Przerwana zapora w Górach Izerskich to obecnie atrakcja turystyczna znajdująca się w czeskiej części tego pasma górskiego. To także miejsce ogromnej katastrofy sprzed lat, w wyniku której zginęło kilkadziesiąt osób. Zapraszamy!
Przerwana zapora w Górach Izerskich (czes. Protržená přehrada) to pozostałości zapory na rzece Bílé Desná. Patrząc na mapę, miejsce znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Szklarską Porębą, a Libercem. Protržená přehrada przyciąga wielu odwiedzających każdego dniaZaporę otwarto w 1915 roku. Podobnie jak wiele innych tego typu budowli, tak i ta konkretna powstała, aby chronić ludność przed powodziami. Korona zapory miała niespełna 173 metry długości oraz 5,5 metra szerokości. Zapora w trakcie budowyWzniesienie budowli wymagało ogromnego nakładu pracyW 1916 roku, w niecały rok po oddaniu do użytku, korona zapory została przerwana. Wysoka fala zeszła doliną w kierunku miejscowości Desná, niszcząc wszystko, co napotkała po drodze.
W wyniku tego zdarzenia życie straciło ponad 60 osób, ponad 30 domostw zostało zmytych z powierzchni Ziemi, a kolejnych ponad 60 budynków poważnie uszkodzonych. Tamy nigdy nie odbudowano. Za ostateczny powód katastrofy uznano wzniesienie zapory na uskoku geologicznym.
Wieża bramna dawnej zaporyW tym miejscu ponad 100 lat temu znajdował się rozległy zbiornik wodnyObecnie w miejscu dawnego zbiornika wodnego o długości około 200 metrów znajduje się polana otoczona gęstym lasem. Można tu obejrzeć pozostałość po koronie tamy wraz z wieżą bramną. To właśnie w tym miejscu doszło do przerwania zapory.
Przy zrujnowanej budowli wytyczono ścieżkę dydaktyczną z wieloma tablicami informacyjnymi. Znajdziemy na nich sporo informacji na temat wznoszenia obiektu oraz samej katastrofy.
Na ścieżce dydaktycznejŚcieżka odwiedza wszystkie zakamarki przerwanej zaporyNieco poniżej wieży bramnej można zobaczyć nietypowy pomnik upamiętniający ofiary tragicznego zdarzenia sprzed lat, który stanowi wyrwany i przeniesiony przez wodę fragment zapory. Pomnik pamięci ofiar katastrofy stanowi wyrwany przez wodę fragment zaporyPrzerwana zapora w Górach Izerskich to obecnie chętnie odwiedzane miejsce. Niektórzy traktują je jako swój cel pieszej lub rowerowej wycieczki. Inni odpoczywają na zielonej trawie w drodze na szczyt Jizera lub do Osady Jizerka. Lesní bar Krömerova bouda przy dawnej zaporzeSamoobsługa!Ciekawą opcją wydaje się przejście do lub z przerwanej zapory wzdłuż rzeki Biała Desna (opcja nr 3 poniżej). Trasa ta prawie cały czas zawieszona jest nad korytem górskiego potoku, którym zeszła tragiczna w skutkach fala. Punkt widokowy przy drodze do miejscowości Desna. Niebieskie proporce na dalszym planie wskazują na wysokość fali w dniu przerwania zaporyPo drodze natrafimy na punkt widokowy. Patrząc z niego w kierunku górnej części koryta, wprawne oko dostrzeże niebieskie proporce zawieszone na linie wysoko nad potokiem. To właśnie taką wysokość (red. 13 metrów) miała w tym miejscu fala wody wypływającej z przerwanej zapory.
Przerwana zapora w Górach Izerskich – informacje praktyczne
Na miejscu znajduje się niewielki lokal gastronomiczny z napojami, przekąskami oraz piwem – Lesní bar Krömerova bouda
W bezpośrednim sąsiedztwie brak parkingów. Te znajdują się w odległości kilku kilometrów od atrakcji, a z ich lokalizacją można zapoznać się tutaj
W odległości 1-2 kilometrów od dawnej zapory znajduje się sporo ciekawych miejsc, m.in. szczyt Jizera, wieża widokowa Svetly vrch, czy Osada Jizerka
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.