Park Narodowy Krka to jeden z ośmiu parków narodowych w Chorwacji. Jego największą atrakcją są wodospady powstałe w wyniku działalności krasowej. Z kolei najbardziej okazałym wodospadem jest Skradinski buk, wokół którego wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Dziś będzie o tej trasie. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Położenie
- Park Narodowy Krka – atrakcje
- Skradinski buk – trasa turystyczna
- Park Narodowy Krka i Skradinski buk – informacje praktyczne
- Park Narodowy Krka i Skradinski buk – bilety wstępu i godziny otwarcia
Położenie
Park Narodowy Krka znajduje się w Dalmacji. Największym miastem w okolicy jest oddalony o około 9 kilometrów na południowy zachód Szybenik. Do Splitu jest stąd w prostej linii około 50 kilometrów, a do Zadaru około 65 kilometrów.
Park Narodowy Krka – główne atrakcje
Park Narodowy Krka obejmuje rzekę Krka i dolny bieg rzeki Čikola. Jak już wspomniano, największymi atrakcjami są tu wodospady na czele ze Skradinskim bukiem. Powyżej znajduje się kolejny warty uwagi wodospad – Roški slap.
W wyższym biegu rzeki Krka jest jeszcze kilka wodospadów, m.in. Manojlovac slap, Miljacka slap, Rošnjak, Bilušića buk oraz Brljan.
Inną popularną atrakcją parku narodowego jest wyspa Visovac położona na środku jeziora o tej samej nazwie. Znajduje się na niej XV-wieczny zespół sakralny w skład którego wchodzi kościół Matki Boskiej Visovackiej oraz klasztor Matki Bożej Miłosierdzia.
Poza wspomnianymi atrakcjami należy wymienić też jaskinie, ruiny kamiennych zamków i stare młyny wodne. Miłośnikom aktywnego wypoczynku z pewnością przypadnie do gustu wytyczona nieco poza granicami parku Via ferrata Čikola.
Skradinski buk – trasa turystyczna
Skradinski buk to kilkanaście kaskad rozciągniętych na długości około 800 metrów. Wokół nich wytyczono trasę spacerową, która raz to znajduje się poniżej kaskad, innym razem wysoko ponad nimi. Na ścieżce znajduje się też kilka punktów widokowych, które umożliwiają podziwianie okolicy z różnych perspektyw.
Wędrówkę można rozpocząć w dwóch miejscach – w zależności od tego, z którego wejścia do parku skorzystamy. My ruszyliśmy od strony przystani, do której przypływa się statkami z miejscowości Skradin.
Ruszamy ze skweru, na którym znajdują się lokale gastronomiczne i sklepiki z pamiątkami. Już po chwili wkraczamy na długą kładkę zawieszoną nad wodą. Można ją potraktować jako pierwszy -i chyba najlepszy- punkt widokowy na wodne kaskady.
Wchodzimy do góry. Przed nami pozostałości elektrowni wodnej Jaruga 1 z 1895 roku. To ponoć pierwsza tego typu budowla, jaka powstała w Chorwacji i ogólnie – w Europie. Po lewej stronie znajduje się punkt widokowy. Nieco wyżej dwa kolejne.
Kawałek dalej przechodzimy przez niewielki skwer z ławeczkami i mijamy małą cerkiew. Jest tu też młyn wodny wraz z niewielką ekspozycją. Już tutaj możemy wkroczyć na drewniane kładki. Można też kontynuować wędrówkę w kierunku parkingu i dopiero po chwili skręcić w lewo.
Przed nami bardzo ciekawy fragment trasy. Kładki, po których idziemy, zamontowano bezpośrednio nad krystalicznie czystą wodą. Bujna roślinność w bezpośrednim otoczeniu pomostu cieszy oko.
Już chwilę później trasa wkracza na ląd, odwiedzając jeszcze dwa ciekawe punkty widokowe. Finalnie trasa kończy się przy placu, w którym rozpoczynaliśmy wędrówkę.
Park Narodowy Krka i Skradinski buk – informacje praktyczne
Opisana trasa ma około 2 kilometry długości. Ze względu na mijane punkty widokowe oraz prawdopodobnie wielu turystów, na jej pokonanie należy przeznaczyć około jedną godzinę.
Trasę można osiągnąć jednym z dwóch wejść – Lozovac lub Skradin. Z tej drugiej miejscowości w pobliże Skradinskiego buku dojdziemy ponad 4-kilometrową ścieżką pieszo-rowerową lub dopłyniemy statkiem.
Co prawda podróż łodzią jest krótka, jednak daje ciekawą perspektywę na okolicę. W dodatku za rejs nie musimy dodatkowo płacić. Transfer jest zawarty w cenie biletu wstępu do parku.
Skradinski buk i jego okolice to bez wątpienia piękne miejsca. Warto jednak mieć świadomość, że po pokonaniu opisanej trasy jedyną perspektywą na dalsze zwiedzanie Parku Narodowego Krka jest albo przejechanie do kolejnego interesującego nas miejsca własnym środkiem lokomocji, albo wykupienie rejsu statkiem.
Każda z tych opcji będzie dość czasochłonna. Na miejscu nie ma dodatkowych tras spacerowych. Nie ma też żadnego szlaku turystycznego, którym moglibyśmy wędrować wzdłuż koryta rzeki Krka. Mało tego – nie ma nawet żadnej drogi, czy ścieżki, którymi moglibyśmy wydostać się w kierunku wyspy Visovac.
Zobacz też: Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego w Szybeniku. Wędrówka w chorwackiej Dalmacji
Park Narodowy Krka i Skradinski buk – bilety wstępu
Park Narodowy Krka dostępny jest przez cały rok. Bilety wstępu można kupić online lub w kasach stacjonarnych – Skradin, Lozovac, Roški slap / Laškovica, Burnum / Puljane lub klasztor Krka w Kistanje. Dzieci poniżej 7 roku życia mają darmowy wstęp.
Ceny biletów wstępu w 2024 roku kształtowały się następująco:
- Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: dorośli 40 Euro, dzieci 7-18 lat: 15 Euro
- Kwiecień, maj, październik: dorośli 20 Euro, dzieci 7-18 lat: 12 Euro
- Styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień: dorośli 7 Euro, dzieci 7-18 lat: 4 Euro
Zobacz też: Veliki Vitrenik (433 m n. p. m.) i pomniki zmarłych mirila – Welebit. Krótka trasa na szczyt w chorwackiej części Gór Dynarskich
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.