjątkowa granica, której ilość meandrów może przyprawić o zawrót głowy! Zresztą nie tylko meandry mogą się spodobać. To także kolor wody, który w słoneczne dni wpada w ciemnoczerwone nuty.
Za taki stan rzeczy odpowiada obecność kwasów humusowych, których Izera nabawiła się, przepływając przez torfowiska wysokie w rezerwatach Torfowiska Doliny Izery oraz Rašeliniště Jizery po drugiej stronie granicy.
Istnieją dwa miejsca, które turyści szczególnie upodobali sobie do obcowania z orzeźwiającymi (red. czasem wręcz cucącymi) wodami Izery. Pierwszym z nich jest skraj Kobylej Łąki, gdzie latem przez niemal cały dzień słychać chlupot wody i pluski, a niekiedy wręcz ciężko o wolny kamień.
Zobacz też: Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
Drugie takie miejsce to teren otaczający Karlovský most, czyli klimatyczną kładkę przerzuconą nad korytem rzeki. Jej obecność pozwala skomunikować czeskie i polskie partie Gór Izerskich lub jak kto woli Orle z niezwykle klimatyczną Jizerką.
Rzeka Izera – informacje praktyczne
- Do Kobylej Łąki najszybciej dotrzemy z Jakuszyc, Rozdroża Izerskiego lub Świeradowa-Zdrój
- Przy Kobylej Łące znajduje się spora wiata turystyczna
- Najbliższe lokale gastro to Chatka Górzystów, Stacja Turystyczna „Orle” oraz kilka knajpek w czeskiej osadzie Jizerka. Także w Jakuszycach znajdują się restauracje – w Hotelu Biathlon oraz w DCS Polana Jakuszycka
- Rzeka to Izera (czes. Jizera). Około 5 km na południowy-zachód jest szczyt Izera (czes. Jizera), a 2,5 km w tym samym kierunku osada Izerka (czes. Jizerka). A przez Jizerkę przepływa potok Jizerka. To tak informacyjnie
- W trakcie obcowania z wodami Izery warto zwrócić uwagę na to, aby nie łamać obowiązujących przepisów, np. zupełnie bezsensowne jest wtargnięcie na obszar tutejszego rezerwatu w poszukiwaniu własnej plaży
Lokalizacja na mapie
Rzeka Izera – trasa do Kobylej Łąki
Skraj Kobylej Łąki, gdzie trasy piesza i rowerowa maksymalnie zbliżają się do koryta rzeki to chyba najdogodniejsze miejsce do podziwiania jej piękna. Można tu dotrzeć na kilka sposobów, poniżej kilka najpopularniejszych i najprostszych nawigacyjnie tras.
Trasa z Jakuszyc przez „Orle”
Trasa z Jakuszyc przez Chatkę Górzystów
Trasa ze schroniska PTTK „Na Stogu Izerskim”
Trasa z Rozdroża Izerskiego
Góry Izerskie – atrakcje w pobliżu
Więcej ciekawych miejsc w Górach Izerskich znajdziecie tutaj
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.