Szwajcaria Lwówecka to zespół piaskowcowych grup skalnych na Pogórzu Izerskim. Ze względu na bogactwo form, punkty widokowe oraz łatwą dostępność miejsce to cieszy się sporą popularnością. Nie mały udział ma w tym wdzięczna i jednocześnie intrygująca nazwa atrakcji. Zapraszamy do lektury!
Położenie
Szwajcaria Lwówecka to atrakcja znajdująca się na obrzeżach miasta Lwówek Śląski. Jesteśmy na Pogórzu Izerskim (Sudety Zachodnie) oraz na Dolnym Śląsku. Miejsce znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Niektórzy nazywają je nawet bramą do tej małej, ale jakże malowniczej krainy.
Czym jest Lwówecka Szwajcaria i dlaczego akurat Szwajcarią?
Szwajcaria Lwówecka to pokaźne zgrupowanie skał piaskowcowych, które przybierają rozmaite formy. Znajdziemy tu okazałe baszty skalne mające nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, skalne szczeliny, groty oraz punkty widokowe.
Powszechnie nadaje się temu miejscu wiele zaszczytnych tytułów, np. wiele źródeł podaje, że to największe poza Górami Stołowymi zgrupowanie skał piaskowcowych w całych Sudetach.
Zobacz też: Krucze Skały na Pogórzu Kaczawskim. Jedyny taki widok!
Pewne jest, że lwóweckie skałki cieszą oko. Warto spędzić tu trochę więcej czasu i poza wizytą na punkcie widokowym, zapuścić się w nieco mniej popularne zakamarki tego obszaru. Więcej o tym przeczytacie w dalszej części tekstu.
Dlaczego Szwajcaria Lwówecka? Skały z Pogórza Izerskiego były przedmiotem zainteresowań turystów długie lata temu. Podróżnicy odwiedzający europejskie zakątki już wtedy porównywali skały z Lwówka Śląskiego do tych rodem ze Szwajcarii. I tak zostało!
Szwajcaria Lwówecka – zwiedzanie
Zwiedzanie atrakcji najlepiej zacząć z parkingu znajdującego się u podnóża skał. Znajduje się tu Plac Lwóweckich Gwarków nazwany tak na cześć lokalnych górników. Warto bowiem wiedzieć, że okolice Lwówka Śląskiego przez stulecia były przedmiotem zainteresowań poszukiwaczy drogocennych kruszców.
Charakterystycznym punktem tego skrawka terenu jest kopalniany wagonik. Zaraz obok ustawiono kilka wiat turystycznych oraz liczne tablice informacyjne poświęcone okolicy.
Zobacz też: Zamek Wleń – najstarszy murowany zamek Śląska!
Do skał dotrzemy żółtym szlakiem turystycznym. Ten najpierw pokonuje serię schodów, by następnie prowadzić u podnóża skalnych baszt. W końcu szlak skręca mocno w lewo i po pokonaniu nieco bardziej stromego odcinka wprowadza nas na wierzchnie partie skalnego masywu.
Idąc dalej w lewą stronę, już po chwili dotrzemy do miejsca odpoczynku i sławnych na niemal całą Polskę punktów widokowych. Stały się one popularne za sprawą biało-czerwonych barierek, które ograniczają naturalne tarasy.
Turyści szybko wydali wyrok – ten, kto pozwolił na ich montaż, nie ma wiele wspólnego nie tylko z turystyką, ale i z dobrym smakiem.
Baszty Wschodnie, czyli mniej znana Szwajcaria Lwówecka
Po odwiedzeniu punktu widokowego, warto zapuścić się także na przeciwległy kraniec masywu. W tym celu należy wrócić do głównego przebiegu żółtego szlaku. Już po kilku chwilach znajdziemy się nad długim murem skalnym. Tu są Baszty Wschodnie.
Baszty Wschodnie nie osiągają już tak znaczących rozmiarów, jak skały z okolic punktu widokowego. Mimo wszystko ich ciekawe kształty warte są uwagi. Pośród skał odnajdziemy wiele reliktów turystyki minionych stuleci. Jest tu skała z miejscem po prawdopodobnie metalowym medalionie oraz kamienne schodki.
Kontynuując wędrówkę w kierunku wschodnim, można też dotrzeć do Bukowicy. To kolejna kulminacja lwóweckiego „płaskowyżu” ze skałkami oraz pozostałościami poniemieckiego pomnika. W drodze powrotnej można zahaczyć o jeszcze jeden punkt widokowy, tym razem zaopatrzony w lunetę.
Pozostałe informacje praktyczne
- Do Szwajcarii Lwóweckiej można dotrzeć spacerem z centrum Lwówka Śląskiego. Prowadzi tu żółty szlak turystyczny, który można też „złapać” przy Placu Lwóweckich Gwarków
- Parking u podnóża skał jest darmowy
- Atrakcja znajduje się z obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru z takimi atrakcjami, jak zapora w Pilchowicach, Zamek Wleń, Wieża Książęca w Siedlęcinie, Gościniec Perła Zachodu, czy wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze
- Przez opisywane miejsce przebiega liczący niespełna 7 kilometrów Szlak Lwóweckich Form Skalnych. Trasa odwiedza także, m.in. pobliskie Panieńskie Skały. Szlak jest oznaczony w terenie zielonym kwadratem z wpisanym w niego piktogramem żółtych skał
- Na miejscu znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Szwajcaria Lwówecka” z tablicami informacyjnymi oraz miejscami wypoczynku. Ścieżka jest dobrym uzupełnieniem dla istniejącego tu żółtego szlaku turystycznego.
Lokalizacja na mapie
Więcej ciekawych miejsc w Górach Izerskich i na Pogórzu Izerskim znajdziecie tutaj. A tutaj obfita baza atrakcji w Sudetach. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Barierki na punkcie widokowym POWALAJĄ NA KOLANA.
Poza tym piękne widoki.
Dziękujemy za komentarz! 🙂 Faktycznie, barierki psują klimat tego miejsca…