W Karkonoszach zamknęli szlaki. W niedzielę 26 listopada Karkonoski Park Narodowy poinformował o wprowadzeniu pierwszego stopnia zagrożenia lawinowego. Co w praktyce oznacza ten alert? Które karkonoskie szlaki turystyczne zostały zamknięte? Zapraszamy!
W niedzielę 26 listopada Karkonoski Park Narodowy poinformował, że na terenie najwyższego pasma górskiego w Sudetach wprowadzony zostaje 1 stopień zagrożenia lawinowego. Ten fakt może niepokoić turystów wybierających się Karkonosze. Czy tak naprawdę są większe powody do obaw?
Ograniczenie wprowadzone zostało m.in. ze względu na powiększającą się pokrywę śnieżną. W ostatnich dniach na terenie Sudetów Zachodnich mogliśmy obserwować spore opady śniegu.
Zobacz też: Nieme znaki w Karkonoszac – musisz o nich wiedzieć, zanim ruszysz na karkonoskie szlaki
Skala zagrożenia lawinowego posiada pięć stopni. Pierwszy stopień informuje o niskim zagrożeniu – pokrywa śnieżna jest bowiem stabilna i dobrze związana.
W takich warunkach lawiny mogą pojawić się tylko przy bardzo sprzyjających warunkach terenowych (red. duże nachylenie stoków) oraz z udziałem dużego obciążenia dodatkowego. Podczas pierwszego stopnia zagrożenia lawinowego warunki do uprawiania turystyki są na ogół dogodne.
Zobacz też: Kurtka puchowa w góry. Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik
W Karkonoszach zamknęli szlaki – które?
Którymi szlakami już nie powędrujemy tej zimy? Karkonoski Park Narodowy poinformował o zamknięciu dwóch tras, gdzie prawdopodobieństwo zejścia lawin jest większe za sprawą ukształtowania terenu. Są to:
- szlak czerwony przebiegający Kotłem Łomniczki (fragment Głównego Szlaku Sudeckiego pomiędzy schroniskiem PTTK „Nad Łomniczką” oraz schroniskiem „Dom Śląski”)
- szlak żółty przecinający Biały Jar (łącznik szlaku czarnego biegnącego w kierunku Kopy ze schroniskiem PTTK „Strzecha Akademicka”)
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szlaków zamykanych zimą w Karkonoszach, zapraszamy do tego wpisu. Znajdziecie w nim także link do interaktywnej mapy Karkonoskiego Parku Narodowego, na której na bieżąco oznaczane są niedostępne trasy.
Zobacz też: Szlaki w Karkonoszach zamknięte zimą. Kiedy zamykają? Które trasy omijać? Gdzie sprawdzać bieżącą sytuację?
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.