Cis z Bystrzycy to drugie najstarsze drzewo w Polsce. Mimo tego niemałego wyróżnienia drzewo jest praktycznie nieznane w szerszych kręgach i pod względem popularności ustępuje sporo młodszym kolegom. Zapraszamy!
Cis z Bystrzycy – lokalizacja
Drzewo rośnie w niewielkiej Bystrzycy w powiecie lwóweckim (woj. dolnośląskie). Jesteśmy na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach Zachodnich. Od najbliższego miasteczka, jakim jest Wleń dzieli nas nieco ponad 4,5 kilometra.
Drugie najstarsze drzewo w Polsce
Bystrzycki cis pospolity ma ponad 800 lat. Mimo tak sędziwego wieku drzewo nie jest zbyt popularne. Nie ma nawet własnego imienia. Znacznie częściej wymienia się (red. poza najstarszym Henrykiem, ponad 1200 lat) inne wiekowe okazy, jak dąb Bartek z Kielecczyzny, czy dąb Chrobry z Piotrowic.
Cis z Sudetów Zachodnich często pomijany jest także w różnego rodzaju zestawieniach. Nigdy nie był tym największym, najpiękniejszym, czy najokazalszym. Mimo sędziwego wieku ten pomnik przyrody zaskakuje swoimi niewielkimi rozmiarami.
Choć z drugiej strony – przeszło 4 metry w obwodzie i tak robi wrażenie. Mimo wszystko, osiem stuleci na karku i miejsce na „pudle” okazują się niewystarczającymi argumentami, aby okrzyknąć drzewo mianem atrakcji.
Przy drzewie zamontowano tabliczkę z napisem:
„Drzewo rosnące w Bystrzycy to cis, którego początki sięgają XIII wieku. Jest to drugie najstarsze drzewo w Polsce. Było ono świadkiem wielu historycznych zmian: od panowania dynastii Piastów, poprzez Czechów, Habsburgów, Prusów, Nazistów, komunistów i w końcu postkomunistycznej ery. Cis nadal wygląda pięknie i jest w dobrym stanie, choć nie jest zbyt okazały jak na swój wiek”.
Cis z Bystrzycy – informacje praktyczne
- Drzewo znajduje się przy terenie starego cmentarza w Bystrzycy. Idąc od strony głównej drogi, trzeba przejść wąską ścieżką przez nekropolię
- Cis jest łatwy do zlokalizowania. Dotrzemy do niego od strony głównej drogi, gdzie przy przystanku autobusowym znajduje się kierunkowskaz oraz tablica informacyjna na temat miejscowości
- Przy drzewie ustawiono ławki oraz tabliczkę z jego opisem
- Szacuje się, że cis został zasadzony około 1202 roku
- W pobliżu Bystrzycy przebiega długodystansowy Szlak Zamków Piastowskich znakowany zielonym kolorem
Więcej ciekawych miejsc w Sudetach i na Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj – zapraszamy!
Zobacz też: Krucze Skały na Pogórzu Kaczawskim. Jedyny taki widok!
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.