Trasa na Jizerkę z Jakuszyc jest prosta, krótka i dostępna także dla rodziców z wózkami. Do tej fantastycznej osady w Górach Izerskich można dotrzeć na wiele sposobów, jednak od polskiej strony najpopularniejsze są trasy właśnie z Jakuszyc. Choć Jizerka urzeka o każdej porze roku, warto się tu wybrać szczególnie w dwóch terminach. Kiedy? Zapraszamy!
Jizerka
Jizerka powstała w XVI wieku, jednak to na XIX wiek przypada najprężniejszy rozwój osady. Wtedy to w miejscowości powstały szlifiernia oraz dwie huty szkła, w których produkowano szkło dmuchane.
Obecnie tutejsza zabytkowa zabudowa porozrzucana jest na rozległych łąkach, nad którymi dumnie góruje dawny wulkan – Bukovec. Innym przyrodniczym skarbem okolicy są znajdujące się na przeciwległym krańcu Jizerki torfowiska.
Więcej o Jizerce dowiesz się z tego tekstu: Osada Jizerka w Górach Izerskich. Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
Trasa na Jizerkę z Jakuszyc
W skrócie:
Dystans do centrum Jizerki: 7,8 km (w jedną stronę)
Suma podejść: 144 m
Suma zejść: 155 m
Wózek dziecięcy: tak
Rower: tak
Parkingi w miejscu startu: tak
Dostępność zbiorkomem: tak
Trasa z Jakuszyc do umownego centrum Jizerki
Wędrówkę rozpoczynamy spod Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka. To dogodny punkt startowy z parkingami, hotelami i restauracjami. Dojeżdżają tu także pociągi ze Szklarskiej Poręby i Liberca.
Zobacz też: Przerwana zapora w Górach Izerskich. Ogromna katastrofa sprzed lat. Dziś atrakcja turystyczna
Początkowo idziemy za znakami żółtego szlaku turystycznego. To wąski asfalt, który albo prowadzi po płaskim, albo nieznacznie pnie się ku górze. W każdym razie to wygodna opcja dla rowerzystów oraz rodziców z dziećmi w wózkach.
W końcu docieramy do Rozdroża pod Działem Izerskim. Znajduje się tu schron turystyczny. Od lewej strony do naszej drogi dochodzi szlak zielony. My idziemy dalej prosto – od teraz za zielonymi znakami. Już chwilę za wiatką rozpoczyna się długie i łagodne zejście.
W ten sposób dość szybko osiągamy Stację Turystyczną Orle, która jest pozostałością po funkcjonującej tu niegdyś hucie szkła. Dogodne miejsce na krótki postój. Zaraz za pięknym kamiennym budynkiem skręcamy w lewo.
Najpierw podchodzimy nieco wąską ścieżką przez polanę i docieramy do granicy lasu. Już po chwili schodzimy trochę niewygodnym zejściem do koryta rzeki Izera. To właśnie tutaj znajduje się Kralovecky most, którym wkraczamy w czeską część Gór Izerskich.
Uwaga! Jeśli chcecie pokonać trasę rowerem lub z dzieciakiem w wózku, lepiej zastosować alternatywny fragment trasy. Od Stacji Turystycznej Orle zamiast iść zielonym szlakiem, poruszamy się zgodnie z poniższą mapką. Jest nieco dłużej, ale bardziej komfortowo.
Za mostkiem zielony szlak odbija na lewo, my natomiast zmieniamy kolor szlaku na żółty. Pokonujemy krótkie, nieco bardziej strome podejście. Na tym odcinku obowiązuje zakaz jazdy rowerem. Te należy kawałek podprowadzić.
Po niespełna 10 minutach robi się bardziej płasko. Wychodzimy na skraj lasu. Przed nami widać już rozrzuconą na łąkach zabudowę Jizerki. Wraz z żółtym szlakiem skręcamy w lewo i mijamy cieszący oko budynek Chaty Stará Pila.
Kawałek dalej przechodzimy obok niewielkiego Muzeum Jizerských hor i docieramy pod wyróżniający się pod względem wielkości Panský dům z hotelem i restauracją. W ten sposób osiągnęliśmy centrum Jizerki i czerwony szlak turystyczny, który przebiega przez sporą część osady.
Gdybyśmy chcieli pójść do restauracji Pyramida lub wejść na Bukovec, należałoby skręcić w lewo.
Gdzie w Jizerce kwitną żonkile i krokusy?
Po dotarciu pod Panský dům skręcamy w prawo i poruszamy się za znakami czerwonego szlaku turystycznego. To wąski i wygodny asfalt. Dość szybko po prawej stronie mijamy Penzion Sklárna. Po kilkuset metrach szlak czerwony odbija w prawo.
My dalej poruszamy się prosto i nieco do góry. Przy pierwszym budynku po prawej stronie (red. Hnojový dům) co roku kwitną piękne krokusy, jednak prawdziwe show kradną tutejsze żonkile!
Kiedy najlepiej odwiedzić Jizerkę?
Pierwszy termin to wiosna. To właśnie wówczas na łąkach kwitną piękne kwiaty. Jako pierwsze okolicę barwią krokusy, dopiero później żonkile. Jedne i drugie bezpośrednio przy Gnojowym domu (czes. Hnojový dům).
Z kolei na przeciwległym krańcu osady, przy czerwonym szlaku można oglądać łąkę upstrzoną równie pięknym pełnikiem europejskim.
Wszystkie te kwiaty zakwitają w kwietniu lub maju – w zależności od tego, jak długa była zima i jak ciepła wiosna.
Zobacz też: Wieża widokowa Cerná studnice w czeskich partiach Gór Izerskich
Drugim okresem, w którym szczególnie warto odwiedzić Jizerkę, jest jesień. Wówczas zielone łąki wysychają, a w pejzażach dominują barwy żółte, rude i brązowe.
Trasa na Jizerkę z Jakuszyc – informacje praktyczne
- W Jakuszycach znajdują się spore parkingi. Cena 20 zł za dzień
- Do Jakuszyc można dojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie przesiadamy się z pociągów jadących z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia. Przystanek znajduje się bezpośrednio przed Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka
- Gastronomia i noclegi w Jakuszycach, m.in. Hotel Biathlon (restauracja), Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka (restauracja i bistro)
- Gastronomia po drodze i u celu: Stacja Turystyczna Orle, restauracja Panský dům, restauracja Pyramida, chata Pešákovna
Więcej ciekawych miejsc w polskich i czeskich Górach Izerskich znajdziesz tutaj. Z kolei tutaj sporo atrakcji w pobliskich Karkonoszach. Zapraszamy!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.