Wieża widokowa Černá studnice uważana jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w całej Republice Czeskiej. Budowla cieszy oko praktycznie przez cały rok, bez względu na otaczającą ją scenerię. To chętnie wybierany cel wycieczek w tej części Gór Izerskich.
Wieża widokowa Černá studnice posadowiona jest na szczycie o tej samej nazwie. Černá studnice (869 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt w okolicy, od którego nazwę wziął cały grzbiet Gór Izerskich.
Budowla została oddana do użytku w 1905 roku, jednak należy pamiętać, że już wcześniej wierzchołek pełnił funkcję punktu widokowego. W ceremonii otwarcia uczestniczyło ponoć aż 6000 ludzi! Granitowa wieża ma 26 metrów wysokości i ulokowana została w centralnej części budynku, w którym przez lata funkcjonowały restauracja i schronisko.
Na platformę widokową prowadzi 91 stopni. Z tarasu widać wiele szczytów Gór Izerskich oraz Grzbiet Jesztiedzko-kozakowski z dominującym w nim Jesztedem. Dobrze widoczne są nieco bardziej oddalone Karkonosze oraz wzniesienia Czeskiego Raju.
Obecnie miejsce jest dość mocno oblegane przez odwiedzających, na co wpływ ma zapewne bliskość sporego miasta, jakim jest Jablonec nad Nisou. To kolejny zagospodarowany w typowy dla Czechów sposób szczyt górski, gdzie dzieje się sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Poza wieżą widokową znajduje się tu także restauracja, budka z burgerami i innymi przekąskami, wybieg z alpakami, plac zabaw i arboretum, a także kilka skałek stanowiących przed laty punkty widokowe. Ma tu także początek zimowy tor saneczkowy o długości 4 kilometrów!
Zobacz też: Nowa wieża widokowa Světlý vrch w Górach Izerskich! Górskie widoki z bocianiego gniazda
Wieża widokowa Cerná studnice – informacje praktyczne
- Wieża otwarta jest od środy do niedzieli, w tygodniu w godz. 10:00 – 18:00, w weekendy w godz. 10:00 – 21:00. W przypadku złej pogody może być jednak zamknięta!
- Wstęp na wieżę jest płatny. Bilet dla dorosłych – 50 Kc, dzieci i seniorzy (do 15 roku życia i powyżej 60 roku życia) – 30 Kc
- Na szczyt można dojść jednym tutejszych szlaków turystycznych lub wjechać samochodem. Na miejscu znajduje się darmowy parking. Kolejny parking znajduje się w odległości około 1,5 km od atrakcji nad osadą Berany (dojazd od miejscowości Zasada)
- Restauracja przy wieży otwarta jest od czwartku do niedzieli w godz. 10:00 – 17:00. Budka z fast foodem przy ładnej pogodzie otwarta jest codziennie oprócz czwartku
- U podnóża całego grzbietu oraz szczytu przebiega linia kolejowa Szklarska Poręba – Liberec, zatem, aby dotrzeć w opisywane miejsce koleją, należy wysiąść na jednej ze stacji pomiędzy Tanvaldem, a Jabloncem nad Nisou
Lokalizacja na mapie
Wieża widokowa Cerná studnice – jak dojść?
Opcji jest co niemiara! Jedną z nich – dość popularną – jest wędrówka czerwonym szlakiem z miejscowości Lučany nad Nisou. Również czerwonym szlakiem (ale w dłuższym wariancie) dotrzemy tu z Tanvaldu. To wędrówka przez cały grzbiet. Często wybierane są również zielone szlaki – z miejscowości Maršovice oraz od strony największego miasta w okolicy, jakim jest Jablonec nad Nisou.
Trasa z osady Berany
Trasa z miasta Jablonec nad Nisou
Trasa z miasta Tanvald
Inne ciekawe miejsca w okolicy:
Punkt widokowy Špička na Malém Špičáku
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.