Vidakov kuk w górach Welebit to szczyt położony przy granicy Parku Narodowego Paklenica. Z jego wierzchołka zwieńczonego okazałą grupą skalną rozpościera się atrakcyjny widok na tą część Gór Dynarskich. Zapraszamy do lektury!
Na skróty
Lokalizacja: Chrwacja, Dalmacja, Welebit (Góry Dynarskie)
Oznaczenie szlaku: 803 + 808 + 807
Długość trasy: 4,6 km (w jedną stronę)
Suma podejść: 782 m
Suma zejść: 0 m
Najwyższy punkt na trasie: 845 m n.p.m.
Przebieg: Starigrad – Mirila – Tomići – Vidakov kuk
Charakter: linia
Starigrad – baza wypadowa
Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Starigrad, która jest świetną bazą wypadową zarówno na szlaki w Parku Narodowym Paklenica, jak i na pozostałe trasy w tej części pasma górskiego Welebit. Szlak można podzielić na kilka odcinków.
Starigrad – Mirila
Pierwsza część trasy to krótkie podejście w kierunku przełęczy pomiędzy szczytami Mali Vitrenik (410 m n.p.m.) oraz Veliki Vitrenik (433 m n.p.m.). Na obydwa szczyty prowadzą znakowane szlaki, zatem jeśli ktoś chce urozmaicić wędrówkę, z powodzeniem można wspiąć się na któryś nich.
Zaraz za krzyżówką tras znajduje się ciekawe miejsce związane z lokalną tradycją kultywowaną przez kilkaset lat. To mirila – kamienie, na których układano ciała zmarłych w górach mieszkańców tych okolic, aby ci po raz ostatni mogli powitać słońce. Więcej o tym pisaliśmy przy okazji opisu szlaku na Veliki Vitreniki.
Zobacz też: Veliki Vitrenik (433 m n. p. m.) i pomniki zmarłych mirila – Welebit. Krótka trasa na szczyt w chorwackiej części Gór Dynarskich
Mirila – Tomići
To krótki i prosty w nawigacji odcinek szlaku, na którym zbieranie metrów w pionie jest tymczasowo zawieszone. Tomići to niewielka osada. W jej okolicy można trafić na stada zwierząt hodowlanych. Sporym atutem wsi jest fakt, że znajduje się w niewielkim zagajniku, który oferuje wędrowcom drogocenny cień.
W Tomići trafiamy na kolejne rozwidlenie szlaków. W prawo odbija wariant 802 sprowadzający do kanionu Paklenica. Nasza trasa (red. 803) odbija z kolei w lewo.
Tomići – Vidakov kuk
Kawałek za osadą trasa przyjmuje charakter znany z samego początku – zaczyna się dłuższe podejście, tym razem z około 250- na niespełna 750-m n.p.m. Po drodze trafiamy na coraz to ciekawsze formy skalne. Z racji coraz większej wysokości widok na okolicę robi się coraz lepszy. Najlepsze jednak jeszcze przed nami!
Obracając się na moment za siebie, zobaczymy charakterystyczny stożek, czy Veliki Veternik, który mijaliśmy jakiś czas temu. Za nim z panoramy można wyodrębnić taflę Kanału Welebickiego, Wyspę Pag oraz kolejną granatową plamę wypełnioną wodami Adriatyku.
Docieramy do rozwidlenia, gdzie kończy się szlak 803. Po lewej stronie możemy oglądać okazałą grupę skalną. My natomiast skręcamy w prawo na trasę o numerze 808, która za chwilę również skończy swój „bieg”.
Po krótkim wędrówce przez las osiągamy odbicie w kierunku szczytu Vidakov kuk oznaczone numerem 807. Od teraz poruszamy się głównie w skale, raz to pokonując jakiś większy próg lub półkę skalną.
Trasa pośród ładnie urzeźbionej skały wyprowadza nas na sam czubek okazałej grupy skalnej. Vidakov kuk oferuje 360-stopniową panoramę na ten fragment Chorwacji. Dużo by pisać, co widać z tego naturalnego punktu widokowego. Ograniczmy się zatem do zwięzłego – dużo widać.
Trasa na Vidakov kuk – podsumowanie
Opisywana trasa pod względem nawigacyjnym jest dość prosta. Po drodze mijamy kilka rozwidleń szlaków, jedna są one dobrze oznakowane i aby się tu gdzieś zaplątać, trzeba się mocno postarać.
Choć wędrówka jest stosunkowo krótka, marsz skutecznie spowalnia suma podejść (red. startowaliśmy z okolic „0”), palące słońce oraz momentami niewygodne kamienie pod nogami. Trasa jest warta polecenia, a widoki ze szczytu naprawdę dają sporo satysfakcji.
Paklenički planinarski put
Vidakov kuk to jeden z punktów, który należy odwiedzić, pokonując Paklenički planinarski put. To górska trasa z tradycjami, podczas pokonywania której można zdobyć specjalną odznakę. W tym celu wcześniej należy nabyć książeczkę do której wbija się pieczątki. Jedna z takich pieczątek zamontowana jest właśnie na opisywanym szczycie.
Trasa na Vidakov kuk w górach Welebit na mapie
Vidakov kuk w górach Welebit – pozostałe informacje praktyczne
- Na trasie brak infrastruktury turystycznej w postaci ław, czy wiat
- Wejście na Vidakov kuk wymaga nieco gimnastyki. Tu się trzeba podciągnąć, tam „przykleić” do skały pokonując jakąś półkę skalną. W zdobywaniu szczytu nie pomogą schodki, czy poręcze, bo ich po prostu nie ma
- Po zdobyciu szczytu można od wrócić tą samą trasą do miejscowości Starigrad. Można też przejść przez Zoljin kuk (847) i zejść przy jaskini Manita peć do dna kanionu Velka Paklenica. Uwaga! Początkowy fragment trasy to kolejna lekcja gimnastyki. Szlak zabezpieczony jest jednak stalowymi łańcuchami
To może Cię też zainteresować!
Trasa wzdłuż Kanału świętego Antoniego w Szybeniku. Wędrówka w chorwackiej Dalmacji
Veliki Vitrenik (433 m n. p. m.) i pomniki zmarłych mirila – Welebit. Krótka trasa na szczyt w chorwackiej części Gór Dynarskich
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.