Bobrowe Skały to w pewnym sensie zapomniana atrakcja. To także jedna z największych o ile nie największa grupa formacji skalnych w obrębie polskiej części Gór Izerskich. Odwiedzający to miejsce szczególnie upodobali sobie znajdujący się na czubku tych skał „dziki” punkt widokowy z cieszącą oko panoramą Karkonoszy. Zapraszamy do lektury!
Położenie
Bobrowe Skały znajdują się na wschodnim krańcu Gór Izerskich (Grzbiet Kamienicki) w pobliżu szczytów Ciemniak i Mały Ciemniak. Jesteśmy w Sudetach Zachodnich i w województwie dolnośląskim.
W pobliżu skał znajduje się kilka niewielkich osad ludzkich, m.in. Kopanina, Piastów, czy Górzyniec. Blisko tu także z Piechowic. Największymi i najpopularniejszymi miastami w okolicy są Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba.
Bobrowe Skały
Bobrowe Skały to okazała i rozległa grupa skalna. Tutejszy skalny grzebień rozciąga się na długości co najmniej kilkudziesięciu metrów. Z kolei pojedyncze wieżyce w ramach tego granitowego zespołu osiągają wysokość do 20- a nawet 30-metrów wysokości.
Nic w tym więc dziwnego, że miejsce już lata temu budziło zainteresowanie turystów. Łatwa dostępność oraz szeroka panorama, jaka rozpościera się ze skał, niczym magnes przyciągały kuracjuszy z pobliskiego kurortu Cieplice-Zdrój.
Zobacz też: Perła Zachodu – gościniec w malowniczym Borowym Jarze na skraju Pogórza Izerskiego
Bobrowe Skały stały się jeszcze bardziej popularnym celem wędrówek po zaadoptowaniu ich szczytowych partii na punkt widokowy. W tym celu w wąskiej skalnej szczelinie zamontowano długie metalowe schody, a naturalny taras widokowy ograniczono barierką.
Zwiększająca się ilość odwiedzających była impulsem do wzniesienia przy skałach gospody z miejscami noclegowymi. Do czasów obecnych po budowli pozostały jedynie pozostałości fundamentów i podpiwniczenia.
Nie wszyscy wiedzą, że będąc na miejscu, warto nieco obejść skały, by dostać się do nich od „zaplecza”. To właśnie spojrzenie na Bobrowe Skały z tej perspektywy ukazuje ich prawdziwy rozmiar.
Dziś Bobrowe Skały pełnią przede wszystkim trzy funkcję. To popularny spot wśród wspinaczy skałkowych z wieloma trasami wspinaczkowymi. To miejsce spotkań i biesiad przy ognisku. I w końcu – to nieoficjalny punkt widokowy.
Bobrowe Skały – punkt widokowy
Punkt widokowy na Bobrowych Skałach swoje lata świetności ma już za sobą. Na razie. Co prawda schody prowadzące na czubek grupy skalnej pozostały w dobrym stanie technicznym, jednak tego samego nie można już powiedzieć o zamontowanych przed laty barierkach. Te są po prostu niekompletne.
Z tego względu tutejszy punkt widokowy nie będzie dobrą propozycją dla wszystkich. Jeśli jednak czujecie się na siłach i znajdziecie się w okolicy w pogodny dzień, warto wdrapać się na skały, aby zaznać ciekawej panoramy.
Składają się na nią przede wszystkim karkonoskie szczyty, m.in. Śnieżka, Smogornia, Mały Szyszak, Śmielec oraz Wielki Szyszak. Widać także składowe Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego z, m.in. Chojnikiem i Górą Żar.
Zapomniana atrakcja turystyczna?
We wstępie napisaliśmy, że Bobrowe Skały to w pewnym sensie zapomniana atrakcja. O miejscu zapomniały przede wszystkim lokalne władze i zarządcy tego terenu, którzy nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec potencjału, jaki drzemie w tym naturalnym punkcie widokowym.
Mówimy bowiem o miejscu, które z powodzeniem może stać się jedną z większych atrakcji w obrębie całego pasma górskiego. I to przy kilkukrotnie mniejszym nakładzie pracy i środków niż Sky Walk na Zakręcie Śmierci, do którego po raz kolejny przymierzają się lokali włodarze.
Zobacz też: Trasa na Jizerkę z Jakuszyc. Kiedy odwiedzić Jizerkę? Gdzie kwitną popularne żonkile?
Trasa na Bobrowe Skały
W opisywane miejsce znakowanymi szlakami turystycznymi można dotrzeć z trzech stron. To zielony szlak z Górzyńca oraz niebieski szlak od strony Kopańca i -po przeciwległej stronie- Piastowa i Wojcieszyc. Poniżej znajdziecie oznaczenie tych tras na mapkach.
Trasa z Piastowa – najkrótsza
Trasa z Górzyńca
Trasa z Kopańca
Bobrowe Skały – pozostałe informacje praktyczne
- Na miejscu znajduje się zabezpieczone miejsce do palenia ognisk oraz drewniane ławy
- Na punkt widokowy wchodzimy na własną odpowiedzialność. Ze względu na niekompletne barierki istnieje ryzyko upadku z wysokości
- Najbliższe parkingi znajdują się w Piastowie przy ul. Piastów oraz w Górzyńcu (za przejazdem kolejowym przy ul. Grzybowej)
- Najbliższymi miejscami do których można dojechać zbiorkomem są Górzyniec (PKP, MZK z Jeleniej Góry) oraz Piastów (PKS Jelenia Góra, przystanek w pobliżu posesji nr 44)
Lokalizacja na mapie
Tutaj znajdziesz więcej ciekawych miejsc w Sudetach. Możesz też odkryć więcej punktów widokowych lub przejrzeć pozostałe atrakcje Gór Izerskich. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.