Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego to propozycja dla tych, którzy lubią spacery wzdłuż wody w cieszących oko okolicznościach przyrody. Jeżeli chcecie na chwilę wyrwać się z miejskiego zgiełku, a leżenie plackiem na zatłoczonej plaży wychodzi Wam już bokiem, to jest propozycja właśnie dla Was! Zapraszamy!
Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego – na skróty
Dystans: 7,3 km (w jedną stronę)
Czas wędrówki: 2-2,5 h
Przewyższenia dodatnie: 83 m
Znakowanie: brak
Trudności na trasie: ewentualne wysokie temperatury
Jesteśmy w Dalmacji, miej więcej w centralnej części jej wybrzeża. Kanał św. Antoniego ma ponad dwa kilometry długości i łączy Szybenik z otwartym Adriatykiem. Dziennie przepływają tędy setki jachtów, statków wycieczkowych i innych jednostek. To także morska droga z miasta na pobliskie wyspy – Zlarin, Kaprije i Zirje.
Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego częściowo przebiega nową promenadą i odwiedza kilka naprawdę interesujących miejsc. Trasa zaczyna się przy samej wodzie, by po chwili znaleźć się kilkadziesiąt metrów ponad nią. Jest nawet odcinek, który dzięki specjalnej kładce prowadzi kilka centymetrów nad taflą Adriatyku!
Punkty widokowe, plaża i Jaskinia św. Antoniego
Na początku promenada prowadzi nas nieco do góry. Dość szybko docieramy do pierwszego punktu widokowego, przy którym w cieniu drzewa ustawiono miejsce wypoczynku.
Kawałek dalej i nieco wyżej znajduje się kolejny punkt widokowy, którego lokalizacja nie jest przypadkowa. Jesteśmy na wzniesieniu Lobor i jest to najwyżej położony punkt na trasie.
Powoli tracimy na wysokości i docieramy do kamiennych schodów. Na chwilę zbaczamy z naszej trasy, by zejść nad samą wodę. Znajduje się tu niewielka plaża oraz Jaskinia św. Antoniego, która pełniła funkcję kaplicy, a jeszcze wcześniej pustelni.
Nieopodal groty możemy zobaczyć spory obetonowany tunel dla łodzi podwodnych, będący reliktem burzliwej historii lat minionych.
Zatoka Minerska, plaża św. Mikołaja, drewniany pomost
Wracamy schodami do alejki i osiągamy Zatokę Minerską, przy której znajdują się budowle wzniesione przez Armię Jugosłowiańską. Następnie mijamy plażę św. Mikołaja i wchodzimy na drewniany pomost ułożony na wodach Adriatyku.
Kładka fantastycznie kontrastuje z granatem wody. Przejście nią dostarcza sporo emocji. Ze względu na swoją unikatowość, pomost często uznawany jest za najciekawszy fragment trasy.
Wyspa Školjić, Twierdza św. Mikołaja
Kładka doprowadza nas do niewielkiej wyspy Školjić. Znajdują się tu pozostałości umocnień. Po wyjściu z niewielkiego lasku naszym oczom ukazuje się Twierdza św. Mikołaja.
To jedna z weneckich fortyfikacji na Adriatyku i według wielu źródeł – najpiękniejsza. Prowadzi do niej kamienista grobla, która podczas odpływu jest odsłonięta.
Zobacz też: Trasa na Mulhacen – najwyższy szczyt kontynentalnej Hiszpanii. Wędrówka z Trevelez przez Siete Lagunas w paśmie Sierra Nevada
Przed groblą trafiamy jednak na tablice, że przejście jest zakazane, a twierdzę legalnie można zwiedzać tylko w trakcie zorganizowanych wycieczek łodziami z Szybeniku. Jako że fortyfikacja wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uszanowaliśmy zasady gry i postanowiliśmy nie eksplorować tego miejsca na dziko.
Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego – mapa, przebieg
Poniżej trasa z oznaczeniem na mapie. My szliśmy od strony Szybeniku do Twierdzy św. Mikołaja, ponieważ jak najdłużej chcieliśmy wędrować wzdłuż wody. Ta trasa obejmuje popularną promenadę oraz odcinek poza nią.
Wiele osób decyduje się na znacznie krótszą trasę. W takim wypadku najlepiej ruszyć od strony Twierdzy św. Mikołaja i zawrócić jeszcze przed końcem promenady.
Trasa wzdłuż Kanału św. Antoniego – informacje praktyczne
- W wielu miejscach pojawiają się rozbieżności co do długości trasy. Jedni rozpoczynają wędrówkę od strony Szybeniku, inni od Twierdzy św. Mikołaja. Można przespacerować się samą promenadą lub nieco wydłużonym szlakiem. Można schodzić do jaskini św. Antoniego lub nie. Opcji jest sporo!
- Podczas naszej wędrówki jedynym miejscem, w którym można było kupić chłodne napoje była stacja paliw dla łodzi od strony Szybeniku
- Po drodze kilka miejsc wypoczynku w postaci ław i stołów oraz tablice informacyjne
- Przy trasie znajduje się kilka dogodnych miejsc do kąpieli, m.in. plaża w Zatoce Minerskiej, czy plaża przy Zatoce Škar chętnie wybierana przez okolicznych mieszkańców
- Także przy zatoce Škar znajduje się parking i plac zabaw
Zobacz też: Stari Bar w Czarnogórze. Zabytkowe dawne miasto i brama do Gór Rumija
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.