Wieża widokowa na Sołtysiej Górze to atrakcja Wzgórz Łomnickich oraz miasta Jelenia Góra. Budowla jest dogodnym miejscem do oglądania pobliskich pasm górskich oraz znajdujących się w pobliżu Cieplic Śląskich-Zdrój. To także jeden z elementów dawnego zagospodarowania wzniesienia, które przed laty było bardzo popularną i modną miejscówką. Zapraszamy!
Sołtysia Góra – Wzgórza Łomnickie
Sołtysia Góra (440 m n.p.m.) zwana także Strzelecką Górą to wzniesienie znajdujące się na skraju Wzgórz Łomnickich w Sudetach Zachodnich. Wzgórza te chętnie wypełniają Kotlinę Jeleniogórską i istnieje spora szansa, że już o nich słyszeliście przy okazji opowieści o innych tutejszych szczytach.
Mowa tu o Górze Witosza z punktem widokowym i ciekawymi formacjami skalnymi oraz Grodnej -najwyższym wzniesieniu Wzgórz Łomnickich z Zamkiem Księcia Henryka. Te dwa szczyty są tłumnie odwiedzane od lat. A Sołtysia? Różnie to bywało!
Sołtysia Góra i wieża widokowa kiedyś
Powstanie wieży widokowej na Sołtysiej Górze było naturalną konsekwencją rozwoju turystyki w tej okolicy. Nie mały udział mieli w tym kuracjusze z pobliskich Cieplic, którzy prócz oddawaniu się kuracji i dzikim harcom, równie chętnie eksplorowali okolice.
Pierwsza tego typu budowla (red. jeszcze drewniana) powstała w 1808 roku. W jej miejscu w 1895 roku posadowiono murowaną wieżę widokową, którą można oglądać do dzisiaj.
Zobacz też: Trójgarb – szczyt, wieża widokowa i szlaki w Górach Wałbrzyskich
Wieża widokowa na Sołtysiej Górze jest obecnie jedyną atrakcją wzniesienia. W telegraficznym skrócie warto jednak odnotować, że na przestrzeni dekad funkcjonowały tu gospody. Najpierw niewielka, a później dużo większa z popularnym tarasem widokowym.
Istniał tu także tarasowy ogród z ozdobnymi roślinami, była strzelnica, ścieżki spacerowe, a nawet narciarska trasa zjazdowa, niewielka skocznia narciarska i kręgielnia! Sołtysia Góra była chętnie odwiedzana. W swoich pisemnych relacjach wymieniali ją zarówno kuracjusze, jak i podróżnicy.
Zobacz też: Schronisko PTTK „Samotnia” w Karkonoszach. Najpiękniejsze schronisko w Polsce?
Wieża widokowa na Sołtysiej Górze – obecnie i w przyszłości
W powojennej historii Sołtysia Góra straciła swój dawny urok i znaczenie. Dopiero w 2020 roku coś drgnęło. W wyniku długoterminowych działań lokalnego Stowarzyszenia Creativo oraz z poparciem mieszkańców Jeleniej Góry wieża odzyskała dawny blask. Tak proszę Państwa, to inicjatywa oddolna.
Budowla posiada pięć kondygnacji i dwa tarasy widokowe. Wyróżnia ją kolor – zbudowana bowiem jest z czerwonej cegły. Z wieży można oglądać rozległą panoramę Karkonoszy. Widać stąd także fragmenty innych pasm Sudetów Zachodnich – Góry Izerskie, Rudawy Janowickie oraz Góry Kaczawskie.
Optymizmem mogą napawać najświeższe informacje na temat Sołtysiej Góry. W ramach kolejnego społecznego projektu teren wokół budowli ma zostać wyrównany oraz m.in. ma powstać zadaszona wiata dla odwiedzających i miejsce do wygłaszania plenerowych prelekcji.
Wieża na Sołtysiej Górze (Strzeleckiej Górze) – trasa – jak dojść?
W opisywane miejsce można dotrzeć na kilka sposobów. Najkrótsza trasa wiedzie tu od ul. Wolności łączącej Jelenią Górę z jej uzdrowiskową częścią – Cieplicami Śląskimi-Zdrój. Można też pokusić się o krótki lub nieco dłuższy spacer z Cieplic. Poniżej kilka propozycji.
Trasa krótka
Trasa z Cieplic – krótka
Trasa z Cieplic – długa
Sołtysia Góra – wieża widokowa – informacje praktyczne
- Wieża widokowa dostępna jest przez cały rok a wstęp na nią jest darmowy
- Wieża otwarta jest w godzinach 8:00 – 20:00 (od 1 kwietnia do 31 października) oraz w godzinach 8:00 – 16:00 (od 1 listopada do 31 marca)
- Przed budowlą znajduje się miejsce wypoczynku w postaci ław i stołów
- Parking na kilkanaście aut znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wzniesienia przy ul. Junaków. O tutaj
- Tuż przy parkingu znajduje się także przystanek autobusowy. Można tu dojechać z centrum autobusami MZK: m.in. numer 6, 7, 15 (z dworca kolejowego)
Lokalizacja na mapie
Jeżeli interesują Cię inne tego typu ciekawe miejsca tutaj znajdziesz opisy atrakcji na polsko-czeskim pograniczu Sudetów.
Co możesz jeszcze zrobić?
Turysta. Długodystansowiec. Eksplorator. Przez ostatnią dekadę przeszedł w górach ponad 20 000 km. Twórca projektu Górskie Wyrypy. Od 2013 roku promuje imprezy długodystansowe dla piechurów. Ma na koncie kilkadziesiąt startów w takich wydarzeniach. Sudety to jego mała ojczyzna. Je też lubi promować.
Bardzo fajny artykuł
Dziękuję, cieszę się Z górskim pozdrowieniem!