Wulkan Chinyero na Teneryfie znajduje się w zachodniej części wyspy na zachód od górującego nad nią Teide. Jeżeli chcecie poznać różnorodność krajobrazów Teneryfy, a sama myśl o trekkingu po zastygniętej lawie budzi w Was ekscytację, koniecznie musicie odwiedzić to miejsce!
Na skróty
Lokalizacja: Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Góry
Oznaczenie szlaku: PR-TF 43.3 + PR-TF 43
Długość trasy: 20,5 km
Suma podejść: 675 m
Suma zejść: 675 m
Najwyższy punkt na trasie: 1545 m n.p.m.
Charakter: pętla
Wulkan Chinyero na Teneryfie
Chinyero (1551 m n.p.m.) to najmłodszy wulkan na Teneryfie. W 1909 roku doszło do jego erupcji, która trwała 10 dni. To był ostatni wybuch wulkanu na wyspie.
Teraz, ponad 100 lat od tego wydarzenia, krajobraz w kilku miejscach okolicy pozostaje niezmienny. Czy też – niezmiennie zdegradowany. Mimo upływu ponad wieku przyroda w tej okolicy -mówiąc kolokwialnie- nadal się nie pozbierała.
Sam wulkan, jak i otaczający go obszar zostały włączone do Rezerwatu Przyrody Chinyero, którego celem jest ochrona powulkanicznego krajobrazu. Ze względu na ten fakt w kilku miejscach tej okolicy spotkamy zakazy schodzenia ze szlaku. Zaczynajmy wycieczkę!
Szlak PR-TF 43.3 z Santiago del Teide
Startujemy z niewielkiej miejscowości Santiago del Teide, która wydaje się dogodną bazą wypadową na okoliczne trasy – zarówno w Górach Teno, jak i bardziej w kierunku Teide.
Zobacz też: Klify Los Gigantes na Teneryfie. Tak Góry Teno wpadają do oceanu
Na szlak wchodzimy z niewielkiego placu, na którym znajduje się kościół Iglesia de san Fernando Rey. Początkową część trasy będziemy poruszać się szlakiem PR-TF 43.3 (Santiago del Teide – Montana Chinyero).
Dość szybko oswobadzamy się z tutejszej zabudowy i kierujemy się na dobrze widoczny szczyt Montana Bilma (1370 m n.p.m.). Trasa powoli zaczyna piąć się ku górze.
Zobacz też: Punta del Hidalgo na Teneryfie: trasa spacerowa nad Oceanem Atlantyckim u podnóża Gór Anaga
Mijamy niewielką kapliczkę i zaczynamy okrążać wywołany przed chwilą szczyt. Pogoda nie najgorsza. Nad głowami co chwila przebija się słońce, jednak w wyższych partiach po nieboskłonie przewalają się gęste chmury.
Mniej więcej w tym miejscu wchodzimy na rozległe pole magmowe, które dość mocno kontrastuje z otaczającą nas zielenią. Kolejne metry pokonujemy albo po zastygniętej lawie, albo idąc wzdłuż niej. Powoli mijamy znajdujący po prawej stronie szczyt Montana de los Poleos (1483 m n.p.m.). Docieramy do rozwidlenia szlaków.
Cały ten odcinek można potraktować, jako trasę dojściową do właściwego szlaku.
Szlak PR-TF 43 – Circular Chinyero
Trasa przyjmuje charakter pętli okrążającej wulkan Chinyero. Idziemy prosto, a okoliczności przyrody robią się coraz bardziej zadowalające. Po prawej stronie odsłania się rozległe czarne zbocze Montana la Corredera.
Jeszcze chwila wspinaczki, kawałek z górki i znajdujemy się przy punkcie widokowym na wulkan. Ta okolica to najwyższy obszar na naszej trasie, gdzie wysokość nie przekracza 1550 m n.p.m. Schodzimy nieco niżej, robiąc po drodze kilka zdjęć i szykując się na najlepsze.
Niestety. W najbardziej atrakcyjnym dla oka miejscu, gdzie całą okolicę pokrywa czarny wulkaniczny piasek, dochodzi do załamania pogody. Wulkan przykrywa gęsta warstwa chmur, a krajobraz robi się coraz bardziej mroczny.
Nie powiem, mocno się zawiodłem, gdy po 15 minutach niecierpliwego oczekiwania sytuacja pogodowa nie uległa zmianie. Choć z drugiej strony… klimat jak z jakiejś mrocznej produkcji Netflixa nieco zagłuszył wewnętrzny krzyk.
Ruszamy dalej. Powoli okrążamy zniekształcony na skutek wybuchu stożek. To znaczy – ja go widzę oczyma wyobraźni, ponieważ chmury nie ustępują. Wkraczamy na rozległe pole zastygniętej lawy. Po kilku minutach domykamy pętlę wokół Chinyero, dochodząc do rozwidlenia szlaków.
My tak naprawdę poszwędaliśmy się jeszcze po okolicy, kierując się w kierunku wioski Valle de Arriba i dopiero w niższych partiach złapaliśmy szlak PR-TF 43.3 do Santiago del Teide.
Wulkan Chinyero na Teneryfie – informacje praktyczne
- Santiago del Teide to dobra baza wypadowa na okoliczne szlaki. Jest tu kilka sklepów, restauracji i kawiarni
- Ze względu na położenie poranki i wieczory w tej okolicy mogą być naprawdę chłodne. Warto zabrać dodatkową warstwę z długim rękawem
- Trasa nie jest trudna technicznie, a sam szlak jest dobrze oznakowany i utrzymany
- Na trasie brak miejsc wypoczynku w postaci wiat, czy stołów i ław
Szlak Santiago del Teide – Chinyero na mapie
Tutaj znajdziecie link do trasy bezpośrednio w mapy.cz
Zobacz też inne ciekawe trasy na Teneryfie!
Trasa na El Agujero w Górach Teno. Los Gigantes – legendarne klify na Teneryfie od mniej znanej strony! (szlaki PR-TF 65 + PR-TF 65.2)
Szlaki w Górach Anaga na Teneryfie: górsko – oceaniczna pętla z Taganana przez Afur (PR-TF 8)
Trasa Chamorga – Roque Bermejo – Chamorga na Teneryfie. Szlak w Górach Anaga (PR-TF 6 + PR-TF 6.1)
Szlak Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo na Teneryfie (PR-TF 10). Urozmaicona trasa z Gór Anaga nad Ocean Atlantycki!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.