XX Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej odbędzie się we wrześniu 2023 roku. Z okazji okrągłego jubileuszu organizatorzy postanowili wydłużyć trasę. Zwiększy się też dystans IX Połowy Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Czy to dobry pomysł? Zapraszamy!

W związku z okrągłym jubileuszem organizatorzy przygotowali niespodziankę. Przez dłuższy czas w kuluarach spekulowało się, czy podczas tegorocznej edycji nie zostanie zmieniony kierunek wędrówki. Właśnie taki manewr zastosowano podczas podczas 10. edycji memoriału.

I to nie byle jak, bo o dobrych 20 kilometrów! Tym samym jubileuszowa pętla będzie miała około 163 kilometrów długości, a jej pokonanie dla wielu uczestników stanie się jeszcze większym wyzwaniem.
Nowy odcinek trasy rozpocznie się przy Punkcie Kontrolnym w Górzyńcu, skąd marszruta poprowadzi stawkę nad… Świerdaów-Zdrój. A będąc dokładniejszym, na Sępią Górę. W dalszym przebiegu uczestnicy przejdą w kierunku Rozdroża Izerskiego, gdzie wrócą na „stare tory”.

O ile jubileuszowe edycje „Przejścia” budzą sporo emocji, tak obiektywnie trzeba zauważyć, że do najłatwiejszych one nie należą. Ba! Historia pokazała, że okrągłe roczniki zbierają największe żniwa wśród startujących.
Zobacz też: Kalendarz górskich imprez długodystansowych 2023
Tak było w 2013 roku, kiedy na trasę X Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej wyszło 492 uczestników, a do mety dotarły zaledwie 134 osoby (red. jedyne 27%). Jak będzie tym razem?
Zmianom nie oparła się także IX Połowa Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. W przypadku tego dystansu trasa została wydłużona o dodatkowych 9 kilometrów do 76 kilometrów, a limit czasowy wzrósł do 29 godzin. W tym roku „Połówka” zyskuje także nowe miejsce startu – parking przed Galerią Sudecką w Jeleniej Górze.
Zapisy na „Przejście” rozpoczną się już 1 czerwca. Z kolei rejestracja uczestników na „Połówkę” odbędzie się dwa tygodnie później.

Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Co roku przemierza ponad 2000 km po górach, głównie Sudetach, które uważa za swoją małą ojczyznę. Twórca projektu Górskie Wyrypy, współorganizator górskich maratonów, górski przewodnik. Od 2013 roku promuje i wspiera imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie ponad 30 startów w takich wydarzeniach.